Zalety schodów drewnianych
- Ich konstrukcja jest lekka, a co za tym idzie są dużo szybsze w montażu. Przyjeżdżają w dużych elementach, już prawie gotowe na budowę. Montujemy je „na gotowo” już na etapie wykańczania wnętrz.
- Plusem jest większa możliwość kreacji ich formy, drewniane schody możemy elastyczne kształtować.
- Jeśli chodzi o koszt wykonania, to w prostej ażurowej wersji na pewno będą tańsze niż schody żelbetowe, w przypadku których pod uwagę w budżecie musimy wziąć zarówno konstrukcję betonową, jak i ich wykończenie z płytek lub drewna. W przypadku schodów drewnianych całość stanowi od razu konstrukcję i wykończenie.
- Do budowy schodów posłuży nam drewno lite lub klejone, a z gatunków: buk, jesion, orzech, mahoń, iroko.
- Schody drewniane potrafią być kompaktowe i zdecydowanie zajmują mniej miejsca niż żelbetowa monolityczna konstrukcja.
- W wersji ażurowej wyglądają bardzo delikatnie we wnętrzu, nie przytłaczają swoją posturą.
- Ich konstrukcje można ciekawie wykorzystać i połączyć z inną funkcją. W trepach schodów można ukryć szuflady lub w dolnej części drewnianą konstrukcję połączyć z szafami.
Jedną z wad schodów drewnianych może być ich akustyka. Ażurowe schody drewniane będą wydawać słyszalne odgłosy podczas użytkowania, co w przypadku schodów betonowych jest w praktycznie niezauważalne. Z czasem drewniana konstrukcja może zacząć skrzypieć, co jest często charakterystyczne dla leciwych drewnianych schodów w zabytkowych kamienicach.
Plusy schodów żelbetowych
- Na pewno przewagą i najważniejszą zaletą schodów betonowych jest ich solidna konstrukcja, sprzężona z całością konstrukcji domu, duża wytrzymałość i ognioodporność.
- Schody żelbetowe zaprojektowane są już na etapie projektu budowlanego i wykonuje się je podczas stanu surowego.
- Gotowe są już na etapie budowy i można z nich korzystać od razu, co jest znacznym ich plusem, bo w przypadku schodów drewnianych samonośnych do późnego etapu wykańczania pozostaje nam korzystać tylko z drabiny.
- Coraz bardziej popularne jest wylanie gotowych schodów żelbetowych i pozostawienie ich struktury jako element dekoracji wnętrz. Ma to swój unikatowy, minimalistyczny charakter.
- Schody betonowe można wykończyć prawie każdym materiałem – nawet okładzina z ciężkich elementów kamiennych jak płyty granitowe czy marmur.
- Wybór okładziny daje nam dużą możliwość kreacji wykończenia, łączenie ze sobą różnorodnych materiałów jak drewno i kamień.
- Plusem będzie również możliwość odmiany wykończenia w trakcie mieszkania. W przypadku jak znudzi się nam kolor czy to okładzina schodów drewnianych – możemy jedynie pomyśleć o zmianie ich koloru, gdyż nie zmienimy rodzaju wykończenia, w przypadku schodów żelbetowych – nawet po upływie kilku lat możemy zmienić ich wykończenie np. z drewnianego na okładzinę z płytek lub wykładziny.
Minusem schodów betonowych na pewno jest ich dłuższy czas wykonania, po zrobieniu szalunku, przygotowaniu zbrojenia i wylaniu ostatecznej formy schodów musimy odczekać kilka dni zanim konstrukcja betonowa wyschnie i będzie można po nich przejść. Betonowe schody wymagają nawilżania przez pierwsze dni po ich wylaniu. Schody betonowe o bardziej wyszukanych kształtach jak np. schody wachlarzowe kręte lub z wielokrotnymi zabiegami to już nie lada wyzwanie do wykonania. Ich budowa wymaga od wykonawców dużej precyzji, a także doświadczenia. Możemy również zauważyć, że w przypadku schodów betonowych mamy mowę już o konkretnej budowie, a schody drewniane to szybki montaż.
Co najważniejsze i w zasadzie można zaliczyć to do plusów, jak i minusów – raz wykonane schody żelbetowe w budynku mieszkalnym zostaną z nami w niezmienionej formie na lata. Decyzja o ich zmianie to już w zasadzie konkretny plan na przebudowę obiektu, a co za tym idzie znaczny budżet.
Jak widać i jedne i drugie schody posiadają swoje wady i zalety, a każde z nich tych drugich mają znacznie więcej. Jeśli kierujemy się solidnością i chcemy sprawdzone rozwiązanie na lata, warto wybrać schody betonowe. Gdy lubimy lekkie i współczesne rozwiązania, śmiało postawmy napomysłową kreację schodów drewnianych.
arch. Monika Wolska - Gan
www.archiego.com
Przeczytaj pozostałe porady naszego eksperta:
Jak dobrać fugi do koloru płytek?
Siłownia w domu - na co zwrócić uwagę?
Złote lata dwudzieste – czyli jak urządzić mieszkanie w stylu Art Deco?
Czuj się jak u siebie! Czyli jak najlepiej urządzić pokój dla gości
BEZ BARIER - Jak urządzić łazienkę dla seniora?
Jedzenie w nowym świetle, czyli jak najlepiej oświetlić kuchnię?
Men’s cave czyli mieszkanie w męskim stylu