Panele fotowoltaiczne a zima
Kiedy nadchodzi chłodniejsza część roku, natężenie promieniowania słonecznego jest mniejsze niż w sezonie wiosenno-letnim. W związku z tym ilość prądu będzie niższa. Mimo to instalacja fotowoltaiczna jest całoroczna.
Prawda czy mit?
- Instalacja pracuje najlepiej w wysokich temperaturach – mit.
Energia wytwarzana jest dzięki promieniom słonecznym. Dlatego niska temperatura nie ma wpływu na pracę paneli. Obecne technologie pozwalają na dobrą pracę instalacji fotowoltaicznej nawet przy -40 stopniach Celcjusza.
- Panele fotowoltaiczne trzeba odśnieżać nawet przy małej ilości śniegu – mit.
Instalacja powinna zostać zamontowana pod kątem 30 do 45°. Wtedy zebrany na jej powierzchni puch sam się zsuwa. Według niemieckich badań również wydajność fotowoltaiczna nie spada w znaczący sposób.
Jest również opcja na wykorzystanie prądu wyprodukowanego latem (kiedy efektywność paneli fotowoltaicznych jest najwyższa) w zimie. Bilansowanie energii jest dobrym, ekonomicznym rozwiązaniem.
Montaż paneli fotowoltaicznych w zimie
Zamontowanie paneli z sezonie zimowym może być utrudnione. Wpływ mają na to warunki atmosferyczne, np. opady śniegu lub silny wiatr. Poza tym nie ma przeciwwskazań do takich prac. Najważniejsze jest, by stosować się do zasad BHP.
Trzeba pamiętać, że taka instalacja często odbywa się na wysokości. Jedną z najbezpieczniejszych opcji takich montaży jest wykorzystanie podnośnika koszowego.
Jest to maszyna, dzięki której pracownicy mogą dostać się w odpowiednie miejsce. Znajdują się oni w obudowanym koszu i są przypięci do punktu asekuracyjnego. Dzięki temu ryzyko upadku z wysokości zostaje zminimalizowane.
Teraz już wiesz, czy warto zainwestować w panele fotowoltaiczne oraz jak je zamontować. Pamiętaj, by skorzystać z pomocy fachowców, którzy na każdym kroku Ci pomogą!
EHC Karol Zagajewski
Zdjęcie główne: EHC Karol Zagajewski