Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Drzewa na podmokłe tereny

Wśród drzew liściastych i iglastych znajdziemy wiele gatunków, które poleca się do sadzenia na podmokłych terenach. Odpowiednio dobrana roślinność sprawi, że jesteśmy w stanie osuszyć teren i ograniczyć stosowanie dużej ilości rur drenażowych na rzecz roślin ozdobnych przy podobnym efekcie osuszenia, a zdecydowanie większej estetyce.
Drzewa na podmokłe tereny
Wśród gatunków polecanych na stanowiska wilgotne znajdziemy, znane z polskich pól i łąk, wierzby i ich odmiany. Na mokrej glebie świetnie poradzi sobie, znana wszystkim, brzoza brodawkowata i jej ozdobne ogrodowe odmiany tj. Gracilis czy Youngii.
Fot. Brzoza pożyteczna Betula utilis świetnie sprawdzi się w mało dogodnych, ogrodowych warunkach/ Wikipedia
 
Spośród drzew liściastych, świetnie znosi wilgoć większość odmian klona jawora Acer pseudoplatanus, wszystkie odmiany klona cukrowego Acer saccharinum, Ambrowiec amerykański Liquidambar styraciflua oraz Glediczja trójcierniowa Gleditsia triacanthos, która posiada długie, ozdobne owocostany.
Fot. Glediczja trójcierniowa/ Wikipedia
 
Wśród gatunków o ozdobnych kwiatach wyróżnić można również Magnolię japońską Magnolia kobus i Tulipanowca  Liriodendron.

Fot. Tulipanowiec  Liriodendron/ Wikipedia
Fot. Magnolia japońska/ Wikipedia

        Kwietniowa królowa ogrodu - magnolia. Jak ją pielęgnować? >>

Mało wymagająca co do wilgotności jest np. sosna pospolita Pinus sylvestris oraz większość odmian żywotnika zachodniego Thuja occidentalis.

Wszystkie opisane powyżej gatunki świetnie sprawdzą się w nasadzeniach na wilgotnym stanowisku, w pobliżu np. naturalnego zbiornika wodnego.  Inaczej ma się sprawa na stanowiskach okresowo zalewanych wodą, czyli takich, gdzie woda czasowo ogranicza dostęp tlenu do korzeni.
Rośliny, które przetrwają na takich miejscach charakteryzują się płytkim systemem korzeniowym i różnymi rodzajami przystosowań na czas zalania. Są to np. Cypryśnik błotny Taxodium dystichum – duże smukłe drzewo o delikatnych, spadających na zimę jasnozielonych igiełkach i ciekawych wytworach na korzeniach tzw. pneumatoforach, czyli korzeniach oddechowych wyrastających pionowo do góry i wystających podczas zalania ponad powierzchnię wody. 

 Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Fot. Cyprysik błotny/ Wikipedia
 
Zalanie świetnie znosi również Metasekwoja chińska Metasequoia glybtostroboides. To duże drzewo iglaste, które gubi igły na zimę. A wśród drzew liściastych  Alnus incana, większość odmian Fraxinus excelsior i mniej pospolity, ale ozdobny  Skrzydłorzech kaukaski Pterocarya  fraxinifolia.

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.