Okiem eksperta

Okiem eksperta: Nowoczesna boazeria

Większości z nas boazeria kojarzy się przede wszystkim z latami PRL-u. W tamtym okresie w wielu domach i mieszkaniach boazerię zobaczyć można było na ścianach wielu pomieszczeń. W związku z tym, że wiele wnętrz było w tamtych latach bliźniaczo podobnych, również i boazeria występowała zwykle w tym samym wydaniu. Podpowiemy wam, jak sprawić, aby boazeria była pięknym uzupełnieniem nowoczesnych wnętrz.

REKLAMA

fot. Pixabay.com

Odnawianie boazerii krok po kroku

Jeśli całkowite usunięcie drewnianej boazerii z mieszkania wiązałoby się dla was ze zbyt dużymi kosztami lub po prostu chcecie ją zachować, pomyślcie o jej odnowieniu. Renowacja boazerii nie jest trudna, dzięki czemu nawet kompletny laik powinien sobie z tym poradzić. Odnawianie nie jest też w tym wypadku zabiegiem kosztownym, warto jednak wcześniej sprawdzić ceny potrzebnych do renowacji materiałów. To, co najważniejsze, to jednak dokładność i cierpliwość, jest to bowiem praca dosyć czasochłonna. Potrzebne będą również specjalistyczne środki, dzięki którym renowacja przebiegnie szybko i sprawnie.

Zobacz więcej zdjęć

W latach 70 – tych i 80 – tych, do wykańczania drewnianej boazerii używano przede wszystkim bezbarwnego lakieru. Dziś mamy dostęp do szeregu różnych preparatów, które służą do odnawiania i malowania drewna, mamy więc ogromne pole do popisu dla wyobraźni. Jeśli jesteście posiadaczami boazerii położonej od podłogi do sufitu, możecie pokusić się o jej skrócenie do połowy oraz pomalowanie. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, choć bardzo pracochłonne.

Tym z was, którym zależy na czasie, proponujemy odnowienie boazerii i pozostawienie jej w takiej formie jak istnieje. Nie powinno się jednak starego lakieru pokrywać nowym, ponieważ zabieg ten nie przyniesie zbyt zadowalających rezultatów. Zanim więc przystąpicie do nakładania nowego lakieru bądź farby, stare powłoki należy usunąć. Zacząć trzeba przede wszystkim od odkurzenia, umycia i zmatowienia szlifierką. Dopiero po dokładnym odpyleniu po szlifowaniu możecie przystąpić do nakładania wybranego przez was produktu.

Zobacz więcej zdjęć

Malowanie boazerii

Ciekawym pomysłem jest pomalowanie starej boazerii (wcześniej przygotowanej i zmatowionej) farbą do drewna. W modnych wnętrzach w stylu skandynawskim popularnym zabiegiem jest malowanie jej na biało. Jednym z głównych atrybutów tegoż stylu jest właśnie drewno, decydując się na tego typu aranżacje, warto wykorzystać starą boazerię, malując ją właśnie na biało. Tego typu aranżacje zdecydowanie wpłyną na charakter wnętrza i zupełnie zmienią wasz sposób jego postrzegania.

Do malowania boazerii wykorzystać można także kolorowe lakiery i lakierobejce, które stworzą na powierzchni zmatowionego drewna trwałą powłokę, która przetrwa kolejne lata. Ciekawostkę stanowią lakierobejce, stanowiące odmianę lakieru, które świetnie nadają się do malowania boazerii i znaleźć je możemy w dużej gamie kolorystycznej. Warto jednak pamiętać, że lakiery i lakierobejce nie dają efektu kryjącego, są one bowiem transparentne i półtransparentne.

Zobacz więcej zdjęć

Jeśli zależy wam na efekcie surowego drewna i nie chcecie zmatowionej boazerii malować, pamiętajcie, że warto potraktować ją specjalnym olejem, zanim zostanie wystawiona na eksploatację (w tym też wpływ promieni słonecznych). Oleje do drewna chronią przede wszystkim przed zabrudzeniem i wodą, wpływają też na wygląd, ponieważ wnikając w materiał, pomagają zachować jego naturalny wygląd.

Ciekawe efekty uzyskać można, łącząc różne techniki. Drewno pomalowane cienką warstwą farby w dalszym ciągu będzie prezentowało się atrakcyjnie. Bez względu na to, czy zamierzacie tylko ścianę zmatowić, potraktować kolorową lakierobejcą czy też pomalować boazerię na biało upewnijcie się, jak wygląda sytuacja za deskami. Bardzo często zdarzają się sytuacje, iż ściana za drewnianą boazerią jest zawilgocona. W takich okolicznościach trzeba będzie listewki zdjąć i w pierwszej kolejności osuszyć ścianę.

Zobacz więcej zdjęć

Potrzebne produkty i szacunkowe koszty

Jak już wspomnieliśmy, renowacja starej boazerii nie jest skomplikowana. Koszt jej odnowienia jest zdecydowanie niższy niż cena, jaką przyszłoby wam zapłacić za jej usunięcie i kompletny remont ścian. Musicie zaopatrzyć się w produkty, które będą w tym przypadku niezbędne.

Do najważniejszych sprzętów, jakie będą wam potrzebne, należy szlifierka, którą usuniecie stare warstwy lakieru i zmatowicie drewno przed poddaniem go kolejnym zabiegom. Szlifierkę można zastąpić papierem ściernym, niemniej będzie to znacznie bardziej męczące i pracochłonne. Na rynku dostępne są także środki chemiczne pomagające usuwać stary lakier, będą one potrzebne do wyczyszczenia zakamarków i miejsc, których nie uda się zmatowić ręcznie.

Zobacz więcej zdjęć

Dokładne wyszlifowanie drewna ważne jest, gdy zależy wam na pozostawieniu boazerii w stanie surowym. Jeśli zamierzacie nakładać lakier lub farbę, wystarczy ją tylko dobrze zmatowić. Do listy zakupów dodać należy produkty, które na drewno zostaną nałożone, w zależności od tego, na co się zdecydujecie, dobre pędzle, wałek malarski, taśmy do zabezpieczenia listew, folię, którą rozłożycie na podłodze oraz rozpuszczalnik.

Zobacz więcej zdjęć

Ceny tych produktów będą zdecydowanie niższe, a niżeli tych potrzebnych do wyrównania czy malowania ścian, po zdjęciu boazerii. Warto też pamiętać, że mimo iż jest to zajęcie pracochłonne i długość pracy zależna będzie od ilości metrów do odnowienia, to i tak uda wam się to zrobić znacznie szybciej, niż w przypadku tradycyjnego remontu. Posiadając starą boazerię, zdecydowanie warto rozważyć nadanie jej nowego, nowoczesnego życia.

Opracowanie: RynekPierwotny.pl

Przeczytaj inne artykuły eksperta:

Podłogi 3D - tak czy nie?

Racjonalna, ale drobiazgowa, czyli jak kobiety kupują mieszkania?

Dom na odludziu – zalety i wady mieszkania bez sąsiadów

Od czego zależy atrakcyjność lokalu mieszkalnego od dewelopera?

Dom energooszczędny – jakie technologie warto rozważyć i w które zainwestować?

Ogrzewanie podłogowe w domu. Luksus czy już standard?

Zakup działki — jak zrobić to dobrze i na co szczególnie zwrócić uwagę?

Ceglane elewacje znowu wracają do łask

Jak duży upust możemy wynegocjować podczas rozmowy z deweloperem?

Stary strych jako dodatkowa przestrzeń mieszkalna

Jak wybrać grill ogrodowy

Meble dla dzieci — jakie wybrać

Czy opłaca się inwestować w mieszkanie w szczycie górki cenowej?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Architekturka

Mega modne są teraz panele - lamelki drewniane - takie jak tu: https://luxum.pl/panele-drewniane-hausder/

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Okiem eksperta: Nowoczesna boazeria"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.