Bocian - zły czy dobry omen?
Ogólnie się przyjęło, że bocian przynosi szczęście w domu i w obejściu, na którego terenie założył siedlisko, chroni m.in. przed piorunami i pożarami. W wielu miejscach usuwanie gniazd bocianich wiąże się często z przesądami.
Dlatego zazwyczaj pojawienie się tych jakże wyjątkowych ptaków, wzbudza w nas ogromną radość i zainteresowanie. Tym bardziej, jeżeli akurat wybiorą naszą okolicę na założenie swojego gniazda. Te monogamiczne ptaki bardzo przyzwyczajają się do miejsca. Co roku na wiosnę wracają do tego samego gniazda. Dlatego tak ważne jest, gdzie nastąpi podjęcie decyzji o założeniu lęgowiska. A co jeśli wybierze on właśnie Twój budynek, a Ty znając konsekwencje ulokowania takiego gniazda chciałbyś uniknąć tej sytuacji?
Gniazdo a prawo
Okres jesienno-zimowy jest dobrym czasem na podjęcie działań w celu usunięcia lub przeniesienia siedlisk ptasich. Jest to sezon polęgowy. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt § 8. ust. 1. w okresie od 15 października do końca lutego można wykonać takie działania, jeżeli wymagają tego względy sanitarne lub bezpieczeństwo. Te czynności są zabronione poza tym zakresem dat, a szczególnie w przypadku, kiedy ptak wrócił, a w gnieździe znajdują się jaja lub pisklęta.
Zagrożenia związane z lokalizacją gniazda
Zakładanie gniazd na czynnym kominie wiąże się z zagrożeniem dla bociana, jak i dla ludzi. Ptaki są narażone na wydobywające się spaliny. Zapalenie się legowiska zagraża budynkowi. Spadające ciężkie gniazdo może uszkodzić dach lub komin, a zatkany komin doprowadzić do zaczadzenia mieszkańców.
Należy pamiętać, że gniazdo z roku na rok się powiększa. Namoczone gałęzie i wszelkie przedmioty, które służą do budowy, mają coraz większą wagę. Warto wiedzieć, że takie lęgowiska są także siedliskiem dla wielu rodzajów roztoczy.
Bocian nadal mile widziany - jak przygotować specjalne miejsce pod gniazdo?
W internecie możesz znaleźć bardzo dokładne instrukcje, jak przygotować specjalne instalacje, umożliwiające stabilne założenie gniazda przez bociana. Pomoc przy montażu zapewnią:
- Żurawie samojezdne - do transportu na dach wszelkich ciężkich elementów i konstrukcji.
- Podnośniki koszowe lub rusztowanie - ułatwi i zapewni bezpieczeństwo przy pracach montażowych konstrukcji.
Główną zasadą jest umieszczenie tej przygotowanej instalacji pod gniazdo przynajmniej 1 metr od komina lub na specjalnej, wolnostojącej platformie. Ciężko jest jednak przewidzieć, czy te przygotowane platformy spodobają się bocianowi. Czasem ptaki mają jednak własny, lepszy pomysł na miejsce.
Pamiętaj o bezpieczeństwie bociana
Wiele z osób chcąc ochronić swój dom przed zakładaniem siedlisk, na kominie montuje specjalne konstrukcje z prętów. Należy jednak pamiętać, że mimo ich skuteczności mogą być zagrożeniem dla tych majestatycznych ptaków. Szeroko rozpostarte skrzydła mogą ulec uszkodzeniu w czasie kontaktu z zabezpieczeniami. Ten gatunek jest pod ścisłą ochroną w Polsce.
Gdy zauważysz bociana szykującego się do założenia gniazda, musisz ocenić, czy jesteś w stanie zapewnić bezpieczeństwo tego przedsięwzięcia. Wymagania są łatwe do wykonania, więc warto zapraszając szczęście pod swój dach odpowiedzialnie podejść do sprawy.
Autor: EHC Karol Zagajewski