Porady ogrodnicze

Kleszcze w ogrodzie – jak się ich pozbyć?

Jeszcze do niedawna kleszcze mogliśmy spotkać tylko w lesie. Obecnie równie często występują w ogrodach przy łąkach, parkach oraz lasach. Kleszcze przenoszą groźne choroby, więc powinniśmy z nimi walczyć. Stosowanie środków chemicznych może przynieść więcej szkód niż pożytku, ale na szczęście są również skuteczne, ekologiczne sposoby!
REKLAMA

Dlaczego kleszcze mogą się pojawić w ogrodzie?
Naturalnym środowiskiem kleszczy są lasy liściaste i iglaste oraz zarośla. Najwięcej spotyka się ich w miejscach o podwyższonej wilgotności. Od niedawna zaczęły pojawiać się również w parkach, ogrodach i na działkach. Dlaczego? Głównie przez ocieplenie klimatu.

Pasożyty nieświadomie przenosimy z terenów zalesionych do obszarów zamieszkanych przez człowieka. Przenoszą je nie tylko ludzie, czy udomowione zwierzęta jak psy czy koty, ale również gryzonie. Larwy i nimfy kleszczy atakują małe ssaki, gryzonie, niektóre gady i ptaki. Wystarczy, by jeden taki osobnik dostał się do naszego ogródka i już możemy mieć problem. Samice kleszczy potrafią złożyć tysiące jaj i w krótkim czasie opanować cały teren, a dorosłe osobniki bez pożywienia potrafią przetrwać do dwóch lat! 

Jeśli dodatkowo mamy w ogrodzie miejsca sprzyjające wilgoci, takie jak kępy paproci, czy oczko wodne, kleszcze prędzej czy później u nas zamieszkają.

Czym grozi ugryzienie kleszcza?
Kleszcze żywią się krwią zwierzęcia lub człowieka, aby przejść kolejne fazy rozwoju i osiągnąć dojrzałość. Ukąszenie jest bezbolesne, bowiem ślina pasożyta zawiera substancje znieczulające. W ten sposób kleszcz może żerować kilka dni, w tym okresie  może dojść do zarażenia chorobami zakaźnymi. Kleszcze przenoszą szereg różnorodnych chorób. Najczęściej są to: borelioza, kleszczowe zapalenie mózgowe, anaplazmoza, babeszjoza, riketsjoza.

Szacuje się, że nawet co trzeci pajęczak tego gatunku może być nosicielem boreliozy lub kleszczowego zapalenia mózgu. Ukąszenie nie zawsze jest tożsame z chorobą, ale nie wolno go bagatelizować. Borelioza to groźna choroba bakteryjna, atakująca wiele narządów. Ciężko ją rozpoznać i leczyć. KZM z reguły przebiega łagodnie, nie mniej u co dziesiątego chorego może wystąpić poważne zagrożenie zdrowia lub życia.

Zarejestruj się! Dodaj galerię!

Jak pozbyć się kleszczy z ogrodu?
W sklepach możemy kupić produkty chemiczne na kleszcze do ogrodu, ale pamiętajmy, że niszczą nie tylko kleszcze, ale również pożyteczne owady jak pająki, gąsienice, muchy, mrówki i inne. Warto jednak wiedzieć, że istnieją rośliny, które skutecznie odstraszają te pajeczaki z ogrodu. Możemy wykorzystać popularne rośliny, które rosną na pobliskiej łące.

Rośliny, które skutecznie odstraszają kleszcze

Wrotycz
Wrotycz wydziela intensywny zapach podobny do kamfory, który skutecznie odstrasza kleszcze, muchy i komary. Odwar z tej rośliny jest również popularnym środkiem na zwalczanie mszyc, mrówek czy stonki ziemniaczanej.

Zarejestruj się! Dodaj galerię!


Przeczytaj również: Apteka w ogrodzie - wrotycz pospolita

Tatarak 
W olejku eterycznym zawiera 82% azaronu. To substancja, która niszczy kleszcze i komary, przy tym jest niegroźna dla ludzi, a przede wszystkim dzieci. Z tej rośliny możemy samodzielnie zrobić odwar do opryskiwania trawnika i drzewek, albo kupić gotowy proszek.

Czeremcha zwyczajna
Według badań przeprowadzonych przez rosyjskich naukowców, odwar z gałązek i kory cheremchy niszczy nimfy i dorosłe kleszcze, ale również komary i muchy.

Przepis na środek z czeremchy zabijający kleszcze:

1. Pociąć drobno gałąź czeremchy.

2. Wyłożyć pocięte gałęzie do garnka, zalać zimną wodą i zagotować. Gdy odwar zacznie wrzeć, zmniejszyć ogień i gotować 30 minut. Zdjąć z palnika i odstawić do ostygnięcia. Po ugotowaniu odwar zmieni kolor na czerwony.

4. Odwar zlać do spryskiwacza lub konewki.

5. Spryskiwać nim trawnik i krzaki w ogrodzie.

6. Z resztek odwaru można zrobić kompost.

Kocimiętka (Labiatae mussinii)
Kłosy o drobnych niebieskich kwiatkach wydzielają delikatny, cytrynowy zapach, którego nie lubią zarówno kleszcze, jak i komary.

Zarejestruj się! Dodaj galerię!

Cebula
Według rosyjskich naukowców, proszek z suszonej cebuli to jedna z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się kleszczy.

Chrzan pospolity
Wyciąg z korzeni chrzanu pospolitego nie tylko odstrasza, ale również zabija kleszcze.

Clematis
Odwar z tej rośliny jest trujący dla komarów i kleszczy. Aby przygotować odwar z clematisu, świeże kwiaty zalewamy gorącą wodą (w proporcjach 1:1) i pozostawiamy na dwie godziny. Następnie przelewamy do spryskiwacza lub konewki. Odwarem spryskujemy trawnik i krzewy.

Przeczytaj również: Jak pielęgnować powojniki?

Innymi roślinami odstraszającymi kleszcze są: jaskry, piołun bylica, czosnek niedźwiedzi i lawenda.

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również:

Domowe sposoby na odstraszenie komarów
Domowe sposoby na ukąszenia!
Insekty w naszych domach

Najlepsze sposoby na gryzące owady i kleszcze

TEMAT TYGODNIA:
Potnij je na kawałki i zakop pod pomidorami. Będą rosły jak szalone


Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

sana12

Jak ugryzie kleszcz warto wyjąć go żywego i wysłać do badania na boreliozę, bartonellę i inne odkleszczowe. Taki pakiet kosztuje koło 200 zł. Jeśli kleszcz był nosicielem w/w chorób to przy tak szybkiej diagnozie i interwencji odpowiedniego lekarza (ILADS nie z NFZ) stosunkowo szybko można te choroby wyleczyć (2 miesiące). i Należy pamiętać że boreliozę i bartonellę leczy się innymi antybiotykami. Jeśli choroba się rozsieje po organiźmie to możemy ją jedynie zaleczyć. W najtrudniejszej sytuacji są zainfekowane kobiety w ciąży i planujące ciąże. Borelioza może spowodować że dzieci urodzą się z wadami lub z boreliozą wrodzoną. Proponuję kontakt z lekarzem ILADS Piotrem Kurkiewiczem chyba naszym najsłynniejszym lekarzem w Polsce od chorób odlkeszczowych.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Kleszcze w ogrodzie – jak się ich pozbyć?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.