Okiem eksperta

Grzyby na elewacji - jak się ich pozbyć?

Elewacje, które są narażone na wilgoć, często borykają się z grzybem na ich powierzchni. Jak unikać takich sytuacji? Co zrobić, aby pozbyć się go definitywnie?

materiał partnera
REKLAMA

Grzyb na elewacji – dlaczego powstaje?

Największym sprzymierzeńcem do pojawienia się grzybów jest wilgoć. Jeśli dołoży się do tego jeszcze zacienione miejsce, to powstaje idealna przestrzeń do zadomowienia się tych mikrobów. Duże znaczenie w ich przypadku mają też strony świata. Elewacje od zachodu i północny są bardziej narażone na powstanie grzybów niż inne ściany. A to dlatego, że dociera tam mniej promieni słonecznych.

Na pojawienie się grzybów wpływ może mieć też sama elewacja – jej struktura i sposób wykonania. Chropowate powierzchnie przyczyniają się do częstszego wystąpienia tych mikrobów. Dodatkowo wpływ na to ma także źle wykonana izolacja ścian i brak odpowiedniego drenażu wokół zabudowania.

Warto też zwrócić uwagę na użytą farbę do pomalowania elewacji – najlepiej, jeśli zawiera ona środki przeciwgrzybowe. Należy pamiętać, że na większą wilgoć na ścianie może wpływać także uszkodzony system rynnowy – ubytki powodują przecieki.

Jak pozbyć się grzyba z elewacji?

Grzyby często towarzyszą glonom. Organizmy te świetnie się uzupełniają – jedne tworzą wilgotne podłoże, a drugie dostarczają tlen i cukry. Ze względu na to, do walki z tymi organizmami należy wybrać preparat, który będzie skutecznie działać na oba z nich. Jak wygląda cały proces pozbywania się ich z elewacji?

Użycie środków biobójczych

W pierwszej kolejności warto użyć środków biobójczych. O odpowiedni dobór chemii powinno się zapytać fachowców, zajmujących się usuwaniem zielonego nalotu z elewacji. Pamiętaj, aby wybrany materiał, który będzie działał jednocześnie na grzyby i glony.

Mechaniczne oczyszczenie ścian

W dalszych krokach należy ściągnąć grubszą warstwę organizmów powstałych na elewacji. Można do tego użyć szpachelki, szczotki lub myjki ciśnieniowej. W przypadku tego ostatniego sposobu warto pamiętać o odpowiednim dobraniu ciśnienia wody. Należy zapobiegać jej nadmiernemu rozpryskiwaniu się na inne fragmenty budynku – istnieje wtedy możliwość przeniesienia zarodników na inne ściany. Dodatkowo zbyt duże ciśnienie może uszkodzić fragmenty elewacji.

Zabezpieczenie elewacji

Po wyczyszczeniu elewacji i użyciu odpowiedniej chemii warto dodatkowo zabezpieczyć powierzchnię ścian. W tym celu najlepiej jest użyć impregnatu o właściwościach grzybo i glonobójczych. Dzięki temu będziesz dłużej cieszyć się elewacją, bez powstałych na niej nalotów. 

Mycie elewacji – przygotowanie przed pracą

Już wiesz, jak wygląda sam proces czyszczenia elewacji. Jednak zanim on nastąpi, trzeba przygotować odpowiednie narzędzia. W tym celu warto zaopatrzyć się w myjkę ciśnieniową, szpachelkę lub szczotkę. Potrzebny też będzie zakup odpowiedniej chemii i środka zabezpieczającego elewację. Na samym końcu trzeba też rozważyć, w jaki sposób dostaniesz się na wysokość. Najlepszymi rozwiązaniami będą rusztowanie lub podnośnik koszowy. Ta druga opcja jest najszybsza – zaoszczędzasz czas na rozłożeniu. W przypadku rusztowania zajmuje to nawet kilka godzin. Maszyna rozstawia się w kilka minut.

Usuwanie glonów i grzybów ze ścian to praca wymagająca dużej dokładności. Pozostawienie tych organizmów nawet na małej powierzchni, może doprowadzić do ich dalszego rozwoju. Jeśli jednak podejdziesz do tego skrupulatnie, to z pewnością dasz radę i pozbędziesz się ich z elewacji.

EHC Karol Zagajewski
Zdjęcie główne: EHC Karol Zagajewski

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Grzyby na elewacji - jak się ich pozbyć?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.