Artykuły
Maliny, które są systematycznie zasilane w dodatkowe składniki odżywcze, owocują obficie. O tym podstawowym zabiegu pielęgnacyjnym powinniśmy pamiętać już na początku sezonu, jeśli chcemy mieć w tym roku wyjątkowo udane zbiory. Kiedy zacząć nawożenie malin? Jaki nawóz zastosować jako pierwszy? Podpowiadamy w artykule.
Czytaj artykułPiwonie to jedne z najbardziej wyczekiwanych roślin, które od wieków zdobią nasze ogrody. Ich okazałe kwiaty i wyjątkowy zapach nikogo nie pozostawią obojętnym. Uchodzą za rośliny odporne na mróz, ale czasem wymagają naszej interwencji. Jak zadbać o piwonie w zimie, aby wiosną zachwycały nas swoim bujnym i efektownym kwitnieniem? Przestrzegaj poniższych wskazówek, a przetrwają trudny okres zimowy w dobrej kondycji.
Czytaj artykułKapusta pekińska uznawana jest za jedną z najbardziej wartościowych odmian tego warzywa. Niestety, kupowana w sklepach może zawierać spore ilości metali ciężkich. Z tego powodu kapustę pekińską warto posadzić w swoim ogródku. Podpowiadamy, w jaki sposób ją pielęgnować, aby cieszyć się zdrowymi i obfitymi plonami.
Czytaj artykułCiemierniki, znane również jako "zimowe róże", są roślinami, które zimą przyciągają uwagę. Mają one niezwykłą zdolność do kwitnienia w chłodnych porach roku. W lutym, gdy wiele innych roślin jest jeszcze w stanie spoczynku, te byliny wprowadzają kolory do ogrodu. Nie wymagają wielkiej uwagi, są bardzo odporne, a ich żywotność sięga nawet dziesięciu lat. Podpowiadamy, jak i kiedy sadzić ciemierniki, jakie odmiany warto wybrać oraz jak je pielęgnować zimą.
Czytaj artykułOgrodnictwo rozwija się w zawrotnym tempie, a efektem poszukiwania nowych rozwiązań są rośliny mieszańcowe, wyhodowane w odpowiedzi na ściśle określone potrzeby. Niektóre z nich powstały samoistnie, jednak mieszańce międzyrodzajowe opracowywane są w trakcie uprawy – mają być wyjątkowo odporne, plenne i dużo bardziej ozdobne niż początkowe odmiany. Taką rośliną jest mahoberberys o intensywnie żółtych kwiatach i niezwykle dekoracyjnych owocach. Podpowiadamy, jak uprawiać mahoberberys i w której części ogrodu sprawdza się on najlepiej.
Czytaj artykułCzarnuszka siewna jest doskonale znana jako przyprawa i cenny surowiec zielarski, mniej zaś ozdobny gatunek na rabaty. Szkoda, ponieważ to bardzo atrakcyjna roślina, która czaruje niesłychanie pięknym kwitnieniem. Jest łatwa w pielęgnacji, a zebrane z niej nasiona możemy wykorzystać na wiele sposobów. Jak uprawiać czarnuszkę siewną? Jakie ma właściwości? Podpowiadamy.
Czytaj artykułW domowej uprawie storczyków ważne jest przestrzeganie kilku zasad: zapewnienie roślinie komfortu cieplnego i odpowiedniego naświetlenia, zadbanie o właściwe podlewanie i nawożenie we wskazanym terminie. Tak pielęgnowany kwiat odwdzięczy się obfitym i długim kwitnieniem. Co robić, by było ono możliwie najpiękniejsze i jak pobudzić storczyka do ponownego kwitnienia? Okazuje się, że ważną rolę odgrywa tu właściwie przycięta łodyga – to m.in. po kolorze poznasz, jakie kroki należy podjąć.
Czytaj artykułKompostowanie pozwala przekształcić odpady w najcenniejszy naturalny nawóz, którym możemy zasilać wszystkie uprawiane rośliny. Rozkład resztek zajmuje jednak sporo czasu – od kilku miesięcy nawet do dwóch lat. Na szczęście istnieje wiele sposobów na skrócenie tego procesu, a jedną z najlepszych jest drożdżowa mieszanka. Sprawdź, jak za jej pomocą przyspieszyć kompostowanie.
Czytaj artykułWybór odpowiedniego drewna opałowego ma ogromny wpływ na efektywność ogrzewania. Drewno drewnu nierówne i warto o tym pamiętać. Jedne gatunki mają wysoką wartość opałową, podczas gdy inne szybciej się spalają i dają mniej ciepła. Czy olcha to dobre drewno do palenia w kominku? Jest miękkie i posiada charakterystyczny zapach, a przy tym stosunkowo dobrze się pali. Sprawdź, jakie są zalety i wady drewna olchowego oraz czy może ono zastąpić grab.
Czytaj artykułWedług dawnych wierzeń, skrzydłokwiat przynosi szczęście każdej kobiecie, która z troską się nim zajmuje. Mówi się też, że potrafi przekształcić negatywną energię w pozytywną. Natomiast jest on ceniony przede wszystkim za swój dekoracyjny wygląd. Jeśli zapewnimy roślinie odpowiednie warunki, będziemy mogli podziwiać jej urokliwe kwiaty przez dłuższy czas. Najlepsze efekty osiągniemy, gdy zapewnimy jej niezbędne składniki odżywcze. Wystarczy przygotować „złotą miksturę”, a skrzydłokwiat bujnie zakwitnie.
Czytaj artykułDrzewa o zwisających gałęziach, zwane potocznie płaczącymi, stanowią wyjątkową ozdobę ogrodów. Ich malowniczy pokrój przyciąga wzrok i dodaje przestrzeni elegancji. Jeżeli jednak chcemy cieszyć się ich pełnym urokiem, konieczne jest odpowiednie przycinanie, zwłaszcza w okresie zimowym. Jak zatem przycinać drzewa płaczące, a szczególnie klon, by rosły zdrowo i bujnie?
Czytaj artykułTworzywa sztuczne obecne są w każdej dziedzinie życia, bo już w przedbiegach wygrywają z innymi materiałami pod względem trwałości, plastyczności i kosztów produkcji. Niestety skutkiem produkcji plastiku na olbrzymią skalę są jego drobinki przedostające się do wody i gleby. Mikroplastik w kranie to nie wymysł, a realny problem odpadów trudnych do dostrzeżenia gołym okiem i szkodliwych dla organizmu. Na szczęście badania naukowe pokazują, że da się minimalizować ryzyko jego spożycia. Podpowiadamy, jak usunąć mikroplastik z wody z kranu, wystarczy ci tradycyjny filtr do kawy.
Czytaj artykułLaurowiśnie są jednymi z najchętniej wybieranych krzewów na żywopłot. Cenimy je za skórzaste, ciemnozielone liście, które pozostają na pędach przez cały rok. Choć należą do roślin stosunkowo wytrzymałych, zimowe warunki mogą im zaszkodzić. W jaki sposób chronić je przed niską temperaturą? Jak dbać o laurowiśnie zimą? Wyjaśniamy, jakie zabiegi pomogą im przetrwać ten trudny czas.
Czytaj artykułRegularne czyszczenie okapu kuchennego to nie tylko kwestia estetyki. Pomaga usunąć nagromadzony brud i tłuszcz, co poprawia wydajność urządzenia oraz jego zdolność do pochłaniania nieprzyjemnych zapachów i pary. Czyszczenie okapu to żmudne zajęcie, które często nie przynosi pożądanych efektów. Ale wcale tak być nie musi. Poznaj nietypowy sposób na usunięcie tłuszczu z okapu, który skutecznie usuwa nawet stary brud (i to bez użycia szkodliwej chemii).
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 766
- Następna