Zanim zaczniesz prace, zaopatrz się w odpowiedni sprzęt
Odpowiednie przygotowanie to podstawa każdych prac. Jeszcze zanim rozpoczniesz działania, powinieneś zaopatrzyć się w:
- Wygodne rękawice – dopasowane pod względem rozmiaru i wykonanego materiału, tak, aby zarazki znajdujące się w rynnach miały, jak najmniejszy dostęp do Twojej skóry.
- Łopatkę lub szufelkę wraz z wiaderkiem – jest to potrzebne, aby zebrać zanieczyszczenia.
- Miękką szczotkę – to ona pozwoli wyczyścić zabrudzoną rynnę, gdy już pozbędziesz się z niej większych „śmieci”, a miękkie włosie nie porysuje powierzchni.
- Węża ogrodowego – to dzięki niemu wypłuczesz zanieczyszczenia i sprawdzisz drożność rynny.
- Odpowiednia chemia – taka, którą umyjesz brudną rynnę.
Rynna na wysokości – jak się tam dostać?
Sprzęt jest. Czas na porządki, ale jeszcze zanim one nastąpią, warto pomyśleć o tym, jak dostać się na dość dużą wysokość – w końcu rynny do wyczyszczenia znajdują się głównie przy dachu. Do wyboru są dwie opcje: rusztowanie lub podnośnik koszowy. Drabiny nie bierzemy pod uwagę ze względu na BHP.
Prace z wykorzystaniem podnośnika są zdecydowanie szybsze i bezpieczniejsze. Realizacja odbywa się w obudowanym koszu. Poruszać można się za pomocą mobilnego ramienia – dzięki czemu zaoszczędza się czas na przestawianie, które trzeba byłoby wykonać w przypadku rusztowania.
Czyszczenie rynien krok po kroku – jak to wygląda?
Gdy już jesteś na wysokości i masz w zasięgu ręki rynnę, którą będziesz czyścić, rozpocznij pracę od zebrania znajdujących się w niej śmieci. Możesz zrobić to ręcznie lub przy wykorzystaniu szufelki. Uważaj jednak, aby nie porysować nią powierzchni. Metalowe rynny będą korodować, a plastikowe zatrzymywać brud.
Po zebraniu dużych zanieczyszczeń, czas zabrać się za wyczyszczenie zabrudzonych (np. ziemią) części rynny. Wykonaj tę czynność za pomocą miękkiej szczotki. Do pomocy posłuży Ci odpowiednia chemia i woda z węża ogrodowego.
Po zakończeniu prac nie zapomnij jeszcze sprawdzić szczelności systemu rynnowego – wlej do niego wodę. Może się okazać, że po wyczyszczeniu światło dzienne ujrzą ubytki – wtedy zobaczysz przecieki. To pozwoli Ci uniknąć sytuacji, w której zabrudzona ciecz z rynien wylądowałaby wprost na elewacji.
Rynny do czyszczenia? Już wiesz, jak się za nie zabrać. Powodzenia!
EHC Karol Zagajewski
Zdjęcie główne: EHC Karol Zagajewski