Okiem eksperta

Renowacja dachu - kiedy i jak się do tego zabrać

Twój dach praktycznie cały czas jest wystawiony na działanie czynników atmosferycznych. Wpływają one na pojawienie się różnych defektów, takich jak odkształcenia, odpryski czy pęknięcia. Na szczęście zamiast wymiany całego pokrycia, wystarczy zaplanować jego renowację. Pozwoli ona cieszyć się przez kolejne lata odświeżonym i pięknym dachem.

materiał partnera
REKLAMA

Jakie znaki sugerują, że konieczna jest renowacja dachu?

Pokrycie twojego domu, daje jasno do zrozumienia kiedy potrzebuje odnowy. Wystarczy tylko raz na jakiś czas dobrze się mu przyjrzeć i zwrócić uwagę na te 2 sygnały:

Większa częstotliwość występowania uszkodzeń - jeżeli zauważasz, że znacznie częściej na jego powierzchni pojawiają się pęknięcia, odpryski, czy inne wady, jest to ważny znak, że warto przeprowadzić renowację dachu. Warto reagować na takie zjawiska wcześniej, zanim się skumulują w najmniej oczekiwanym momencie.

Obecność wilgoci - znaczna część mankamentów dachów jest wynikiem działania wody. Może ona przenikać, gromadzić się we wnętrzu i skraplać się na powierzchni zadaszenia. Istnieje szansa, że wilgoć przeniknie do środka budynku i spowoduje poważne szkody. Może wtedy dojść do zmniejszenia efektywności systemu izolacji termicznej, powstawania rdzy na mocowaniach i konstrukcji, ale także do pojawienia się pęcherzy, wygięć lub rozwarstwiania. Przeprowadzona renowacja, zanim pojawią się takie defekty, zaoszczędzi Ci masę dodatkowych kłopotów.

Naturalnie, istnieje więcej powodów, dla których warto podjąć decyzję o remoncie. Może nim być zmniejszenie zużycia energii lub chociażby brak satysfakcjonującego Cię wyglądu i chęć odświeżenia.

Jak się za to zabrać?

W pierwszej kolejności zdecyduj, czy drobna naprawa, oczyszczenie i pomalowanie dachu, będzie dla Ciebie satysfakcjonujące, czy może jednak warto postawić na gruntowny remont.

Warto, abyś pamiętał, że sposób odnowienia dachu należy dostosować pod jego rodzaj. Od czego zależy forma, w jakiej przeprowadza się renowację?

- Od rodzaju materiału, z którego został wykonany

- Od czasu, jaki upłynął od zamontowania zadaszenia

- Od wielkości, znajdujących się na nim uszkodzeń

Fot. Renowacja dachu

Malowanie dachu sposobem na jego odświeżenie

Położenie farby na dach to świetny i szybki sposób na jego renowację. Przy doborze odpowiedniego produktu do malowania, warto kierować się przede wszystkim materiałem pokrycia dachowego. Inne farby będą używane do dachówki betonowej, dachówki ceramicznej, a inne do dachu z eternitu, blachy czy papy.

Podobnie jeżeli chodzi o samo przygotowanie powierzchni pod malowanie. Poza czyszczeniem i wykonaniem koniecznych napraw, w przypadku dachówki ceramicznej i betonowej, należy nałożyć jeszcze warstwę gruntu. Przy dachu z blachy, trzeba pamiętać o wcześniejszym dokładnym odtłuszczeniu i pozbyciu się rdzy. 

Farby wykorzystywane do malowania zadaszenia powinny cechować się dużą odpornością na czynniki atmosferyczne i promieniowanie UV. Przecież to one, są głównym antagonistą długiej żywotności Twojego dachu. Na rynku dostępne są farby chlorokauczukowe, alkidowe, zawierające związki winylowe lub akrylowe. Każda z nich ma swoje mocne i słabe strony, dlatego przed wyborem warto zapoznać się wcześniej z ich działaniem.

Malowanie dachu krok po kroku

Poza wcześniej wymienionymi wyjątkami, etapy mycia dachów wyglądają dość podobnie. Jaka powinna być kolejność działań? O tym poniżej. Większość z tych czynności bezpiecznie wykonasz z obudowanej platformy podnośnika koszowego.

  1. Kontrola aktualnego stanu dachu.
  2. Sprawdzenie drożności rynien i ewentualne ich przeczyszczenie, by mieć pewność, że system odprowadzania wody funkcjonuje należycie.
  3. Jeżeli pokrycie tego wymaga, użycie środka czynnego usuwającego mech, pleśń, porosty czy grzyby.
  4. Wyczyszczenie dachu myjką ciśnieniową.
  5. W przypadku pokryć blaszanych, usunięcie rdzy i użycie środka zapobiegającemu pojawienia się jej w przyszłości.
  6. Wymiana wadliwych dachówek (w przypadku ich obecności).
  7. Przy powierzchniach, które mają tendencję do nasiąkania nałożyć grunt.
  8. Nakładanie pierwszej warstwy farby.
  9. Nakładanie nawierzchniowej warstwy farby.

Renowacja dachu może przedłużyć jego żywotność o dobrych kilkanaście lat. By cieszyć się takim efektem, wystarczy naprawić uszkodzenia i położyć farbę. Tak odnowiony dach zyska dużo lepszy stan techniczny i pozwoli Ci cieszyć się jego świeżym wyglądem.

Autor: EHC Karol Zagajewski

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Renowacja dachu - kiedy i jak się do tego zabrać"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.