Okiem eksperta

Pięć rzeczy, o których musisz pamiętać przy pielęgnacji swojego dachu

Dach jest jednym z najważniejszych elementów domu. Jego regularne sprawdzanie i dbanie o niego zapewnia nie tylko bezpieczeństwo mieszkańców, ale również estetyczny wygląd budynku. Na co należy zwracać uwagę, aby dach był w idealnym stanie?

REKLAMA

Pięć rzeczy, które należy kontrolować

 1. Zanieczyszczenia:
  Na powierzchni dachu może pozostać wiele śmieci takich jak gałęzie, liście oraz inne drobne elementy. Po pewnym czasie mogą one zacząć gnić, co przyczyni się do korozji dachu.
 2. Ubytki:
  Drugą rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę, są wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Najmniejsza nieszczelność może być powodem przecieku. Im szybciej ubytki zostaną zauważone i naprawione, tym większa szansa, że nie wywołają dużych szkód.
 3. Oderwane obróbki blacharskie:
  Są wywołane przez porywisty wiatr lub inne warunki atmosferyczne. Skutkiem braku tych elementów, może być nieszczelność dachu.
 4. Roślinność:
  Mchy, zalążki drzew lub glony, które pojawią się na dachu, należy szybko usunąć, zanim rozwiną się ich systemy korzeniowe. Mogą one uszkodzić pokrycie dachowe lub nawet elewacje.
 5. System rynnowy:
  Ważne jest regularnie przeprowadzanie przeglądu rynien. Istotne jest sprawdzanie ich drożności i pozbycie się wszystkich zanieczyszczeń. Nagromadzenie ich może skutkować zatkaniem rynien.

Jak często sprawdzać dach?

Nie ma określonych, wymaganych terminów, w których najlepiej przeprowadzić taki przegląd. Zaleca się jednak wykonać go minimum raz na rok. Najlepiej na wiosnę, po sezonie jesienno - zimowym. Ważna jest regularność!

Jak przeprowadzić takie kontrole?

Dostanie się na dach może być czasem wyzwaniem. Jak więc zrobić to bezpiecznie? Prace powyżej 1 m nie mogą być wykonywane z drabiny. Jedną z dostępnych metod jest użycie rusztowania. Jego rozłożenie zajmuje od jednej do kilku godzin. Warto pamiętać, że w przypadku zmiany miejsca wykonywania prac na wysokości trzeba je od nowa rozkładać i składać.

Innym sposobem jest wynajęcie podnośnika. Rozłożenie tego sprzętu zajmuje kilka minut, a mobilnym ramieniem można dotrzeć w wiele miejsc bez konieczności przestawiania maszyny. Dodatkowo obudowany kosz zwyżki oraz środki ochrony indywidualnej minimalizują ryzyko wypadku.

Sprawdzenie powierzchni dachu w planach? Trzeba pamiętać o wszystkich wymienionych wyżej aspektach przy takiej kontroli, a dach będzie w bardzo dobrym stanie, zarówno technicznym, jak i wizualnym. Pozwoli to uniknąć dużych kosztów naprawy!

EHC Karol Zagajewski
Zdjęcie główne: EHC Karol Zagajewski

Reklama

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Pięć rzeczy, o których musisz pamiętać przy pielęgnacji swojego dachu"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.