Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jesień w ogrodzie: Kolorowe rośliny

Kluczem do sukcesu w aranżacji ogrodu jest dobór odpowiednich gatunków roślin. Na jakie najlepiej się zdecydować, aby nasza działka była piękna również w okresie jesiennym?

Jesień w ogrodzie: Kolorowe rośliny

Od marca do września widok ogrodu napełnia nas radością, a gdy przychodzi jesień, więdnące i zrzucające liście w połaczeniu z ponura aurą mogą wprawić nas w smutny nastrój. Co zatem zrobić, aby ogród w październiku i listopadzie tętnił kolorami, a zimą wyglądał interesująco?

Kolorowe liście

Kiedy rośliny wchodzą w etap przygotowywania się do zimowego spoczynku, ich liście zaczynają zmieniać kolor, stają się żółte, pomarańczowe, czerwone, a nieraz również fioletowe. Drzewa, które najczęściej kojarzą się z jesienią to klony, brzozy, dęby i jarząby. Jest jednak bardzo wiele innych gatunków, na które warto zwrócić uwagę.

Rośliny przebarwiające się na czerwono

  • ambrowiec amerykański (Liquidambar styraciflua)
  • berberysy (Berberis)
  • borówka amerykańska (Vaccinium corymbosum)
  • dereń biały (Cornus alba)
  • grujecznik japoński (Cercidyphyllum japonicum)
  • hortensja dębolistna (Hydrangea quercifolia)
  • irgi (Cotoneaster)
  • jarząb pospolity (Sorbus aucuparia)
  • jarząb (Sorbus) ‘Joseph Rock’
  • kalina koralowa (Viburnum opulus)
  • klon czerwony (Acer rubrum)
  • klon okrągłolistny (Acer circinatum)
  • klon tatarski odm. ginnala (Acer tataricum var. ginnala)
  • klon palmowy (Acer palmatum)
  • sumak octowiec (Rhus typhina)
  • winobluszcz pięciolistkowy (Parthenocissus quinquefolia)


Fot. 123RF.com/ Klon palmowy

Rośliny przebarwiające się na żółto

  • brzoza (Betula pendula)
  • klon pospolity (Acer platanoides)
  • jesiony (Fraxinus)
  • leszczyna pospolita (Corylus avellana)
  • miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba)
  • oczary (Hamamelis)
  • pęcherznica kalinolistna (Physocarpus opulifolius)
  • pigwa pospolita (Cydonia oblonga)
  • tulipanowiec amerykański (Liriodendron tulipifera)
  • trzmielina Fortune’a (Euonymus fortunei) ‘Coloratus’
  • trzmielina oskrzydlona (Euonymus alatus)
  • trzmielina pospolita (E. europaeus)

śliwa karłowa odm. płożąca (Prunus pumila var. depressa)

Kolorowe owoce

Warto pamiętać, że nie tylko liście potrafią zachwycać. Jesień to najlepszy moment na eksponowanie dojrzałych i kolorowych owoców np. czerwonych kuleczek  głogu (Crateagus monogyna), drobnych jabłek ozdobnych (Malus sp.) czy żółtego baldachy jarząbu AUTUMN SPIRE (Sorbus) ‘Flanrock’

Nie zapomnijmy również o berberysie (Berberis) ‘Red Tears’ o czerwonych owocach, irgdze Francheta (Cotoneaster franchetii) oraz mocnym akacencie kolorystyczny, jaki stanowi ognik szkarłatny (Pyracantha coccinea) ‘Red Column’. Bardzo atrakcyjnym krzewem jest również dereń biały (Cornus alba) ‘Siberian Pearls’ – białe, kuliste owoce tej odmiany kontrastują z bordowymi liśćmi i pędami. Ogromnym powodzeniem cieszy się w ostatnim czasie także pięknotka Bodiniera (Callicarpa bodinieri) ‘Profusion’, której owoce mają rzadko spotykany w przyrodzie, liliowofioletowy kolor; utrzymują się one na pędach po opadnięciu liści rośliny.


Fot. 123RF.com/ pięknotka Bodiniera (Callicarpa bodinieri)

Kwitnące okazy

Zimową porą nasz ogród ożywi z pewnością leszczyna pospolita (Corylus avellana). Jej ciekawa odmiana ‘Contorta’ ma nie tylko żółte, zwisające kotki, ale i oryginalnie poskręcane pędy. Warto również znaleźć miejsce dla oczaru (Hamamelis) - jedną z częściej sadzonych odmian jest oczar pośredni (Hamamelis x intermedia) ‘Palilida’ oraz wawrzynka wilczełyko (Daphne mezereum)

Przeczytaj również: Głóg - podnosi odporność, stabilizuje ciśnienie, dodaje energii


Fot. 123rf.com/ Głóg

Ozdobne trawy

Trawy wyglądają wspaniale nie tylko jako pojedyncze okazy, ale również sadzone w grupach. Jeśli dysponujemy większą przestrzenią, warto sadzić je łanami zestawiając z bylinami lub krzewami. Najbardziej popularne trawy to te, które mają efektowne źdźbła i kwiatostany, np. miskant, trawa pampasowa i rozplenica japońska. Jesienią dobrze prezentują się też kłosy trzcinnika ostrokwiatowego (Calamagrostis x acutiflora) ‘Karl Foerster’. Delikatne, lekko purpurowe kłosy trzęślicy modrej (Molinia coerulea) ‘Variegata’ tworzą ciekawe połączenie z zimozielonym kiścieniem wawrzynowym (Leucothoe fontanesiana) ‘Rainbow’, który jesienią nabiera fioletowych odcieni.

Większość traw zdecydowanie woli stanowiska słoneczne. Odmiany o pstrych liściach należy sadzić w miejscach gdzie światło jest rozproszone. Rośliny, które umiejscowione są w cieniu, posiadają wydłużone, wiotkie i słabe pędy. W przypadku miskantów, mogą one nawet zamierać. Gatunki, które są narażone na przymrozki, należy planować na ciepłych stanowiskach osłoniętych od wiatru. Do tych gatunków należą: trawy pampasowe, miskanty, rozplenica japońska oraz hakonechloa.

Trawy mają minimalne wymagania glebowe. Bardzo łatwo dostosowują się do środowiska, w którym żyją. Dobrze będą czuły się nawet w podłożu przeciętnym, średnio wilgotnym i przepuszczalnym. Niektóre gatunki traw dobrze znoszą suszę i piaszczystą ziemię na wydmach. Inne z kolei glebę wilgotną. Trawy pampasowe są bardzo wrażliwe na nadmiar wilgoci w podłożu, gdyż może to prowadzić do ich gnicia. Zalegająca w glebie woda, jest niebezpieczna dla wszystkich gatunków traw, zwłaszcza w okresie zimy.

Gatunki zimozielone

Wśród roślin zimozielonych warto zdecydować się na klimatyczne bukszpany, bluszcze, berberysy brodawkowate (Berberys verruculosa)laurowiśnie wschodnią (Prunus laurocerasus) czy golterie rozesłaną (Gaultheria procumbens). Ciekawą ozdobą ogrodu będzie również ostrokrzew okółkowy (Ilex verticillata)ognik szkarłatny (Pyracantha coccinea) ‘Teton’ i jabłoń (Malus) POM’ZAI ‘Courtabri’.

Zima to czas, gdy w kompozycjach wreszcie dobrze widać rośliny zimozielone. Warto je zestawiać na rabatach z krzewami długo utrzymującymi owoce na pędach oraz kępami traw ozdobnych.

Przeczytaj również: Krzew królowej zimy – ostrokrzew


Fot.mimoza/ Ostrokrzew - krzew królowej zimy :)

Deccoria.pl

Zdjęcie główne: 123RF.com

Przeczytaj również:

Krzew często spotykany w parkach, który możesz posadzić we własnym ogrodzie

Jak pielęgnować żywotniki? Przycinanie, nawożenie i rozmnażanie krok po kroku

Najlepsze rośliny na żywopłot

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.