Okiem eksperta

Dlaczego z mojego dachu cieknie? Ekspert odpowiada

Przyczyn przecieków, które swoje źródło znajdują na naszych dachu, może być wiele. Czasem są to miejsca łatwe, a innym razem bardzo trudne do zlokalizowania. Nic nie dzieje się samo, a szczelin nie tworzą magiczne istoty. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów uszkodzeń powierzchni dachowej, które przyczyniły się do brzydkich zacieków w mieszkaniach tych budynków.

REKLAMA

1. Często stosowanym materiałem w budownictwie stał się beton. Jest on bardzo dobrym budulcem ze względu na swoją przyczepność i plastyczność w trakcie formowania. Dzięki temu może być dopasowywany do różnych zagłębień i nierówności. Jednak, jak to każdy materiał, z biegiem lat może ulegać korozji. Mają na to wpływ deszcz, wiatr i słońce.

Dodatkowo jeśli beton jest położony w północnej części naszego domu, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że pojawią się na nim mchy i inne porosty, które świetnie utrzymują wilgoć. Wilgoć natomiast jest jedną z wielu przyczyn biodegracji powierzchni tego budulca. W konsekwencji połączenia tych wszystkich czynników, beton lub zaprawa zastosowana na powierzchni naszych dachów (np. do montażu gąsiorów), ulega takiemu zniszczeniu, które może doprowadzić do powstania szczeliny. A jeśli już mamy szczelinę, to przeciek w domu jest tylko kwestią czasu!


 
2. Jak często czyścisz swój dach? A może bardziej wypadałoby tutaj zadać pytanie czy kiedykolwiek go czyściłeś? Na dachy zaglądamy stosunkowo rzadko. Nic dziwnego, przecież normalnie nie widzimy ich z bliska. Należy jednak pamiętać, że w przestrzeniach dachowych, a konkretniej pod obróbkami blacharskich, może zbierać się wiele śmieci. Dzieje się tak m. in. w wypadku obróbek blacharskich okien dachowych. Podczas ulewnych deszczów woda zlewa się z dachów, wpadając do utworzonych rynienek ulokowanych pod pokryciem. Jednocześnie wraz z nurtem wody niesione są różne śmieci (gałązki, liście, drobne odpady ulokowane na dachu czy rzeczy niesione przez wichury i ptaki), które lądują tuż pod naszym dachem. Należy w tym miejscu pamiętać o tym, że wraz z upływem czasu trafia tam coraz więcej zanieczyszczeń. Śmieci te powodują tamowanie odpływu wody, a wraz z biegnącymi miesiącami dodatkowo ulegają gniciu. To wszystko jest zalążkiem do powstania „pięknego” przecieku na świeżo odmalowanej ścianie w naszym domu.

3. Czy wiedziałeś o tym, że pod wpływem ruchów osadzania się budynków kominy pracują? Jest to dość istotne. W związku z tymi ruchami następuje odkruszania się tynku z kominów, co jest zalążkiem do tworzenia się szczelin. Dodatkowo świetnym towarzyszem do ich powstania okazuje się woda. Skąd się ona bierze? Przestrzeń pomiędzy kominami sąsiednich budynków jest często łączona jedną i tą samą obróbką blacharską. W wyniku tego, że jest ona montowana pochyło, wzbierająca tam woda po opadach deszczu, spływając, wypłukuje drobne kawałki powierzchni kominów. To wszystko najczęściej prowadzi do powstania szczelin przez które ciecz z dachów przedostaje się do naszych mieszkań.Czy powstaniu takich szczelin można zapobiec?
Każdy materiał z czasem ulega zniszczeniu. Szczególnie po wielu latach jego eksploatowania. Wszystko jest uzależnione tak naprawdę od powierzchni na jakiej jest kładziony i miejsca w którym się znajduje. Nie ma jednak co się załamywać, że nasze mieszkanie wcześniej czy później zostanie wzbogacone w zaciek. Wystarczy jedynie pamiętać, aby okresowo sprawdzać swój dach. Pracę taką warto polecić ekspertom. A pretekstem do wykonania przeglądu naszego dachu może być np. przegląd kominiarski, który jesteśmy zobowiązani wykonywać okresowo. Głowa do góry i spoglądamy z optymizmem w stronę dachów!

Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL

Ekspert na wysokości

EHC Pogotowie Wysokościowe

Zielone dachy. Zobacz, więcej zdjęć. Kliknij!

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

EHCpogotowieWysokosciowe

Zrób to sam! :) Jeżeli chcesz o coś dopytać w kwestii prac na wysokościach, zapraszamy do nowo powstałej grupy na FB: https://www.facebook.com/groups/1670405103258843/

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Dlaczego z mojego dachu cieknie? Ekspert odpowiada"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.