Eksperci wywiady

Z tęsknoty za naturą... Wywiad z twórcami marki Greenboy

Marka Greenboy, jak mówią o niej twórcy, zrodziła się z tęsknoty za naturą oraz z inspiracji górską przyrodą, która w Bieszczadach, skąd pochodzi firma, wciąż zachowuje prawdziwą, nieprzetworzoną postać. Z pasją tworzą przedmioty użyteczne i piękne, a przede wszystkim w pełni organiczne. Ich meble powstają z jasnego, bieszczadzkiego drewna. Dbają, aby nie wytracić z nich tego, co najcenniejsze – pierwotnej naturalności materiału. Ich meble dla dzieci zdobywają świat. W wywiadzie dla Deccori, opowiadają o tym, jak powinien wyglądać pokój dla dziecka i czego brakuje ludziom, żyjącym w wielkich miastach.
REKLAMA

Co skłoniło państwa do stworzenia marki GreenBoy?
 - Z wykształcenia jestem architektem. Wprawdzie to coraz rzadsza praktyka, ale kiedyś, architekt, projektując budynek, zajmował się także wnętrzami i ich wyposażeniem. Wychowałem się w Bieszczadach, miałem okazję obserwować przy pracy mojego ojca i dziadka, którzy hobbystycznie zajmowali się drewnem, w końcu sam również zacząłem działać w tym obszarze.
Na studiach powstały moje pierwsze prototypowe meble, początkowo tworzyłem dla siebie i znajomych, jednak z czasem krąg odbiorców poszerzał się.

Chciałem stworzyć meble, które będą wyjątkowo ergonomiczne, nowoczesne, a przy tym prawdziwie naturalne. Meble GreenBoy są o tyle specyficzne, że są całkowicie organicznie, są tworzone bez jakichkolwiek „sztucznych” dodatków. Dzięki temu nasze meble są unikatowe, nie tylko w skali Polski.
Nie stosujemy farb, lakierów czy materiałów drewnopochodnych, takich jak sklejka czy płyta MDF, które tworzone są na bazie drewna wysoko-przetworzonego z użyciem klejów.

Zarejestruj się! Dodaj galerię!


(fot. greenboy.pl/materiały prasowe)

Jakie jest zapotrzebowanie na tego typu produkty?
 - Jeśli chodzi o meble dziecięce, obserwuję ogromne zainteresowanie meblami ekologicznymi. Co raz więcej dzieci ma problemy z alergią, a przecież w łóżku taki maluch spędza większą część swego życia. Stąd tak ważne jest, w jakim środowisku będzie on przebywał.  Sam mam dzieci, więc wiem, jak trudno jest znaleźć dla nich dobre jakościowo i przyjazne produkty. Dzieci są szczególnie wrażliwie, potrzebują rzeczy przyjaznych i bliskich naturze. Dlatego też wprowadziliśmy własną linię materaców, których komponenty są w 100 procentach naturalne. Stanowią one doskonałe uzupełnienie naszych mebli do spania.

Zarejestruj się! Dodaj galerię!


(fot. greenboy.pl/materiały prasowe)

Czy naturalne meble wpływają jakoś na rozwój dzieci?
 - Tak. Drewno jest materiałem organicznym, naturalnym i wciąż żywym. Jeśli jest polakierowane, czyli zamknięte niemal jak w plastikowym worku, to traci swoje pierwotne właściwości. Jedyne co wówczas zachowuje, to charakterystyczny wygląd. Drewno jest materiałem najbliższym człowiekowi, żyje, pracuje przez całe swoje istnienie, absorbuje i oddaje wilgoć. Nawet nieznacznie zmienia swe kształty, oddziałuje na człowieka pozytywną energią, jest mu po prostu wyjątkowo przyjazne. Meble wykonane z żywego drewna, czyli takiego nie zamkniętego w pokrowcu, jakim jest powłoka lakieru, są daleko bardziej przyjazne człowiekowi, niż te z drewna przetworzonego. Nie emitują np. oparów szkodliwych substancji z lakierów czy klejów.

Nasze meble są oczywiście impregnowane, by zapewnić łatwość utrzymania ich powierzchni w czystości. Używamy w tym celu oleju lnianego oraz wosków roślinnych i pszczelich, które tworzą na powierzchni drewna zwięzłą wodoodporną powłokę, sprawiającą, że drewno wciąż oddycha i pozostaje żywe.

Zarejestruj się! Dodaj galerię!


(fot. greenboy.pl/materiały prasowe)

Czy planujecie wprowadzić do sprzedaży produkty dla dorosłych?
 - Pierwsze meble powstały 10 lat temu. Zaczęliśmy projektowanie od mebli dziecięcych, przez kolejne lata stworzyliśmy dalsze projekty także dla dorosłych.
Internetowa sprzedaż ruszyła niedawno i jak na razie znajdują się w niej jedynie meble dla dzieci. Stopniowo planujemy jednak rozszerzać naszą ofertę o kolejne produkty. Już niebawem w sprzedaży pojawią się organiczne akcesoria kuchenne, a w niedługiej przyszłości planujemy wprowadzić  także linię mebli dla dorosłych.

Do jakich wnętrz pasują meble marki GreenBoy?

 - Nasze meble inspirowane są stylistyką karpacką, więc nie można o nich powiedzieć, że są minimalistyczne, mają bowiem organiczne, niekiedy bardzo finezyjne kształty, wzbogacone subtelnym ornamentem. Jednakże, dzięki temu, że są w stonowanej kolorystce oraz, że wykonujemy je z najprostszego surowca, jakim jest drewno, nadają się jak najbardziej również do wnętrz minimalistycznych, także tych monochromatycznych. Dobrze komponują się one w takiej przestrzeni, będąc symbolicznym akcentem, pointując wnętrze. Często bywają elementem najbardziej subtelnym, albo też zdobnym, zwracającym na siebie uwagę odbiorów – np.  nasza kołyska. Wbrew pozorom, często lepiej odnajdują się one w prostej przestrzeni, niż w tradycyjnej, górskiej chacie, w której zwyczajnie by zginęły.

Obecnie synonimem nowoczesności jest minimalizm (bo przecież mniej znaczy więcej), ale po modernizmie i postmodernizmie we wzornictwie powinien nastąpić renesans ornamentu. Powinien być on obecny w naszej rzeczywistości. Człowiek bez detalu czuje się zagubiony i osamotniony. Ornament przybliża człowiekowi pierwotną więź łączącą go z przyrodą, którą to przyrodę porzucił dla wygodnego życia w cywilizacji…


(fot. greenboy.pl/materiały prasowe)

Państwa kołyski zdają się ocieplać przestrzeń, nadają jej osobowość
 - Zdecydowanie tak. W produkcji używamy głównie drewna jaworowego. Jest ono doskonale zbalansowane. Oferuje ono odpowiednią twardość, niemalże taką jaką posiadają dąb czy jesion, a przy tym ma ciepłą, subtelną i przyjazną strukturę drzew iglastych. Stąd też, z naszego punktu widzenia, drewno jaworowe jest materiałem niemalże doskonałym; stosunkowo twarde, a jednocześnie miłe w dotyku, subtelne i ciepłe.


W Polsce nie funkcjonuje pojęcie stylistyki karpackiej, bo jej de facto nie ma. My dopiero próbujemy takową stworzyć, budując nowoczesny obraz regionalnego designu. Z pozoru wydaje się, że taka ot kołyska pasuje najlepiej do górskiej chaty. Jest to jednak mylący pozór, wynikający z tego, że nie mieści się to w utrwalonych sztucznie schematach, a na polskim rynku nie ma mebli, które byłyby nowoczesne, ale równocześnie zakorzenione w lokalnej tradycji i kulturze. Za granicą, we Francji, Niemczech czy obszarze Alp, panuje wręcz moda na nowoczesny folklor, takie meble są doceniane i poszukiwane.

Zarejestruj się! Dodaj galerię!


(fot. greenboy.pl/materiały prasowe)

Czy to nie jest też tak, że wstydzimy się trochę naszego folkloru, zamiast niego preferujemy zagraniczny design?
 - Tak niestety jest. Po trosze jest to spuścizna czasów komunistycznych, kiedy to, co wiejskie, kojarzyło się z zaściankowością, natomiast wszystko, co było zagraniczne, wydawało się wtedy najlepsze. 
W Polsce bardzo modna stała się stylistyka skandynawska, którą cechuje wyrafinowana prostota, minimalizm. Jest ona promowana na blogach i w czasopismach wnętrzarskich z prostej przyczyny – bardzo łatwo można zbudować w oparciu o nią ciekawą przestrzeń. Pasuje ona wszędzie i nie trzeba mieć specjalnego wyczucia, by urządzić pomieszczenie w tym stylu. Jednak wcale nie jest tak, że aby urządzić wnętrze wykorzystując produkty, które nawiązujące do folkloru, jak nasza kołyska, trzeba mieć jakiś arcy-wyszukany smak. Meble tego rodzaju same wypełniają i harmonizują każde wnętrze, pod warunkiem jednak, że mają szlachetną formę.

Zarejestruj się! Dodaj galerię!


(fot. greenboy.pl/materiały prasowe)

Czy Polacy tęsknią za „naturalnością”?
- Przez ostatnie lata polski rynek był zalewany plastikowymi przedmiotami produkowanymi masowo. Większość domów obrosła w tego typu zdobycze cywilizacyjne, jednak ludzie zaczynają tęsknić do czegoś innego.

Pan Bóg dał człowiekowi ziemię w zarząd, człowiek jednak nie do końca poprawnie wykorzystuje swoje możliwości i siły, bo w ogromnym stopniu przetwarza przyrodę. Żyjemy w świecie mocno zurbanizowanym, a to z kolei nie jest zgodne z samą naturą człowieka. W końcu pierwotna natura ludzka buntuje się, zaczynając prawdziwie tęsknić za prostotą i naturalnością.

Jak według państwa powinna wyglądać przestrzeń dla dziecka?
 - Wnętrze powinno być jasne, przestronne z minimalną ilością mebli, tak aby dziecko miało swobodę ruchu. Wyposażenie powinno być wykonane z dobrych, trwałych materiałów, tak aby w przyszłości mogło z niego skorzystać młodsze rodzeństwo lub kolejne pokolenie. Każde dziecko powinno możliwie często i w sposób możliwie pełny obcować z naturą oraz przedmiotami subtelnie pięknymi. We współczesnym świecie to jednak dość trudne. Powinniśmy zatem dać naszym  dzieciom  szansę obcowania z przedmiotami wykonanymi z materiałów możliwie naturalnych, najlepiej pochodzenia organicznego. Wtedy nasze dzieci będą mogły się zdrowo rozwijać, wyrastając na osoby wrażliwe na piękno i przyrodę.

 

Markę Greenboy znajdziecie na Facebooku, Instagramie oraz Pintereście.

Rozmawiała Aleksandra Kozera

Przeczytaj również:

W krainie Szmacianych Misiów

Magiczne poduszki dla dzieci z gryką – Żółw Stefan i Rybka Klementyna

Jak zaaranżować pokój dla dziecka

Łazienka bezpieczna dla dziecka

Zobacz również kolorowy pokój Milenki

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Z tęsknoty za naturą... Wywiad z twórcami marki Greenboy "? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.