Jakie zanieczyszczenia powstają na dachu?
Do najczęstszych zanieczyszczeń, które możemy znaleźć na dachu, należą:
- Liście.
- Gałązki.
- Reklamówki.
- Kawałki odpadających tynków.
- Pióra i odchody ptaków.
- Zabrudzenie i zanieczyszczenia powstałe w związku z obecnością terenów zielonych (np. mech, glony).
- Zabrudzenie i zanieczyszczenia powstałe w związku z działalnością człowieka (np. gwoździe, wkręty, śruby pozostawione przez ekipę budowlaną, butelki wrzucone dla psikusa przez dzieci).
Dlaczego takie zanieczyszczenia mogą okazać się groźne?
Jeśli w jednym miejscu nagromadzi się wiele zanieczyszczeń (np. liści, gałązek, piór i odchodów gołębich), to pod wpływem zmieniających się warunków atmosferycznych, mogą one zacząć gnić. To z kolei doprowadzi do korozji i przeżarcia np. blachy, a powstałe w ten sposób ubytki w przyszłości będą skutkować przeciekami.
Istnieje jeszcze inny scenariusz. Gnijąca przestrzeń może stworzyć idealne warunki do powstania roślin, a wśród nich mogą znaleźć się nawet drzewa! Jeśli jakaś roślina zacznie rozwijać swój system korzeniowy na Twoim dachu, to szybko doprowadzi ona do uszkodzenia elewacji (np. poprzez wrastanie się w nią).
Gdzie na dachu najczęściej spotkasz zanieczyszczenia?
Zanieczyszczenia najczęściej lokują się tam, gdzie coś je trzyma. W praktyce możesz ich szukać m.in w pobliżu:
- Kominów.
- Śniegołapów.
- Systemów okablowania.
- Wystających obróbek blacharskich.
- Okien dachowych.
- Ubytków na dachu.
Jeśli usuwać zanieczyszczenia, to tylko bezpiecznie
Aby usunąć zanieczyszczenia na wysokości, w pierwszej kolejności musisz się tam dostać. Najlepiej zrobić to z rusztowania lub z pomocą podnośnika koszowego. Doświadczeni alpiniści wykonają to dla Ciebie z dostępu linowego.
Dach warto sprawdzać raz na jakiś czas. Szczególnie przed zimą. Pozwoli Ci to nie tylko zadbać o czystość połaci nad Twoją głową, ale także skontrolować m. in. drożność rynien, które zatkane w okresie zimowym mogą doprowadzić do dużych strat – np. poprzez zamarzniętą wodę.
Już wiesz, gdzie najczęściej zbierają się zanieczyszczenia i dlaczego tak ważne jest, by je usunąć. Nie pozostaje już nic innego jak działać.
EHC Pogotowie Wysokościowe
Zdjęcie główne: EHC Pogotowie Wysokościowe