Osobowości

Osobowości: Ania i Michał, którzy pokochali stare meble

Styl vintage w mieszkaniu to nie tylko aranżacja z wykorzystaniem starych przedmiotów o wyszukanym wzornictwie. To przede wszystkim odzwierciedlenie wartości, jakimi kierują się domownicy: wysoka jakość, piękno, szacunek dla historii. W mieszkaniu Ani i Michała świadczą o tym meble, które ozdabiają pomieszczenia i spełniają różne funkcje. Dały ponadto możliwość zrealizowania pasji, jaką jest ich samodzielna renowacja i konserwacja.
Osobowości: Ania i Michał, którzy pokochali stare meble
REKLAMA

Skąd pomysł na wyposażenie mieszkania tzw. zabytkowymi meblami?

Stare, kunsztownie wykonane, drewniane meble są wysokiej jakości. To dlatego stanowią dla nas ogromną wartość. Drewno to stabilny materiał, który zapewnia długie użytkowanie mebla. W porównaniu z wyposażeniem, które oferują współczesne sklepy i salony meblowe, zalety starych mebli pod względem wytrzymałosci  są nieocenione. Lecz dobra jakość nie jest jedyną przesłanką. Chcemy otaczać się pięknymi przedmiotami, dlatego tak ważne jest dla nas wzornictwo i estetyka. Misternie wykonane detale, unikalne ozdoby, staranne wykończenie – te cechy świadczą o uroku staromodnych mebli. Inną sprawą jest sentyment do substancji zabytkowej – stary mebel ma swoją historię, często długą i  tajemniczą, nosi ślady użytkowania przez innych ludzi. Dzięki temu posiada „duszę”.

Kliknij w zdjęcie, by przejść do galerii 
 
Jakie korzyści niesie ze sobą zakup starych mebli?

Stare meble poddane odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym mogą służyć latami, przechodzić z pokolenia na pokolenie. Raz zainwestowane pieniądze w ich renowację i konserwację wystarczą, by cieszyć się meblem przez długi czas. Nie zniszczą się, w przeciwieństwie do popularnych mebli np. z płyty pilśniowej, które źle znoszą wilgoć czy urazy mechaniczne i po krótkim czasie nadają się do wymiany.

Kliknij w zdjęcie, by przejść do galerii  
 
Jaka jest różnica między kupnem mebli odrestaurowanych a ich samodzielną renowacją?

Różnica jest przede wszystkim finansowa – meble poddane profesjonalnej renowacji i wystawione na sprzedaż są o wiele droższe, niż te podniszczone. Samodzielna renowacja wymaga niewielkiego nakładu finansowego, a efekt zależy wyłącznie od nas. Poza tym, liczy się sam proces – jeśli ktoś ma pasję poszukiwacza, lubi obserwować, jak przedmiot zyskuje wartość i robi się coraz ładniejszy, to renowacja mebli powinna sprawić mu radość.

Czy "pasja poszukiwacza" pomogła w wyborze i kupnie mebli? Z jakiego źródła pochodzą?

Stare meble w naszym domu pochodzą z 1 połowy XX wieku. Jeden z nich – kredens kuchenny – jest pamiątką rodzinną i poddaliśmy go samodzielnej renowacji.  Pozostałe meble – przeszklona biblioteczka, stół, sekretarzyk, krzesło, stoliczek zdobyliśmy na aukcjach internetowych. Poszukiwania rozszerzyliśmy na całą Polskę, jednak najwięcej firm pośredniczących w sprzedaży mebli  jest na zachodzie kraju. Trzeba przyznać, że rzadko zdarza się odkupić mebel od osoby prywatnej.  Meble są często sprowadzane z zagranicy, np. z Holandii. Często nie znamy dokładnej historii naszych mebli, ale to przemawia za ich wyjątkowością. 
Poza większymi gabarytami, interesują nas drobniejsze przedmioty użytkowe takie, jak lampy i zegary.  Zwracamy szczególną uwagę na ich jakość, wzornictwo oraz... funkcjonalność. Przedmiot czy mebel nie może być atrybutem jak w muzeum, musi być z niego pożytek, chcemy z niego korzystać.

Kliknij w zdjęcie, by przejść do galerii 

Stare meble w domu Ani i Michała.

Babciny kredens przez intensywne użytkowanie był podniszczony, a później stał w zawilgoconej piwnicy. Zabezpieczono drewno pokostem, jednak widać było charakterystyczne dziurki -  ślady po kołatku domowym (drewnojadzie) . Z wierzchu kredens pomalowany był farbą emaliową. 
Kredens kuchenny, zanim znalazł się w domu, odzyskał życie w garażu. Prace trwały około miesiąca. Michał w celu usunięcia powłoki użył opalarki elektrycznej  i zdarł farbę szpachelką. Następnie szlifował drewno papierem ściernym na zewnątrz i w środku kredensu. Na koniec pokrył mebel specjalnym olejowoskiem, który zaimpregnował drewno i nadał mu pożądaną barwę. Ładnym akcentem są okrągłe uchwyty w rustykalnym stylu, dobrane do charakteru mebla. Na kredensie stoi stary samowar.

Kliknij w zdjęcie, by przejść do galerii 

Pokryta fornirem, przeszklona biblioteczka w stylu secesyjnym jest wyjątkowo śliczna. Mimo swojego wieku prezentuje się naprawdę dobrze. Jest ozdobiona pieknym ornamentem. Życińscy ustawili na niej, jako element dekoracyjny, zegar z lat 20 – tych ubiegłego stulecia. 

Kliknij w zdjęcie, by przejść do galerii 

Stół z wysmukłymi nogami i piękną intarsją stanowi centrum mieszkania, jest najbardziej eksploatowanym meblem. Niestety, do tej pory nie było odpowiednich warunków do impregnacji drewna, dlatego na blacie widać delikatne ślady użytkowania. Stół jest rozkładany, dzięki czemu nie będzie problemów z demontażem. Michał ma zamiar zakonserwować drewno lakierem i pokryć bejcą.

Kliknij w zdjęcie, by przejść do galerii 

Sekretarzyk i krzesło to odpowiedniki współczesnego biurka i fotela. Sekretarzyk nie wymagał samodzielnych prac oprócz naprawienia skutków niewłaściwego transportu. Stoi na nim stara mosiężna lampa. W krześle Michał usztywnił konstrukcję podłokietników, montując wkręty. Zachowało się oryginalne jasnozielone obicie.

Kliknij w zdjęcie, by przejść do galerii
 
Stoliczek spełnia funkcję szafki, dźwiga gramofon i kolekcję płyt. To prosty mebel o oszczędnym wzornictwie. Nie wymagał dodatkowych prac renowacyjnych.


Kliknij w zdjęcie, by przejść do galerii 
 
Przydatne wskazówki.

Internet jest ogromnym źródłem informacji. Można dzięki niemu kupić meble i zaczerpnąć wskazówek z różnych artykułów. Warto zasięgnąć porady na forach – wypowiadają się na nich ludzie, którzy kochają starocie, często specjaliści. Także serwisy tworzące społeczności są bardzo przydatne, ludzie pokazują własne realizacje, dzielą się pomysłami. To bardzo inspirujące.

Posiadanie w domu starych mebli to wspaniała rzecz, lecz wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Należy dokładnie zapoznać się z przedmiotem, jaką ma formę, z jakiego jest drewna itp. Trzeba wiedzieć, które substancje są szkodliwe dla drewna, czego należy unikać, w jaki sposób pielęgnować.

Do renowacji nadają się meble tylko w niewielkim stopniu podniszczone. Dlatego przed kupnem warto dokładnie obejrzeć mebel, wiedzieć o nim jak najwięcej. Trzeba mierzyć siły na zamiary, a w przypadku większych uszkodzeń zlecić renowację specjalistom. Samodzielna odnowa mebli wymaga zapoznania się z różnymi technikami renowacyjnymi. To ważne, by nie popełnić błędu przy doborze impregnatu czy przy wykończeniu.
 
Kliknij w zdjęcie, by przejść do galerii 

Prawdziwy kłopot sprawia transport, jeśli sprowadzamy meble z daleka. W przesyłkach kurierskich meble przewożone są byle jak. Po dostarczeniu często okazuje się, że coś jest urwane lub drewno uległo porysowaniu. Dlatego warto zadbać o własny transport.

Każda staroć wymaga mniejszych czy większych prac. Zabiegi pielęgnacyjne, odkurzanie mebli, to nie wszystko. Trzeba zapobiegać – uważać na urazy mechaniczne, zabrudzenia. Szczególnie zdradliwe są wszelkie kwasy, np. sok z cytryny. Wysoka temperatura także może zaszkodzić. 

Ważną sprawą jest dobra aranżacja mieszkania. Jeśli przestrzeń będzie zagracona meblami o dużych gabarytach, efekt będzie groteskowy. Liczy się funkcjonalność i czasem lepiej ograniczyć ilość sprzętów. Najlepszym rozwiązaniem jest eklektyzm w urządzaniu mieszkania, by stare meble sąsiadowały z nowoczesnymi rozwiązaniami, np. ścianą pomalowaną na żywy kolor. 
 

Emilia Koszela/Deccoria.pl
 
ZOBACZ TAKŻE:
 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Osobowości: Ania i Michał, którzy pokochali stare meble "? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.