Porady domowe

Nigdy nie wrzucaj ich do zlewu!

Niedrożny zlew to problem, który często wymaga pomocy ze strony specjalisty. Można tego w prosty sposób uniknąć, przede wszystkim zwracając uwagę na rzeczy, które do niego  trafiają. Poniżej znajdziecie listę siedmiu produktów, których absolutnie nie wolno wrzucać do zlewu.

Nigdy nie wrzucaj ich do zlewu!
REKLAMA

Pozornie szybka utylizacja fusów czy resztek po obiedzie w zlewie wydaje się kusząca. Jednak niektóre produkty mogą nie tylko zatkać odpływ, lecz także uszkodzić sam zlew oraz całą instalację.

1. Skorupki po jajkach

Twarde skorupki mogą porysować zlew oraz całą instalację. Jeżeli połączą się np. z fusami po kawie czy mąka, utworzą bardzo trudny do usunięcia zator. Zamiast wyrzucać skorupki do zlewu czy do śmietnika, wykorzystajmy je pożytecznie np. jako składnik nawozu do kwiatów domowych.

Przeczytaj również: Co zrobić ze skorupkami po jajkach?

2. Fusy po kawie

Kiedy po wypiciu ulubionej kawy, resztki fusów wylewasz do zlewu, może się wydawać, że znikają one w tempie błyskawicznym. Niestety to pozorne myślenie. Resztki osadzają się w rurach odpływowych, tworząc maź przypominającą mało estetyczne „błoto”, które szybko zapycha rury.

Przeczytaj również: 10 sposobów na wykorzystanie fusów z kawy!

Podobnie, jak skorupki po jajkach – fusy możemy ponownie wykorzystać np. jako kopost lub pochłaniacz nieprzyjemnych zapachów.

Przeczytaj również: Mało znane zastosowania kawy. Przyda się szczególnie w plenerze

3. Leki

Do zlewu nie powinny trafiać również leki. Po pierwsze ze wglądu na ich szkodliwość dla instalacji, ale przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że wraz ze ściekami dostają się one do gleby i wód, mając przy tym niekorzystny wpływ na środowisko. Pamiętajmy, że przeterminowane i niepotrzebne leki zawsze oddajemy do apteki.

Przeczytaj również: 10 rzeczy, które natychmiast musisz wyrzucić ze swojego domu!

4. Obierki po ziemniakach

Ziemniaki zawierają mnóstwo skrobi i mają „mączną” strukturę. Dlatego pod wpływem dłuższego kontaktu z wilgocią tworzą gęstą zawiesinę, która nie jest przyjazna dla odpływu.

Przeczytaj również: 12 rzeczy, których nie wiedziałeś o ziemniakach

REKLAMA
REKLAMA

5. Tłuszcz

Pięknie wysmażona sztuka mięsa albo chrupiący boczek – co zrobić z tłuszczem, który pozostał na patelni? Zwykle, jeszcze gorący, wlewamy prosto do zlewu. I tu popełniamy błąd, bo tłuszcz jest jednym z głównych sprawców zatorów w rurach odpływowych. 

6. Ryż i makaron

Tak resztki makaronu, jak i ryżu mogą przyczynić się do zatkania odpływu. Dzieje się tak, ponieważ pod wpływem wilgoci znacznie pęcznieją. Dlatego, jeśli będą się osadzać w przewodach kanalizacyjnych, musimy liczyć się z potrzebą wezwania hydraulika.

Przeczytaj również: 15 zastosowań ryżu, o których nie miałeś pojęcia

7. Kostki i chrząstki

Jeżeli wraz z resztkami po obiedzie, w zlewie lądują również chrząstki i kości – popełniamy błąd. Gdy nawet jedna mała kosteczka utknie w odpływie albo osadzi się na niej inna kleista substancja, zatkany zlew i uszkodzenie rur gotowe!

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Temat tygodnia:  Błąd, który zwieksza rachunek za proąd. Popełniamy go na potegę!


Fot. 123RF.com

Jak skutcznie przetykać rury?
Jak odetkać zlew i wannę bez pomocy hydraulika?
Jak przepchać zapchany syfon

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (2)

picadoor

Dołączę się do głosu adamisa

adamis

Odnoszę wrażenie, że porady zamieszczane tutaj piszą albo panie, albo totalni ignoranci. Jestem ciekaw jak skorupki z jaj spowodują zagrożenie dla rur poprzez ich porysowanie i jak kostki i chrząstki mogą USZKODZIĆ rury. Drodzy autorzy, jestem hydraulikiem z 25 letnim stażem i jak dotąd nie spotkałem się z zagrożeniem dla rur z powodu porysowania ich od wewnątrz skorupkami z jaj (co nie znaczy, że popieram ich wrzucanie do odpływu). Tak samo nie mam pojęcia jakie uszkodzenia rur wywołają kostki i chrząstki. To wszystko może doprowadzić do ZATKANIA rur, ale nie do ich uszkodzenia. Żeby uszkodzić rurę kanalizacyjną trzeba ją mocno uderzyć albo wlać do niej sporą ilość wrzątku.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Nigdy nie wrzucaj ich do zlewu!"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.