Porady ogrodnicze

Kalendarz ogrodnika: styczeń. Jakie prace wykonać w tym miesiącu?

Styczeń to statystycznie najzimniejszy miesiąc w roku, obok grudnia, również najciemniejszy. Dla wielu ogrodników stanowi on jednak rozgrzewkę przed zbliżającym się sezonem.
Kalendarz ogrodnika: styczeń. Jakie prace wykonać w tym miesiącu?
REKLAMA

PODOBNIE JAK W GRUDNIU
Sprawdzamy okrycia zimowe, poprawiamy naderwane fragmenty. Jeżeli na zewnątrz nie ma śniegu, dobrze jest dodatkowo okrywać igliwiem korzenie roślin najbardziej wrażliwych na mrozy.

Jeśli śnieg spadł na niezamarzniętą glebę i długo zalega na trawniku – należy go odgarnąć, aby zabezpieczyć darń przed powstaniem poważnej choroby (pleśni śniegowej). Nadmiar śniegu z trawnika lub ścieżek dobrze jest magazynować pod drzewami i krzewami, a także na rabatach bylinowych. Zabezpieczy to rośliny przed przemarznięciem.
Przy braku opadów i temperaturze powyżej zera pamiętajmy o podlewaniu roślin zimozielonych, a szczególnie tych w pojemnikach.  Pamiętajmy o naszych skrzydlatych przyjaciołach – dokarmiajmy ptaki w naszym ogrodzie szczególnie w mroźny czas.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Styczeń to miesiąc na pobieranie sadzonek drzew i krzewów owocowych i ozdobnych.  Sadzonki przygotowujemy z pędów o grubości 5-8 mm, dzielimy je na 20 cm kawałki – tuż nad i pod pąkiem i w pęczkach układamy w wilgotnym piasku. Wiosną sadzonki umieszcza się w wilgotnej i przepuszczalnej ziemi i okrywa folią.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

SAD I WARZYWNIK
Usuwamy zasuszone owoce, które pozostały na gałęziach – tzw. mumie, które mogą stać się źródłem chorób grzybowych w następnym sezonie wegetacyjnym. Pod koniec miesiąca można już rozpocząć pierwsze cięcie jabłoni, aktinidii, jagody kamczackiej i winorośli. Aby ograniczyć porażenie roślin przez choroby grzybowe – cięcie przeprowadzamy w słoneczne i ciepłe dni. Jeśli nie ma śniegu,
słomą lub gałęziami świerkowymi przykrywamy truskawki.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

SIEW
W styczniu możemy zabrać się za siew zimotrwałych bylin tj. goryczka, miłęk, pełnik. Wysiewamy je do doniczek, które mogą stać w ogrodzie, gdyż są to rośliny kiełkujące w niskich temperaturach i niestraszne im mrozy. To dobry miesiąc na przeprowadzenie próby kiełkowania nasion, które pozostały nam z zeszłego sezonu. Na talerzyku z wilgotną bibułą lub watę rozsypujemy nasiona, jeśli wykiełkują w ok. 70 % lub więcej – możemy wysiać je w nadchodzącym sezonie. Rozpoczynamy także pierwsze siewy warzyw tj. rzodkiewka, por i seler na wiosenną rozsadę, a do domowych skrzyneczek możemy wysadzić pietruszkę i cebulkę.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!ORGANIZACJA
Przed nawałem wiosennych prac ogrodowych, kto jeszcze nie zrobił tego wcześniej, powinien zrobić porządki w narzędziach ogrodniczych oraz sporządzić listę tego, co będzie potrzebne na następny sezon. Styczniowe zakupy takich przyborów ogrodniczych oraz nawozów i środków ochrony roślin, a także nasion to gwarancja oszczędności. To również dobry miesiąc na zaplanowanie zmian w ogrodzie, tworzenie planów nowych nasadzeń i reorganizację istniejących.

Patrycja Lipiec

Przeczytaj więcej:

Ptasia stołówka - jak, kiedy i czym dokarmiać ptaki w zimowym ogrodzie? >>>

Pierwsze kwiaty na balkonie >>>

Bielenie drzew w styczniu>>>

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Kalendarz ogrodnika: styczeń. Jakie prace wykonać w tym miesiącu? "? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.