Okiem eksperta

Deska elewacyjna – jak ją zamontować?

Drewniane elewacje stają się coraz bardziej popularne w domach. Jakie deski wybrać i jak poradzić sobie z ich montażem? Przeczytaj!

REKLAMA

Deski elewacyjne – jakie wybrać?

Wybór desek na rynku jest dość duży. Polecane są gatunki odporne na zewnętrzne warunki i zniszczenia. Wśród nich można wyróżnić np.:

  • świerk skandynawski,
  • modrzew syberyjski,
  • sosnę skandynawską,
  • cedr kanadyjski,
  • inne gatunki egzotyczne.

Istotnym faktem przy wyborze jest to, że drewno wybrane na elewację musi mieć odpowiednią wilgotność. Powinna się ona wahać pomiędzy 12%, a 18%. Ma to znaczenie, ponieważ nie będzie ono ulegać odkształceniu. 

Producenci desek oferują różne wymiary i kształty. Najlepiej jest wybrać je odpowiednio do swoich potrzeb. Zalecane jest jednak unikanie ostrych kantów. Lepiej sprawdzają się krawędzie sfazowane albo wyoblone.

Montaż drewnianej elewacji 

Podczas układania desek należy pamiętać, by robić to pionowo, poziomo, albo pod kątem 45°. Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że są one materiałem, który będzie pracował – z tego powodu nie mogą zostać przybite na ścisk, ale musi pozostać między nimi nieznaczny odstęp (dylatacja). Zakłada się je bezpośrednio do konstrukcji nośnej (tzw. rusztu, który wykonany jest z łat). Jeśli budynek tego wymaga, pomiędzy częściami rusztu stosuje się ocieplenie. Prace należy zacząć od dołu ściany (ale nie niżej niż 30 cm od ziemi).

Prawidłowy montaż wpływa na późniejszy stan elewacji. Jeśli deski zostaną prawidłowo przygotowane i założone, będą służyć przez długie lata. Nie należy też zapomnieć o regularnej kontroli jej stanu. Każda elewacja będzie prezentować się pięknie, jeśli zostanie konserwowana w odpowiednim czasie. 

Montaż desek elewacyjnych na wysokości może być nie lada wyzwaniem. Jak sobie poradzić z tym zadaniem? Najlepiej do tego celu sprawdzi się podnośnik koszowy. Dzięki pracy z obudowanego kosza i przypięciu pracownika do punktu asekuracyjnego, ryzyko upadku z wysokości jest zminimalizowane.

Pamiętaj jednak, że jeśli nie jesteś pewien, jak prawidłowo wykonać swoją pracę – powierz ją profesjonaliście.

EHC Karol Zagajewski
Zdjęcie główne: EHC Karol Zagajewski

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Deska elewacyjna – jak ją zamontować?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.