Okiem eksperta

Jak uzupełnić ubytki w elewacji na wysokości?

Elewacja budynku jest bardzo narażona na negatywne oddziaływanie wielu czynników. Ich efektem mogą być różnego rodzaju ubytki. Dbanie o elewację jest bardzo ważne, ponieważ łatwiej jest naprawić drobne uszkodzenia niż przeprowadzać kosztowny remont.

REKLAMA

Jak powstają ubytki w elewacji?

Istnieje kilka głównych przyczyn niszczenia elewacji. Bardzo duży wpływ ma upływ czasu, który jest nieunikniony. Budynek jest wystawiony na ciągłe oddziaływanie zmiennych warunków atmosferycznych czy zanieczyszczeń powietrza.

Ubytki lub pęknięcia w elewacji mogą również wynikać z niezauważonych wcześniej błędów technologicznych, takich jak zła jakość użytych materiałów w procesie budowy.

Mogą wystąpić także uszkodzenia mechaniczne spowodowane m.in. spadającymi przedmiotami czy działaniem szkodników i zwierząt. Zdarza się, że ptaki wydziobują części elewacji, aby użyć ich do budowy gniazda.

Proces naprawy ubytków

Co więc zrobić po zauważeniu takich uszkodzeń na budynku? Proces jego naprawy jest zależny od wielkości ubytku.

  • Pierwszym krokiem zawsze jest przygotowywanie i oczyszczanie naprawianego fragmentu elewacji. Należy usunąć luźne elementy oraz wszystkie zabrudzenia (np. pył lub kurz). Przy uszkodzeniach których szerokość przekracza 3 cm wymagane jest uzupełnienie ich z użyciem zaprawy wyrównawczej.
  • W kolejnej fazie należy uzupełnić ubytek. Przy użyciu odpowiedniej gładzi muszą zostać wyrównane braki w elewacji. Sprawia to, że powierzchnia jest gładka i trwała.
  • Na samym końcu ważne jest gruntowanie powierzchni wraz z naniesieniem ostatecznej warstwy tynku.

A co gdy ubytek znajduje się na wysokości?

Przy dużych budynkach elewacja może zostać uszkodzona na każdej wysokości, więc najczęściej nie ma możliwości naprawienia jej z poziomu terenu. Jak bezpiecznie dostać się do ubytku znajdującego się kilka metrów ponad nami? Istnieją dwa główne rozwiązania: rusztowania lub podnośnik.

Użycie rusztowania jest opcją, o której słyszał każdy. Pozwoli ono bez problemu dostać się na wysokość. Ma jednak swoje wady. Przede wszystkim wydłuża cały proces. Rusztowanie musi zostać rozłożone w aktualnie potrzebnym miejscu. Dodatkowo jeśli nie jesteśmy w stanie sięgnąć w jakiś punkt z rusztowania, to musimy je złożyć, przełożyć i znów rozłożyć.

Prostszą i szybszą alternatywą jest wynajęcie podnośnika. Operator przyjeżdża w wyznaczony punkt i pracę można zacząć od razu po zabezpieczeniu miejsca. Użycie środków ochrony indywidualnej zapewni bezpieczeństwo osób znajdujących się w koszu zwyżki. Dzięki mobilnemu ramieniu można dojechać koszem zwyżki w każdy punkt, bez przestawiania całego sprzętu. Pozwala to znacząco zaoszczędzić czas.

Ubytki w elewacji na dużej wysokości są bardzo częste. Teraz już wiesz jak sobie z nimi radzić. Jeśli nie czujesz się pewnie to lepiej wynająć doświadczoną ekipę budowlaną, która naprawi to profesjonalnie. Należy pamiętać, że po zauważeniu takiego ubytku lepiej go nie ignorować! Jednorazowa naprawa będzie tańsza niż wymiana całej elewacji.

EHC Karol Zagajewski
Zdjęcie główne: EHC Karol Zagajewski

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak uzupełnić ubytki w elewacji na wysokości?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.