Okiem eksperta

Kontrola stanu dachu – dlaczego jest taka istotna?

Regularna kontrola stanu dachu jest bardzo istotna. Przez jej zaniedbanie możesz być zmuszony do przeprowadzenia gruntownego remontu dachu lub nawet jego wymiany. Dlaczego? Przeczytaj!

REKLAMA

Co daje Ci regularne sprawdzanie stanu dachu?

Dach jest elementem, który chroni cały budynek przed opadami deszczu, śniegu czy słońcem. To właśnie na nim zbierają się wszystkie zanieczyszczenia i zabrudzenia. Mogą to być pyły, liście, gałęzie czy kurz.

Jak często należy wykonać kontrolę stanu zadaszenia? Najlepiej raz w roku. Wtedy szybko wyłapać wszystkie powstające uszkodzenia i je naprawić. Zapobiegnie to ich powiększaniu się. Dzięki temu dach będzie w dobrze sprawował się przez długi czas.

W konsekwencji braku dbałości o zadaszenie może wystąpić nawet konieczność jego całkowitej wymiany. Będzie to spowodowane przegniciem konstrukcji lub rdzą.

To właśnie dlatego regularna kontrola dachu jest tak ważna. Jego gruntowany remont lub wymiana to bardzo duży koszt. Jeśli jednak co roku będziesz go sprawdzał – skończy się na kilku niewielkich naprawach, dzięki czemu oszczędzisz pieniądze.

Podczas tego zadania należy zwrócić szczególną uwagę na okolice kominów, okien lub wyłazów dachowych. To przy nich najczęściej zbierają się wszystkie zabrudzenia, które z upływem czasu stają się przyczyną uszkodzeń.

Jak poradzić sobie z przeprowadzeniem kontroli stanu dachu?

Należy pamiętać, że wykonywanie wszystkich prac powyżej 1m jest zabronione z drabiny. Jak w takim przypadku dostać się na odpowiednią wysokość? Najlepszym rozwiązaniem jest wynajęcie podnośnika koszowego (inaczej zwanego zwyżką).

Dlaczego?

  • Podnośnik koszowy służy do transportu ludzi w górę. Z jego pomocą jesteś w stanie dostać się na wybraną wysokość, by móc skontrolować swój dach.
  • Pracujesz z obudowanego kosza i jesteś przypięty do punktu asekuracyjnego. Dlatego jest to bezpieczna praca. Ryzyko upadku z wysokości jest zminimalizowane.
  • Do kosza możesz zabrać ze sobą wszelkie potrzebne Ci materiały i narzędzia.
  • Ramię zwyżki jest mobilne, dzięki temu nie ma konieczności zmiany położenia całej maszyny, by dostać się w inne miejsce.
  • Jeśli masz niewielką ilość miejsca w bezpośrednim punkcie prac i maszyna się tam nie zmieści, można ustawić ją dalej. Umożliwia to tzw. wychył boczny ramienia podnośnika koszowego.
  • Wynajem maszyny najczęściej jest oferowany wraz z pomocą operatora. Nie musisz się więc o nic martwić, on będzie sterował zwyżką.

Pamiętaj jednak, że jeśli nie czujesz się pewnie w pracach na wysokości, lepiej wybrać pomoc profesjonalistów do tego zadania!

EHC Karol Zagajewski
Zdjęcie główne: EHC Karol Zagajewski

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Kontrola stanu dachu – dlaczego jest taka istotna?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.