Okiem eksperta

Bocian i zagrożenia związane z gniazdem?

Czy pojawienie się w pobliżu naszego budynku bocianów powinno wzbudzić tylko twoją radość? Czy jest coś, co należy wiedzieć z prawnego punktu widzenia? Artykuł rozwiewa wszystkie wątpliwości.

Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Bocian - zły czy dobry omen?

Ogólnie się przyjęło, że bocian przynosi szczęście w domu i w obejściu, na którego terenie założył siedlisko, chroni m.in. przed piorunami i pożarami. W wielu miejscach usuwanie gniazd bocianich wiąże się często z przesądami.

Dlatego zazwyczaj pojawienie się tych jakże wyjątkowych ptaków, wzbudza w nas ogromną radość i zainteresowanie. Tym bardziej, jeżeli akurat wybiorą naszą okolicę na założenie swojego gniazda. Te monogamiczne ptaki bardzo przyzwyczajają się do miejsca. Co roku na wiosnę wracają do tego samego gniazda. Dlatego tak ważne jest, gdzie nastąpi podjęcie decyzji o założeniu lęgowiska. A co jeśli wybierze on właśnie Twój budynek, a Ty znając konsekwencje ulokowania takiego gniazda chciałbyś uniknąć tej sytuacji?

Gniazdo a prawo

Okres jesienno-zimowy jest dobrym czasem na podjęcie działań w celu usunięcia lub przeniesienia siedlisk ptasich. Jest to sezon polęgowy. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt § 8. ust. 1. w okresie od 15 października do końca lutego można wykonać takie działania, jeżeli wymagają tego względy sanitarne lub bezpieczeństwo. Te czynności są zabronione poza tym zakresem dat, a szczególnie w przypadku, kiedy ptak wrócił, a w gnieździe znajdują się jaja lub pisklęta.

Zagrożenia związane z lokalizacją gniazda

Zakładanie gniazd na czynnym kominie wiąże się z zagrożeniem dla bociana, jak i dla ludzi. Ptaki są narażone na wydobywające się spaliny. Zapalenie się legowiska zagraża budynkowi. Spadające ciężkie gniazdo może uszkodzić dach lub komin, a zatkany komin doprowadzić do zaczadzenia mieszkańców.

Należy pamiętać, że gniazdo z roku na rok się powiększa. Namoczone gałęzie i wszelkie przedmioty, które służą do budowy, mają coraz większą wagę. Warto wiedzieć, że takie lęgowiska są także siedliskiem dla wielu rodzajów roztoczy.

Bocian nadal mile widziany - jak przygotować specjalne miejsce pod gniazdo?

W internecie możesz znaleźć bardzo dokładne instrukcje, jak przygotować specjalne instalacje, umożliwiające stabilne założenie gniazda przez bociana. Pomoc przy montażu zapewnią:

  • Żurawie samojezdne - do transportu na dach wszelkich ciężkich elementów i konstrukcji.
  • Podnośniki koszowe lub rusztowanie - ułatwi i zapewni bezpieczeństwo przy pracach montażowych konstrukcji.

Główną zasadą jest umieszczenie tej przygotowanej instalacji pod gniazdo przynajmniej 1 metr od komina lub na specjalnej, wolnostojącej platformie. Ciężko jest jednak przewidzieć, czy te przygotowane platformy spodobają się bocianowi. Czasem ptaki mają jednak własny, lepszy pomysł na miejsce.

Pamiętaj o bezpieczeństwie bociana

Wiele z osób chcąc ochronić swój dom przed zakładaniem siedlisk, na kominie montuje specjalne konstrukcje z prętów. Należy jednak pamiętać, że mimo ich skuteczności mogą być zagrożeniem dla tych majestatycznych ptaków. Szeroko rozpostarte skrzydła mogą ulec uszkodzeniu w czasie kontaktu z zabezpieczeniami. Ten gatunek jest pod ścisłą ochroną w Polsce.

Gdy zauważysz bociana szykującego się do założenia gniazda, musisz ocenić, czy jesteś w stanie zapewnić bezpieczeństwo tego przedsięwzięcia. Wymagania są łatwe do wykonania, więc warto zapraszając szczęście pod swój dach odpowiedzialnie podejść do sprawy.

 

Autor: EHC Karol Zagajewski

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Bocian i zagrożenia związane z gniazdem?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.