Okiem eksperta

Odświeżenie elewacji w domu

Raz na jakiś czas przychodzi moment, kiedy trzeba zająć się odświeżeniem elewacji swojego domu. Istotne jest regularne dbanie o jej stan. Dlaczego? Jak poradzić sobie z tym zadaniem? Przeczytaj!

REKLAMA

Stan elewacji – jakie ma znaczenie? 

Na stan elewacji mają wpływ czynniki atmosferyczne, na które jest przez cały czas narażona. Wszystkie środki, które ją zabezpieczają, z biegiem czasu są zmywane. Dodatkowo powierzchnia budynku narażona jest na powstawanie uszkodzeń mechanicznych oraz zabrudzeń. 

Dobry stan elewacji budynku jest bardzo ważny. Należy pamiętać, że jej trwałość nie zależy tylko od wybranych materiałów oraz sposobu wykonania. Z tego powodu tak istotne jest, by o nią odpowiednio zadbać. 

Aby elewacja była w dobrym stanie przez długi czas, trzeba dbać o jej czystość i nie dopuścić do nadmiernego gromadzenia zabrudzeń. Przynajmniej raz na 5 lat powinno się ją umyć, natomiast raz na około 10 lat odmalować.

Należy również regularnie sprawdzać, czy nie powstały jakieś uszkodzenia mechaniczne – rysy lub pęknięcia. Jeśli uszkodzenie jest niewielkie, możesz naprawić je sam. Jeżeli natomiast jest większe, warto rozważyć zatrudnienie profesjonalistów, którzy zajmą się problemem. Istotnym czynnikiem jest czas – jeśli twoja reakcja jest szybka, nic złego nie będzie się działo. W przypadku kiedy nie naprawisz uszkodzenia, w szczelinę będzie wnikała woda i szkody będą coraz większe.

Jak zadbać o elewację budynku? 

Jeżeli regularnie czyścisz ściany domu z zabrudzeń i kontrolujesz ich stan, elewacja będzie w dobrym stanie przez długie lata. Jak poradzić sobie z tym zadaniem?

Przede wszystkim należy pamiętać, że wykonywanie takich prac powyżej 1 m nad ziemią z drabiny jest zabronione! Najlepszą opcją w tym przypadku jest wynajem podnośnika koszowego. Dzięki tej maszynie jesteś w stanie dostać się na odpowiednią wysokość. Pracujesz w obudowanym koszu, dzięki czemu ryzyko upadku z wysokości zostaje zminimalizowane. 

Zanieczyszczenia z elewacji najlepiej usuwać wodą z dodatkiem profesjonalnych środków do jej pielęgnacji. Można również zastosować myjkę ciśnieniową. 

Pamiętaj jednak, że jeśli nie czujesz się pewnie, lepiej powierzyć to zadanie profesjonalistom. 

EHC Karol Zagajewski
Zdjęcie główne: EHC Karol Zagajewski

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Odświeżenie elewacji w domu"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.