Gdzie zbierają się zanieczyszczenia na dachach?
Zanieczyszczenia zbierają się w miejscach, w których coś je zatrzymuje. Najczęściej są to przestrzenie wokół obróbek blacharskich. Przykładem mogą być okna dachowe. Nie można również zapominać o rynnach. To właśnie w nich ląduje większość śmieci - gałązki, liście, drobne odpady ulokowane na dachu czy rzeczy niesione przez wichury i ptaki. Warto również wspomnieć o przestrzeniach wokół kominów i różnych ubytkach w dachu, które powstają na przestrzeni lat.
Dlaczego zanieczyszczenia dachu mają wpływ na przecieki?
Przyczyną jest najczęściej powstały zator. Zebrane śmieci tworzą „tamę”, przez którą przelewa się woda (np. podczas ulewnych deszczów). Tym samym zabrudza elewację, w przypadku zatkanych rynien, lub przedostaje się przez ubytki w dachu do wnętrz mieszkań.
Zebrane zanieczyszczenia pod wpływem deszczu i słońca zaczynają się rozkładać. Powstająca w ten sposób mieszanka zaczyna przeżerać blachę, a tym samym tworzyć idealne przestrzenie do przedostania się wody do wnętrza domu.
Jak często powinieneś czyścić dach?
Wszystko jest uzależnione od tego, w jakiej przestrzeni znajduje się budynek. Jeśli jest otoczony dużą ilością drzew (lasy, parki), to powinien być czyszczony 2 razy do roku. Natomiast w innym wypadku wystarczy raz do roku.
Czyszczenie dachu najlepiej jest wykonać przed zimą, aby nie tworzyły się sople z powodu zatkanej rynny i by być przygotowanym na przyjście wiosny. Gdy śnieg zaczyna topnieć, warto by powstająca w ten sposób woda miała swoje ujście.
Zdjęcie główne: EHC Pogotowie Wysokościowe
Przeczytaj pozostałe porady naszego eksperta:
Najczęstsze przyczyny przecieków na dachu
Co na temat odśnieżania dachów mówi prawo?
Śniegołapy - czy warto w nie zainwestować przed zimą
Na co powinieneś zwrócić uwagę na dachu przed zimą?
Zanim usuniesz gołębie gniazdo, sprawdź co mówi o tym prawo