Okiem eksperta

Jak usunąć bluszcz ze ściany budynku

Bluszcz obrósł ścianę budynku i choć wygląda to nie raz pięknie, niesie ze sobą również dużo negatywnych konsekwencji. W jaki sposób można się bezpiecznie pozbyć takiej rośliny z elewacji budynku?

REKLAMA

Dlaczego usuwa się bluszcze ze ścian budynków

Bluszcz pod względem estetycznym jest pięknym dodatkiem do domu. Jednak, jeśli nie dba się o niego w odpowiedni sposób, może stać się również jego zmorą. Zaniedbanie tej rośliny na elewacji może doprowadzić do:

  • Zniszczenia ściany – poprzez powstający ekosystem i znajdujące się w nim mchy i glony. A jeśli roślina zagnieździ się np. w rynnie, to przy okazji może tam powstać drzewko – w związku z brakiem odprowadzania wody (system rynnowy zatkany przez bluszcz) i idealnymi warunkami do wzrostu dla przyniesionego przez wiatr nasionka. Gdy drzewo z kolei zacznie się rozrastać, to jego system korzeniowy może zupełnie zniszczyć ścianę.

  • Osiedlenia się wielu organizmów żywych we wnętrzu rośliny – idealne warunku do zamieszkania mogą tam znaleźć np. komary i ślimaki.

Usunięcie bluszczu – jak się za to zabrać?

Jeśli prace chcesz wykonać sam, można to zrobić przy pomocy podnośnika koszowego. Trzeba tutaj jednak pamiętać, że taka realizacja na wysokości różni się wykonaniem od tego, co robi się na ziemi. Jeśli nie czujesz się pewnie, będąc 15 metrów nad ziemią, warto skorzystać z pomocy ekspertów, którzy taką pracę ze zwyżki wykonają za Ciebie.

W przypadku gdy dostęp do ściany, na której rośnie bluszcz, jest znacznie ograniczony, warto skorzystać z pomocy alpinistów. To właśnie oni są w stanie wykonać usunięcie tej rośliny z dostępu linowego.

Podczas usuwania bluszczu ze ściany należy rozpocząć pracę od górnych partii. Powinna przebiegać ona ostrożnie. Należy zwracać uwagę na rozrośnięty system korzeniowy i sprawdzać, w jakim stopniu oplótł on np. rynny. Tak, aby przy zrywaniu bluszczu, nie urwać dodatkowo systemu odprowadzającego wodę z dachu.

Nie masz czasu na zajmowanie się bluszczem obrastającym ścianę Twojego budynku? Zastanów się więc nad jego usunięciem. Lepiej zrobić to wcześniej, zanim pnącza zwiększą swoją przyczepność.

EHC Karol Zagajewski
Zdjęcie główne: EHC Karol Zagajewski

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak usunąć bluszcz ze ściany budynku"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.