Czynniki powodujące odpadanie tynku
Do powstania pęknięć tynku przyczynia się wiele kwestii. Jedna z nich to proces, którego nie da się uniknąć, czyli osadzanie się budynku na gruncie. Jest to naturalne zjawisko. By uniknąć problemów w przyszłości, warto pomyśleć o tym już na etapie projektowania (badania geologiczne) i budowy domu, pozostawić konstrukcję na minimum 2-3 miesiące w stanie surowym. Taki zabieg umożliwi budynkowi naturalne osadzenie się murów w ziemi, dzięki czemu warstwy wykończeniowe nie ulegną zniszczeniu.
Drugim najczęstszym powodem pękania elewacji jest działanie wilgoci, obecność mikroorganizmów oraz czynniki chemiczne. W zależności od rodzaju zastosowanych materiałów, tynki inaczej reagują na obecność wody. Jednakże w każdym przypadku po wniknięciu wody pod powierzchnię tynku uszkodzenie jest nieuniknione.
Takie sytuacje zwykle mają miejsce w okresie zimowym, kiedy to woda po wpłynięciu w szczeliny elewacji zamarza pod wpływem ujemnych temperatur. Efektem jest powiększenie jej objętości, co prowadzi do stopniowego rozsadzania murów i odpadania tynku od ścian. Aby nie doprowadzić do degradacji całej powierzchni, należy działać jak najszybciej, gdy pozwolą na to warunki atmosferyczne.
Jak naprawić miejscowo odpadający tynk?
Miejscowy remont elewacji zaczynamy od zeskrobania tynku szpachelką w miejscach, gdzie odpada i nie trzyma się już podłoża. Dzięki takiemu zabiegowi pozbędziemy się tylko niepotrzebnych elementów – stwarzających zagrożenie dla przechodniów, pozostawiając resztę ściany nienaruszoną.
Powyższe działania możemy wykonać sami, korzystając z podnośnika koszowego bądź rusztowania. Jeśli jednak nie czujemy się na siłach, warto skorzystać z pomocy specjalistów i zamówić ekipę budowlaną. W trudno dostępnych miejscach sprawdzą się natomiast eksperci alpinistyczni.
Również sposób przygotowania podłoża podczas nanoszenia tynku rzutuje na jego późniejszą trwałość. By zapobiec odpadaniu, należy zadbać o poprawne, solidne zagruntowanie podłoża. W związku z tym, podczas napraw, oprócz usunięcia luźnych elementów tynku zewnętrznego należy go zagruntować i uzupełnić (np. specjalistyczną zaprawą zbrojącą do elewacji zewnętrznych).
W przypadku tynków cienkowarstwowych do warstwy wykończeniowej obowiązkowo należy dodać siatkę zbrojącą. Końcowym etapem powinno być dwukrotne gruntowanie powierzchni wraz z naniesieniem ostatecznej warstwy tynku (np. akrylowego).
Pękający tynk zewnętrzny jest jednym z najczęstszych problemów, z jakimi borykają się zarządcy, bądź właściciele nieruchomości. Jednak nie należy się bać tego zjawiska. Obserwacja oraz bieżące naprawy, to klucz do utrzymania każdego budynku w dobrej kondycji.
EHC Pogotowie Wysokościowe
Zdjęcie główne: EHC Pogotowie Wysokościowe
Przeczytaj pozostałe porady naszego eksperta:
Co zrobić, aby dach nie został uszkodzony podczas wichury?
Jak NIE montować zabezpieczeń przeciw ptakom?
Dwa niezawodne sposoby na pozbycie sie gołębi
Mycie elewacji - na co zwrócic uwagę?
Najczęśtsze przyczyny przecieku na dachu
Zezwolenie na wycinke drzew - sprawdź czy potrzebujesz?
Na co zwracać uwagę przy wyborze ekipy do odśnieżania twojego dachu?
Zima tuż, tuż... Jak zadbać o to, by z dachu na naszą głowę nie zsunął się śnieg?
Czemu z mojej rynny czuć nieprzyjemny fetor?
Chcesz wyciąć wysokie drzewa? Ekspert podpowiada na co warto zwrócić uwagę
Jakie problemy możemy napotkać, chcąc wyciąć drzewo?
Jak uchronić dach przed wichurami?
Dlaczego z mojego dachu cieknie? Ekspert odpowiada
Gatunki chronione, które wydłużą czas oczekiwania na wycinkę twojego drzewa
Zapobieganie przeciekom - na co zwracać uwagę na dachu