Okiem eksperta

Zielony dach - ekologiczne rozwiązanie dla twojego domu

Odkąd w 2002 roku, rozporządzeniem Ministra Infrastruktury uznano zielone dachy za powierzchnię biologicznie czynną, widać wzrost zainteresowania tym tematem zarówno ze strony deweloperów, jak i posiadaczy domów jednorodzinnych. Też zastanawiasz się nad takim urozmaiceniem dachu? Poniżej dowiesz się, co powinieneś wiedzieć o jego wykonaniu oraz jakie są główne zalety tego rozwiązania.

materiał partnera
REKLAMA

Czym jest zielony dach i jakie są jego rodzaje?

Jest to nic innego jak dach, który pokryty jest roślinnością. Może być wyłożony trawą, ziołami, sukulentami czy chociażby krzewami. W zależności od jego zastosowania dobierane są odpowiednie gatunki roślin. Zielone dachy tworzą przyjemny efekt, który cieszy oko, ale także są traktowane jako narzędzia zapobiegania zmianom klimatycznym. Wiele krajów europejskich decyduje się właśnie na takie rozwiązania, by przeciwdziałać ich skutkom.

Wyróżnia się dwa główne rodzaje zielonych dachów:

 • ekstensywny (nachylenie do 45 st.) - jest on głównie pokryty niskimi roślinami, takimi jak mchy, zioła czy sukulenty, które wymagają mniejszego zainteresowania ze strony posiadacza. Przypomina on naturalną powierzchnię, gdzie rośliny w dużej mierze są samowystarczalne i wymagają rzadkiej pielęgnacji (wychodzi się tam, tylko w celu konserwacji).

 • intensywny (nachylenie do 5 st.) - przypomina on pełnowartościowy ogród, na którym mogą rosnąć trawy, byliny, krzewy, a nawet drzewa. Często takie dachy stanowią powierzchnię rekreacyjną, ze względu na lekkie nachylenie i solidną konstrukcję. Intensywne zazielenienie wymaga wiele uwagi i czasu na pielęgnację.

Zalety zielonych dachów

Już na pierwszy rzut oka, może wydawać się, że zielone dachy są świetnym rozwiązaniem pod względem ekologicznym i architektonicznym. Jednak jakie są pozostałe walory takiej aranżacji?

 • Właściwości izolacyjne. Zatrzymują utratę ciepła w zimne dni, a w wysokie temperatury ograniczają nagrzewanie się wnętrza budynku.

 • Wygłuszanie. Warstwy zielonych dachów wpływają na tłumienie hałasów i dźwięków dochodzących do wnętrza, obniżając je nawet o 8 dB.

 • Naturalny wygląd. Roślinność zmienia kolory, wraz z porami roku.

 • Poprawa jakości powietrza. Produkują tlen oraz przyczyniają się do redukcji emitowanego CO2 oraz oczyszczania powietrze z części zanieczyszczeń pyłowych.

 • Wchłanianie wody deszczowej. Bardzo dobrze wchłaniają wodę deszczową, przez co w trakcie ulew odciążają kanalizację, zmniejszając ciśnienie wody.

 • Żywotność dachu. Wolniejsze nagrzewanie się warstwy roślinnej w stosunku do tradycyjnej wpływa na jej wydłużoną trwałość. Zabezpiecza dach przed destrukcyjnymi skutkami działania promieni UV.
    
 • Przyjazna przestrzeń życiowa. Dodaje wartość obiektu pod kątem przyjazności do życia i ilości terenów zielonych wokół. Szczególnie istotne w miastach, gdzie zielone przestrzenie są deficytowe.

 • Efektowność wizualna. Wpływa na atrakcyjność budynku pod kątem estetycznym, co staje się ważnym atutem w trakcie użytkowania obiektu. Wpływa także na ewentualny potencjał sprzedażowy domu.

Co musisz wiedzieć o wykonaniu

Byś mógł cieszyć się zielonym dachem jak najdłużej warto, abyś dobrze przygotował się do jego wykonania pod kątem tych 3 czynników.

Wytrzymałość konstrukcji

Kluczową rolą odgrywa więźba dachowa i wytrzymałość konstrunkcji. Musi ona wytrzymać spore obciążenie, które może wynosić nawet 1 t / m2. Zależy ono przede wszystkim od grubości wyłożonej gleby oraz rodzaju roślinności.

Warstwy

Zanim roślinność, w pierwszej kolejności należy zabezpieczyć powierzchnię dachową przed przeciekaniem i przygotować odpowiednie warstwy gruntu. Warstwy zielonego dachu:

Hydroizolująca - izoluje pokrywę dachową przed przedostawaniem się do niej wody i wilgoci ( np. folia PCV, papa termozgrzewalna + ewentualnie folia przeciwkorzenna).

Termoizolująca - stanowi ochronę cieplną.

Geowłóknina - gromadzi wodę dla roślin i chroni folię przeciwkorzenną.

Drenująca - pozwala na to by woda osadzała się niżej, niż warstwa korzeni. Tworzy miejsce dla akumulującego się tlenu.

Filtrująca - przepuszcza wodę i hamuje przedostawanie się cząstek ziemi na spód.

Ziemia (dokładniej substrat wegetacyjny) - specjalny, ciężki grunt odmienny od tego używanego w ogrodach. Odporny na deptanie, pozbawiony chwastów.

Roślinności - dobrana w zależności od rodzaju dachu.

Bezpieczeństwo realizacji

Warto, abyś pamiętał, że tworzenie zielonego dachu jest pracą na wysokościach. Czyli należy do działań o podwyższonym ryzyku. Warto w celu przemieszczania się góra- dół pomyśleć np. o podnośniku koszowym, który znacząco wpłynie na bezpieczeństwo dotarcia na dach. Podnośniki koszowe pozwalają także na zabranie do obudowanych platform większej ilości materiałów koniecznych do pracy na wysokości.

Zielone dachy są bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie obecność roślinności. Decydując się na takie rozwiązanie, jakim jest posiadanie zielonego dachu, trzeba liczyć się z jego główną wadą. Ceny materiałów i roślin oraz te ponoszone za samo precyzyjne wykonanie, są naprawdę wysokie i stanowią główny mankament. Jednak zalety posiadania roślinności na dachu uzasadniają w znacznym stopniu poniesione koszty. Koniecznie rozważ właśnie taki sposób na wyróżnienie swojego domu.

EHC Karol Zagajewski
Zdjęcie główne: EHC Karol Zagajewski

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Zielony dach - ekologiczne rozwiązanie dla twojego domu"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.