Dachówki ceramiczne i betonowe
Istnieją dwa główne rodzaje dachówek: ceramiczne oraz betonowe. W przypadku tych drugich przygotuj się na podwojony czas pracy. Struktura dachówek betonowych jest znacznie bardziej porowata niż ceramicznych. Oznacza to, że więcej farby wniknie w dachówkę. By przygotować dach pod malowanie, będziesz musiał wymienić popękane dachówki i uzupełnić ubytki. Jeśli dawno nie oczyszczałeś go z mchu, zrób to. Świetnie sprawdza się do tego preparat biobójczy. Malowanie rozpocznij od pokrycia farbą szczelin pomiędzy dachówkami. Gdy to zrobisz, czas na pozostałą część dachu. Dzięki tej metodzie zaoszczędzisz czas i nerwy. Nie będziesz marnować ich na poprawki.
Jeśli chcesz, by Twój wysiłek się opłacił, nałóż drugą warstwę farby. Zabezpieczysz tym dach przed wilgocią i dodasz mu połysku. Do powleczenia dachówek ceramicznych wystarczy farba akrylowa. Z kolei do betonowej dachówki poleca się farby na bazie żywicy.
Blacha ocynkowana
W przypadku tego rodzaju dachu, jego pomalowanie powinno zająć mniej czasu ze względu na mniejszą ilość czynności do wykonania. Tajemnica trwałego pokrycia tkwi w rodzaju farby. Stosując gruntoemalię, która jest połączeniem gruntu (podkładu) oraz emalii (z wierzchu) zapewniasz swojemu dachowi podwójną trwałość.
Pamiętaj, że aby malowanie było skuteczne, to musisz wykonać je na oczyszczonej powierzchni blachy. Inaczej farba po jakimś czasie ulegnie uszkodzeniu. Pęknięcia farby to idealne warunki do powstania korozji.
Papa asfaltowa
Ze względu na charakterystyczny materiał, z jakiego dach kryty papą jest wykonany, w celu jego zabezpieczenia nie stosuje się farb. Do łatania dziur i uszkodzeń możesz użyć mieszanek asfaltowych dedykowanych do stosowania na dachu.
Zadbaj o odpowiednie warunki
1. Odpowiednie zabezpieczenie się podczas prac
Jeśli Twój dach jest stromy, możesz wynająć podnośnik. Praca z kosza niweluje ryzyko poślizgnięcia się na dachu i co gorsza, wypadku. Alternatywą może być zakupienie sprzętu alpinistycznego i przypięcie się do dachu.
2. Warunki atmosferyczne
Zbyt wysoka temperatura powoduje zbyt szybkie schnięcie farby. To zjawisko powoduje pękania farby, a w efekcie jej złuszczanie.
Z kolei, zbyt niska może skutkować przemarzaniem farby, co znacznie utrudni Ci jej rozprowadzanie. Umiarkowana temperatura, jaka występuje wiosną jest idealna do przeprowadzania prac renowacyjnych dachu.
Dach to taki element domu, gdzie ważna jest profilaktyka. Odpowiednio zabezpieczony, będzie Ci służył przez lata.
Zdjęcie główne: EHC Pogotowie Wysokościowe