Porady domowe

Jak zmniejszyć rachunki za wodę?

Jednym z większych obciążeń dla domowych wydatków są rachunki za wodę. Warto ją oszczędzać, nie tylko po to, by zmniejszyć ponoszone opłaty, ale również ze względu na dobro środowiska. 

Jak zmniejszyć rachunki za wodę?

Aby zmniejszyć opłaty za wodę, nie trzeba przeprowadzać kosztownych inwestycji. Już kilka zmian w codziennych przyzwyczajeniach może przynieść obniżenie wysokości rachunków. Racjonalizacja i kontrola zużycia wody, modernizacja niektórych elementów domowej instalacji przyniesie realne oszczędności.

Jak zmniejszyć zużycie wody? Przegląd stanu technicznego

Szukanie oszczędności warto zacząć od przeglądu stanu instalacji hydraulicznej. Duże znaczenie dla zmniejszenia zużycia wody, a więc i wysokości rachunków, ma eliminacja wszelkich nieszczelności. Skontrolujmy uszczelki, sprawdźmy, czy ze spłuczek, kranów i pryszniców nic nie przecieka. Nawet, zdawałoby się, niewielkie przecieki z kranu nad wanną - 1 kropla na 2 sekundy – to ok. 0,6 m. sześc. w skali miesiąca.

Zobacz również: Jak obniżyć koszty ogrzewania?

W jaki sposób sprawdzić, czy woda „nie ucieka” z mieszkania? Jest na to kilka sposobów: warto zapisać sobie stan licznika i po upływie dwóch godzin, podczas których nie korzystaliśmy z wody, skontrolować jego wskazania. Jeśli wzrosły – w mieszkaniu jest niekontrolowany przeciek.

Problem z przepuszczającym wodę kranem łatwo zauważyć gołym okiem, nie tak jak w przypadku spłuczki toaletowej. Dodajmy więc do jej zbiornika kilka kropel barwnika spożywczego. Gdy wewnątrz muszli, mimo wcześniejszego braku spuszczania wody, pojawią się kolorowe ślady, oznacza to problem z nieszczelnością. Przeczytaj, jak naprawić cieknącą spłuczkę »

REKLAMA

Jak oszczędzać wodę - racjonalizacja zużycia

Całkiem sporo można zaoszczędzić, zmieniając codzienne nawyki. Przede wszystkim pamiętajmy, by zakręcać kurki, wtedy gdy z wody tak naprawdę nie korzystamy. Podczas mycia zębów lub golenia zarostu kran nie musi być rozkręcony. Przygotujmy sobie wcześniej kubek z płynem do przepłukania ust czy napełnijmy umywalkę wodą.

Jeśli mamy taką możliwość, baterię przy umywalce wymieńmy na bezdotykową – strumień wody uwalniany jest wtedy, kiedy pod kran podkładane są dłonie. Takie krany wypuszczają o połowę mniej wody niż tradycyjne zawory.

Zamiast kąpieli w wannie, bierzmy szybkie - bardziej ekonomiczne - prysznice. Przy bateriach prysznicowych warto zamontować baterię z termostatem, która tuż przed planowanym myciem ogrzeje wodę do komfortowej dla nas temperatury. Dzięki temu jeszcze bardziej redukujemy wydatki. Ogrzanie wody do pożądanego przez nas poziomu to kolejne koszty.

Jak zmniejszyć rachunki za wodę?

Nie korzystajmy z bieżącej wody, jeśli nie jest to konieczne – ręce czy naczynia bez żadnego uszczerbku umyć można w zimnej wodzie.

Zobacz również: Jak oszczędzać energię jesienią i zimą?

Pralki i zmywarki uruchamiajmy najlepiej w trybie eko, o ograniczonym zużyciu wody i energii, wtedy, kiedy rzeczywiście jest taka potrzeba, czyli gdy całkowicie wypełnią się ich komory i bębny. Przestarzałe, „wodożerne” urządzenia warto w miarę możliwości wymienić na nowsze.

Pomocne w zaoszczędzeniu wody będą również perlatory – niewielkie nakładki na krany i słuchawki prysznicowe, które ograniczają upust wody, jednocześnie ją napowietrzając ją, dzięki czemu nie zmienia się wielkość strumienia, a więc komfort korzystania z kranu.

REKLAMA

Sposoby na oszczędzanie wody

Do ręcznego prania odzieży i mycia naczyń używajmy mniej detergentów. Dzięki temu mniej wody zużyjemy do wypłukania mydlin.

Chusteczki, papierosy, waciki wyrzucajmy do kosza, a nie spłukujmy w toalecie. Tak samo w przypadku resztek pożywienia, które zostały na talerzach i naczyniach – nie spłukujmy ich usilnie w odpływie.

W nowych mieszkaniach raczej już rzadko kiedy się je spotyka, ale jeśli nadal korzystamy ze spłuczek starszego typu — górnopłuków czy zaworów spuszczających, rozważmy zmianę na bardziej oszczędne spłuczki kompaktowe z dwudzielnymi zbiornikami.

 

Wykorzystanie szarej wody

Wykorzystujmy wodę wielokrotnie. Tę użytą do opłukiwania warzyw czy owoców, do której nie dodano detergentów, wykorzystać można do podlewania roślin czy sprzątania. Interesująca opcja umożliwiająca odzysk i ponowne stosowanie wody to tzw. instalacje dualne. Woda użyta do mycia nadaje się np. do spłukiwania ubikacji. Oba urządzenia łączy się specjalną instalacją – ta spływająca z odpływu trafia do rezerwuaru klozetowego.

Zobacz również: Jak oszczędzać na rachunkach (prąd, woda, śmieci, ogrzewanie)?

W domu zainstalować można również systemy umożliwiające zbieranie i oczyszczanie tzw. szarej wody (powstającej podczas codziennych domowych czynności, takich jak mycie naczyń czy kąpiele). Po oczyszczeniu gromadzona jest w podziemnych zbiornikach, później można ja wykorzystać do sprzątania, spłukiwania toalety, czyszczenia samochodu i garażu.

Deccoria.pl

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Obniż rachunki! 13 łatwych sposobów na oszczędzanie

10 zasad oszczędzania energii

Jak zaoszczędzić 1000 zł? Wypróbuj perlator!

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.