Okiem eksperta

Jakie problemy możemy napotkać, chcąc wyciąć drzewo?

Wyciąć drzewo – prosta sprawa! Wielu z nas ma niestety takie przekonanie. O ile jest to małe drzewko, z którym nie ma za wiele zachodu, jest to może i prawda. Jednak w przypadku drzew znajdujących się w trudnej zabudowie lub posiadających rozbudowany system gałęzi sprawa nie wygląda już tak prosto. Jakie przeszkody możemy spotkać?

REKLAMA

Bardzo rozrośnięta korona drzewa
Im bardziej gęsta korona drzewa, tym trudniej jest się do niej dostać. Dodatkowo problematyczne staje się manewrowanie pilarką. Tylko doświadczeni arboryści są w stanie sprawnie sprostać temu zadaniu, będąc w pełni bezpiecznymi.

Ciężkie gałęzie
Im większy ciężar, tym większe prawdopodobieństwo tego, że gałęzie mogą uszkodzić znajdujące się w pobliżu obiekty. Bez odpowiedniego zabezpieczenia i wiedzy, a przede wszystkim praktycznego doświadczenia trudno jest przewidzieć lot spadającej gałęzi.Brak doświadczenia w pracach na wysokościach
Łatwo się mówi, że nie ma się lęku wysokości. Gdy jednak wyjedzie się na odpowiednią wysokość (np. podnośnikiem koszowym), sprawa wygląda całkiem inaczej. Nawet jeśli nie będziemy odczuwać strachu, to brak doświadczenia w pracach na tego typu wysokościach może nas w pewnym stopniu ograniczyć. Tym bardziej że w ręku trzymamy piłę, którą możemy zrobić krzywdę sobie lub pomocnikowi.

Lęgowiska ptaków
Wycinka drzew to czasem ingerowanie w żyjące tam stworzenia. Przed zabraniem się za taką pracę należy uważnie sprawdzić, czy aby na pewno na naszym drzewie nie znajdują się skrzydlaci przyjaciele. Dziuple niestety są czasem bardzo trudne do dostrzeżenia. Należy tutaj pamiętać, że polskie prawo chroni ptaki przez niszczeniem przez człowieka ich gniazd. Można je przenosić tylko w określonym terminie, wyznaczonym indywidualnie dla każdego z gatunków ptaków.


Jeżeli posiadamy bardzo duże, rozrośnięte drzewo to zawsze polecamy skorzystać z pomocy ekspertów. We wszystkich rodzajach prac warto zawsze na pierwszym miejscu stawiać własne bezpieczeństwo. Niestety istnieją takie przypadki w których osoby niedoświadczone, wypożyczające podnośnik do wycinki drzew, uszkadzały maszynę, a co najgorsze powodowały stały uszczerbek na swoim zdrowiu.

Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL

Ekspert na wysokości 

EHC Pogotowie Wysokościowe

Przeczytaj również inne porady naszego esperta:

Dlaczego z mojego dachu cieknie?

Poznaj 5 powodów, dla których warto czasem zajrzeć do swojej rynny

Jak uchronić dach pzed wichurami?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

EHCpogotowieWysokosciowe

Zrób to sam! :) Jeżeli chcesz o coś dopytać w kwestii prac na wysokościach, zapraszamy do nowo powstałej grupy na FB: https://www.facebook.com/groups/1670405103258843/

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jakie problemy możemy napotkać, chcąc wyciąć drzewo?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.