Co przyczynia się do powstania glonów?
Glony, tak jak i inne zabrudzenia są przenoszone wraz z wiatrem. Ich zarodniki osadzają się w porach tynków, powoli rozwijając się na coraz to większej powierzchni.
Idealnymi warunkami do bytowania tych mikroorganizmów są: odpowiednia wilgotność, temperatura oraz obecność substancji odżywczych. Dlatego też najczęściej rozwijają się na północnych i zachodnich fasadach elewacji – to właśnie te miejsca naszego domu, które są w mniejszym stopniu naświetlane przez słońce.
Czynnikiem sprzyjającym powstawaniu glonów na elewacji jest również obecność budynku w pobliżu terenów zielonych. Dodatkowo na ich rozwój podatne są tynki bez dodatków biocydów, czyli związków z właściwościami zwalczającymi mikroorganizmy.
Jak pozbyć się glonów z elewacji?
Pierwszym krokiem jest dobranie środka chemicznego do czyszczenia elewacji i jego odpowiednie zastosowanie. Powinien być na tyle silny, by zwalczyć znajdujące się na niej glony. Kolejnym etapem jest oczyszczenie elewacji za pomocą wody. Ważna w tym wypadku jest jej temperatura oraz ciśnienie. Uprzednio nałożony środek chemiczny, wraz z zabrudzeniami, zostaje w ten sposób wypłukany. Następną czynnością, jaką powinniśmy wykonać, jest zabezpieczenie powierzchni tynku odpowiednią impregnacją. Pozwoli to zapobiec ponownemu pojawieniu glonów.
Jaką chemię wybrać?
O dobór odpowiedniej chemii do mycia warto zapytać eksperta. Należy tutaj pamiętać o tym, że wszystkie preparaty biobójcze powinny być stosowane ze szczególnymi środkami bezpieczeństwa i na podstawie zaleceń producenta. Ich nieodpowiednie stosowanie może nie przynieść pożądanego przez nas efektu.
Dodatkowo obecnie istnieją takie chemiczne środki myjące, po których nie musimy wykonywać ponownego malowania ściany. Jest to duże ułatwienie i oszczędność czasu pracy. Pamiętaj, by dbać o swoją elewację. W końcu dużo przyjemniej przebywa się w ładnym i schludnym otoczeniu.
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL
Zdjęcie w artykule: EHC Pogotowie Wysokościowe
Przeczytaj pozostałe porady naszego eksperta:
Co zrobić, aby dach nie został uszkodzony podczas wichury?
Jak NIE montować zabezpieczeń przeciw ptakom?
Dwa niezawodne sposoby na pozbycie sie gołębi
Mycie elewacji - na co zwrócic uwagę?
Najczęśtsze przyczyny przecieku na dachu
Zezwolenie na wycinke drzew - sprawdź czy potrzebujesz?
Na co zwracać uwagę przy wyborze ekipy do odśnieżania twojego dachu?
Zima tuż, tuż... Jak zadbać o to, by z dachu na naszą głowę nie zsunął się śnieg?
Czemu z mojej rynny czuć nieprzyjemny fetor?
Chcesz wyciąć wysokie drzewa? Ekspert podpowiada na co warto zwrócić uwagę
Jakie problemy możemy napotkać, chcąc wyciąć drzewo?
Jak uchronić dach przed wichurami?
Dlaczego z mojego dachu cieknie? Ekspert odpowiada
Gatunki chronione, które wydłużą czas oczekiwania na wycinkę twojego drzewa
Zapobieganie przeciekom - na co zwracać uwagę na dachu