Porady ogrodnicze

Najlepsze preparaty do nawożenia trawnika – zobacz, co wybrać

Nawożenie jest niezbędne, jeśli chcesz, by twój trawnik był ładnie zagęszczony i intensywnie wybarwiony. Wybór odpowiedniego nawozu jest kluczowy. Warto dobrać go do specyficznych potrzeb trawnika, a ilość zabiegów dostosować do czasu, jaki możesz poświęcić na pielęgnację ogrodu. Dowiedz się, jak wybrać nawóz do trawy.

Najlepsze preparaty do nawożenia trawnika – zobacz, co wybrać

fot. 123RF/PICSEL

Nawozy do trawy – podział ze względu na skład

Nawożenie trawnika w różnych momentach roku warto wykonać różnymi specyfikami. Nawozy mineralne do trawy najczęściej dzieli się ze względu na skład. Możesz znaleźć nawóz do trawy azotowy (tak zwany N-P-K), którego skład jest idealny na wiosnę. Dużym powodzeniem cieszy się też zwykły nawóz mineralny o podwyższonej zawartości azotu. Ponadto wyróżnia się także nawozy fosforowe lub fosforowo-potasowe, nazywane P-K.

Warto jednakże sięgnąć po nawozy przeznaczone do trawy. Zawierają nie tylko podstawowe makroskładniki, lecz także ich skład jest bogaty w inne związki mineralne, które pełnią dodatkowe funkcje. Przed zimą warto stosować wyłącznie nawóz jesienny, który zawiera między innymi żelazo. Taki nawóz w swojej ofercie mają wszyscy więksi producenci nawozów. Wybór jest naprawdę ogromny. A może zainteresują cię także zebrane w tym miejscu artykuły o trawach ozdobnych.

Nawozy do trawy – podział ze względu na formę podania

Nawozy mineralne można podzielić także ze względu na formę podania. W tym przypadku skład oczywiście także jest bardzo ważny, ale znaczenie ma przede wszystkim postać, jaką przyjmuje. W zasadzie wyróżnia się dwa rodzaje: nawóz do trawy w płynie i nawóz granulowany. Ten drugi można podawać w formie suchej lub rozprowadzony w wodzie jako oprysk.

Nawóz do trawy w płynie jest wygodny w zastosowaniu – wystarczy go rozprowadzić za pomocą spryskiwacza, rozmieszać z wodą. Jednak nawóz do trawy w płynie ma bardzo wiele wad. Przede wszystkim nawożenie trawnika trzeba powtarzać co kilkanaście dni, ponieważ działa bardzo krótko. Na dodatek w tym wypadku nawóz szybko się rozwarstwia i wytrąca składniki odżywcze, więc łatwo o przenawożenie rośliny. To może sprawić, że na źdźbłach pojawią się szpecące przebarwienia, ciemne lub brązowe plamy.

Nawóz granulowany zazwyczaj jest długo działający. Rozsypane po trawniku granulki dłużej uwalniają składniki odżywcze. Działa od 30 do 120 dni, wszystko zależy od tego, jaki rodzaj wybierzesz. Nadaje się do stosowania przez cały okres wegetacji. Wychodzi co prawda nieco taniej, niż gotowy do użycia nawóz do trawy w płynie, ale nie jest pozbawiony wad. Nie można go stosować na zbyt długą i wilgotną trawę, ponieważ granulki przyklejają się do źdźbeł i mogą powodować plamy czy wręcz wypalać rośliny.

Specjalistyczny nawóz do trawy

W ofercie firm zajmujących się produkcją nawozu możesz znaleźć także niezwykłe preparaty, których skład został tak przemyślany, by spełniać specyficzne potrzeby trawnika. Dlatego warto sięgnąć po nawóz granulowany z odchwaszczaczem. W czasie jednego oprysku możesz naraz wzmocnić trawę i usunąć chwasty. Stosowanie nawozu z odchwaszczaczem ma większy sens – usunięte chwasty pozostawiają w darni wolną przestrzeń, a nawóz, zwłaszcza azotowy, pobudzi trawę do szybszego porośnięcia przestrzeni. Sprawdź także ten artykuł o nawożeniu trawnika.

Warto także sięgnąć po nawóz do trawy z mchem. Działa bardzo podobnie jak nawóz z odchwaszczaczem, ale eliminuje mech. Jest to ogromny problem na trawnikach w miejscach zacienionych i wilgotnych i zastosowanie nawozu do trawy z mchem jest najlepszym sposobem na pozbycie się go. 

Obecnie na rynku pojawiły się także inne specjalistyczne preparaty, które jeszcze dodatkowo mają przyjemny zapach, na przykład nawozy o zapachu lawendy. To rozwiązanie jest naprawdę godne uwagi. Nawozy o zapachu lawendy stosuje się, by odstraszyć krety, gryzonie i niektóre owady. Większość szkodników nie znosi aromatu tych fioletowych kwiatów.

Organiczne nawozy do trawy

Pielęgnacja trawnika może być jednakże prowadzona także w sposób naturalny i BIO. Miłośników takiego podejścia zachęcamy do sięgnięcia po organiczne nawozy do trawy. Przynoszą dobre efekty, chociaż nawozy mineralne działają o wiele szybciej. Nie masz także pewności, że są dobrze sfermentowane i że stosując je, nie rozprowadzisz po trawniku nasion chwastów.

Popularne organiczne nawozy do trawy to:

- Obornik. Bardzo dobrze odżywia trawę, ale ze względu na skład możesz używać go tylko wiosną, zawiera bowiem bardzo dużo azotu. Obornik musi być dobrze przefermentowany, inaczej mogą znajdować się w nim nasiona chwastów, więc nawożenie trawnika może skończyć się tym, że będziesz mieć problem z odchwaszczaniem. Dlatego lepiej kupić naturalny nawóz granulowany, czyli wysuszony, bezzapachowy obornik.

- Kompost. Nie zawsze dobrze sprawdza się w przypadkach, kiedy pielęgnacja trawnika kuleje i rośliny potrzebują bardzo dużej dawki składników odżywczych. Jednakże dodaje mnóstwo próchnicy, co sprawia, że gleba jest bardziej przewiewna i ma o wiele lżejszą strukturę.
- Torf. To jedno z najcenniejszych źródeł fosforu i żelaza. Można stosować go przez cały rok, chociaż częściej dodaje się go tylko do podłoża przed założeniem trawnika. Nawożenie pogłówne jest w tym wypadku dość mocno utrudnione.

Podsumowanie

Jaki nawóz do trawy wybrać? Opcji jest naprawdę mnóstwo. Przede wszystkim jednak kieruj się składem preparatów. Nawożenie trawnika powinno być dopasowane do jego potrzeb inaczej, jeśli trawa jest gęsta i zamszona, inaczej kiedy jest rzadka i musi się mocniej rozrastać. Porównaj także nawozy różnych producentów pod względem składu. Jeśli twój trawnik jest w bardzo kiepskiej kondycji, zastosowanie środka o bardzo dużej dawce różnych minerałów, nie tylko podstawowych składników, jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Zwróć uwagę także na formę podania. Zastosowanie granulatu nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli po trawie biegają dzieci lub zwierzęta domowe. Z drugiej strony nawóz w płynie może okazać się po prostu zbyt drogi na duży trawnik. Dobierz formę podania do swoich przyzwyczajeń i oczekiwań. Sprawdź także, co ile czasu trzeba powtarzać zabieg. Długo działające preparaty są o wiele wygodniejsze w zastosowaniu.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.