Okiem eksperta

Jak pozbyć się sopli?

Sople tak samo jak piękne, bywają również niebezpieczne. Najczęściej znajdują się nad głowami, a ich zerwanie się może doprowadzić nawet do śmierci. Jak można się ich pozbyć w bezpieczny sposób?

REKLAMA

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Przed soplami można zabezpieczyć się jeszcze jesienią. Wystarczy, że wyczyści się rynny lub zainstaluje system, który je ogrzeje. Dzięki temu ich przestrzeń nie zostanie zapchana śniegiem i przez cały okres zimy będzie drożna,  więc nie będzie zamarzać.

Warto pamiętać, że sople powstają m.in. dlatego, że woda ściekająca z dachów, trafiająca do zatkanej rynny, przelewa się przez nią, a następnie zamarza pod wpływem niskiej temperatury.

Usuwanie ręczne

Podczas ręcznego usuwania sopli należy zwrócić szczególną uwagę na to, jakie przyrządy będą dobrane do tego rodzaju prac – niezalecane jest używanie ostrych narzędzi. W praktyce mogą one porysować, a co gorsze uszkodzić powierzchnie rynien. Nikt nie chce przecież na wiosnę mieć dodatkowych kosztów związanych z ich naprawą.

Pamiętaj również o tym, by być cierpliwym! Zbyt szybkie zrywanie sopli może doprowadzić do oderwania się systemu rynnowego. Warto jest je usuwać w sposób kontrolowany.

Jak poradzić sobie na wysokości?

Praca na wysokości to nie lada gratka. Szczególnie gdy sople wiszą na 10 czy 15 metrze. Większość ludzi myśli, że można je strącić z drabiny. Pomijając fakt, że jest to niezgodne z przepisami BHP, to dodatkowo bardzo niebezpieczne. Szczególnie w warunkach zimowych.

W swojej wieloletniej praktyce związanej z pracami na wysokości, jeśli to tylko możliwe, wykorzystujemy podnośniki koszowe. Praca z nich dość, że jest przyjemna, to jeszcze bezpieczna.

  1. Będąc na wysokości, jesteśmy zapięci w koszu, z którego nie wypadniemy.
  2. Dodatkowo w jego wnętrzu znajduje się panel do sterowania, dzięki czemu przesuwanie się wzdłuż zewnętrznych struktur budynku jest szybkie, a przede wszystkim kontrolowane przez osoby pracujące na wysokości.

Bezpiecznie i sprawnie – do dzieła! Pamiętaj, że jeśli nie czujesz się na siłach, by samemu wykonać tego rodzaju prace, to zawsze możesz skorzystać z pomocy lub rady ekspertów.


EHC Karol Zagajewski
Zdjęcie główne: EHC Karol Zagajewski

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak pozbyć się sopli?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.