Nasz Nowy Dom

„Nasz nowy dom” - odcinek 215: Jędrzejów

Pani Izabela po rozwodzie samotnie wychowuje dwójkę dzieci. Mieszkanie, w którym chciałaby zamieszkać rodzina, jest zrujnowane. Wewnątrz straszą pokryte grzybem ściany, niedokończona łazienka i zniszczone po nieudolnych próbach samodzielnego remontu pokoje. Zakres prac jest bardzo szeroki, ale to nic strasznego dla ekipy programu „Nasz nowy dom”, która odmieni to lokum w zaledwie pięć dni.

REKLAMA

fot. Polsat

Jędrzejów to małe miasto położone na Wyżynie Małopolskiej niedaleko Kielc. W bloku na jednym z osiedli mieszka chciałaby zamieszkać trzyosobowa rodzina: pani Izabela i jej dwójka dzieci: szesnastoletni Dawid i Lena. Towarzyszy im suczka Tosia.

- Z moim mężem byliśmy razem dziesięć lat. Gdy dowiedziałam się, że jestem w ciąży, jego reakcja była nie taka, jakiej bym się spodziewała. Nie chciałam usunąć dziecka i dlatego pierwszy raz mnie uderzył. Kiedy powiedziałam mu, że będziemy mieli drugie dziecko, niestety historia się powtórzyła - opowiada. - Mąż zaczął się nade mną znęcać, zaczął mnie bić, ograniczył mi wychodzenie z domu. Zabierał mi wszystkie pieniądze czułam się jak kompletne zero - dodaje.

Zobacz więcej zdjęć

Do aktów przemocy dochodziło, kiedy patrzyły na to dzieci. Mężczyzna później kumulował swoją agresję na Dawidzie. - Zaczął mieć bóle somatyczne brzucha. Był nadpobudliwy, Miał czternaście lat, kiedy zdiagnozowano u niego depresję młodzieńczą - mówi pani Izabela. - Są takie momenty, w których jest totalne załamanie i ja sobie nie daję z tym rady - przyznaje nastolatek.

Niewiele brakowało, a doszłoby do tragedii. - Dawid zaczął mieć myśli samobójcze. Zobaczyłam, jak moje dziecko siłuje się z nożem. On był zdecydowany to zrobić. Nie wiem, jakim sposobem udało mi się ten nóż odrzucić. Od razu go mocno przytuliłam, on cały dygotał - mówi drżącym głosem kobieta.

Zobacz więcej zdjęć

Te sytuacje odcisnęły piętno także na psychice Lenki. - Była dzieckiem bardzo wycofanym, nieufnym. Wszystkiego się bała. Przestała rosnąć, miała też bardzo silną anemię. Dużo mnie kosztowało pracy i czasu, żeby odblokować jej rozwój - podkreśla mama.

Pani Izabela także podupadła na zdrowiu. - Przeszłam załamanie, popadłam w depresję, rozchorowałam się na silną anemię. Borykam się z astmą i ogromnymi problemami z kręgosłupem. Stres strasznie mnie wyniszczył - przyznaje.

Zobacz więcej zdjęć

Rodzinie udało się uwolnić od mężczyzny-tyrana, a po spłaceniu jego połowy mieszkania, lokum należy do pani Izabeli w całości. Kobieta nie ma jednak ani sił, ani możliwości, żeby przeprowadzić generalny remont, który jest koniecznością.

W powietrzu unosi się drażniący zapach wilgoci. Zagrzybione są ściany i podłogi. Tam, gdzie było jego największe siedlisko, pani Izabela skuła beton. - Jak wzięłam się za ścianę, to ona zaczęła cała spadać - dodaje.

Zobacz więcej zdjęć

Stara instalacja elektryczna jest do wymiany. - Opiera się na zaledwie trzech kablach. Jak się tylko włączy bezpieczniki, to robi się zwracie i palą się żarówki - opisuje.

Łazienka nie nadaje się do użytku. - Musiałam przerwać remont. Przerosło to moje możliwości - przyznaje pani Izabela. Prace remontowe zostały wstrzymane, ponieważ kobieta nie miała pieniędzy, aby je dokończyć.

Nie lepiej jest w innych pomieszczeniach. Kuchnia jest ciasna i niefunkcjonalna. Dzieci nie mają warunków do spania i nauki, wcześniej należał do nich maluteńki pokój.

Zobacz więcej zdjęć

- Wasze mieszkanie jest w tragicznym stanie, ale w dużo gorszej kondycji jest wasza rodzina, bo nie macie szans, żeby być razem. Dawid ucieka do internatu, a wy we dwie musicie wynajmować maleńki pokoik... - mówi Katarzyna Dowbor. I choć w tym lokum trzeba zrobić praktycznie wszystko, to decyzja jest pozytywna. W ciągu pięciu dni architekt Maciej Pertkiewicz i kierownik ekipy budowlanej Artur Witkowski postarają się stworzyć dla naszej dzielnej trójki przytulne i bezpieczne mieszkanie.

Rodzina na wakacje pojechała do uzdrowiskowej miejscowości Busko-Zdrój, gdzie może aktywnie i zdrowo spędzać czas. Cała trójka z podekscytowaniem czeka na wieści z budowy, a widok prac w ich mieszkaniu przywołuje na ich twarze szerokie uśmiechy. - Super, ja to kocham robić demolkę - cieszy się pani Izabela. - Teraz życie będzie lepsze - mówi Lena.

A co przygotowała dla rodziny Katarzyna Dowbor? Borykająca się z problemami zdrowotnymi mama udaje się do hotelowego medycznego spa na konsultację lekarską. Jej efektem jest zabieg biomechanicznej stymulacji mięśni. - Jestem bardzo wdzięczna za możliwość skorzystania z tak profesjonalnej porady - nie kryje radości.

Kolejną niespodzianką są upragnione przez Lenę wakacje nad morzem. Rodzina otrzymuje zaproszenie do jednego z hoteli w Ustce. - W tym momencie spełniło się kolejne nasze marzenie - mówi wzruszona pani Izabela. Do tego rodzinę odwiedza architekt Maciej Pertkiewicz, który zabiera dzieci na lekcję nurkowania. - Jestem zaskoczony, że mi tak dobrze poszło, bo nigdy tego nie robiłem - mówi zadowolony Dawid.

Pani Izabela podczas wyjazdu korzysta także z zajęć pod okiem fizjoterapeutów. Uczy się podczas nich ćwiczeń, które potem będzie mogła powtarzać sama w odnowionym mieszkaniu.

Rodzina podczas powrotu z niecierpliwością czeka na moment, w którym przekroczy próg lokum. - Jestem bardzo ciekawy, jak teraz wygląda mieszkanie - mówi Dawid. - Ja się już nie mogę doczekać - dodaje jego mama.

Czy rodzina pozna odnowione mieszkanie? Czy ekipie udało się spełnić marzenia tej wyjątkowej trójki?

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "„Nasz nowy dom” - odcinek 215: Jędrzejów"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.