Porady ogrodnicze

Ogród skalny. Jak go zbudować?

Skalniaki potrafią nadać naszemu ogrodowi bardzo oryginalny wygląd. Ozdabiają go przez cały sezon i wprowadzają powiew górskiego klimatu. Podpowiadamy, jak przygotować skalniak krok po kroku.

REKLAMA
Planując ogród skalny, najlepiej wykorzystać naturalne ukształtowanie terenu np. pagórki i wzniesienia. Zmniejsza to koszt inwestycji i nadaje naszemu przestrzeni naturalny wygląd. Zbocza zwrócone na wschód i zachód, nadają się do tego najlepiej. Można na nich sadzić rośliny o urozmaiconych upodobaniach środowiskowych. Gleba w skalniku powinna być przepuszczalna, uboga w składniki pokarmowe i najlepiej piaszczysta. Powinna składać się z odłamków skalnych, żyznej gleby, piasku oraz ewentualnego dodatku torfu. Jeżeli dysponujemy glebą ciężką, konieczne będzie dodanie materiału drenażowego np. żwiru, niewielkich kamieni itp. Do gleby luźnej dodajemy gliny. Całość założenia powinna harmonijnie zgrywać się z otoczeniem.


Układanie kamieni

Najlepiej posłużyć się kamieniami popękanymi, zmurszowanymi, porysowanymi oraz pokrytymi mchem lub porostami. Układamy je tarasowo. Zapewni to skarpie stateczność i zatrzyma wodę. Największe kamienie umieszczamy u podstawy zbocza. Najlepiej wygląda kompozycja z kamieni o różnych wielkościach. Unikamy w ten sposób monotonii i zwiększamy możliwości ekspozycyjne. Lepiej nie łączmy różnych rodzajów skał, ponieważ wygląda to w sposób nienaturalny. Układ kamieni rozluźniamy stopniowo ku granicom działki.

Sadzenie roślin

Najładniej wyglądają rośliny tworzące odrębne plamy, w różnych odcieniach zieleni, poprzedzielane grupą kamieni. Rośliny sadzimy albo wczesną wiosną, albo późną jesienią (muszą zdąrzyć ukorzenić się przed zimą). Ze względów praktycznych, sugeruję wysadzać obok siebie gatunki o zbliżonych wymaganiach. Rośliny o ciemnozielonych liściach wymagają okresowego zacienienia oraz większej wilgotności gleby. Gatunki, które posiadają naturalna powłokę ochronną w postaci filcu lub włosków, wolą miejsca słoneczne. Pamiętajmy, aby podczas projektowania skalniaka, wziąć pod uwagę siłę wzrostu oraz docelowe rozmiary roślin. Silnie i bujnie rozrastające się byliny, które tworzą kobierce, sadzimy po 3-5 na m2. Słabiej rosnące byliny na kępy planujemy po 8-12 sztuk na m2. Byliny karłowate tworzące rozety np. skalnica, sadzimy gęściej, nawet po 20 szt. na m2. 


W małym skalniku zrezygnujmy z bujnych roślin. Zajmują one zbyt dużo miejsca. Dla zróżnicowania kompozycji, lepiej użyć niskich i poduszkowych bylin oraz miniaturowych krzewów. Wysadzając po kilka roślin tego samego gatunku, dobrze jest stworzyć z nich grupy różnej wielkości. Będą wówczas wiernie imitować skupiska występujące w naturalnym środowisku.

Pielęgnacja

Rośliny skalniakowe, przyzwyczajone do klimatów górskich, wymagają regularnego zraszania i odchwaszczania, a niektóre gatunki również okrywania w okresie jesiennym. Wszystkie powyższe zabiegi decydują o prawidłowym rozwoju oraz o efektach estetycznych roślin, które nasadziliśmy. Iglastymi gałązkami okrywamy te gatunki, które są wrażliwe na przymrozki oraz te znajdujące się na wystawie południowej. W czasie upałów i suszy utrzymujemy stałą wilgotność powietrza i gleby poprzez systematyczne spryskiwanie roślin. Tym, które poprzez swój ekspansywny wzrost mogłyby zarosnąć  skalnik, przycinamy pędy. 

Rośliny na skalnik

Byliny na słoneczne stanowiska: 
- tworzące kobierce: acena drobnolistna, bodziszek czerwony, czyściec, dębik ośmiopłatkowy, gęsiówka kaukaska, płomyk (floks) szydlasty, macierzanka zwyczajna i piaskowa, rogownica alpejska, rojniki, rozchodniki.
- tworzące kępy: goździk kropkowany i siny, kocomietka Faassena, lawęda wąskolistna, lnica alpejska, lebiodka pospolita, żagwin ogrodowy, sasanka zwyczajna, zawciąg nadmorski, smagliczka skalna.
Byliny znoszące zacienienie: 
- tworzące kobierce: acena drobnolistna, karmnik ościsty, dąbrówka rozłogowa, tojeść rozesłana.
- tworzące kępy: naradka odroślowa, dzwonek karpacki i Poszarskiego, urdzik karpacki, pięciornik złoty, pierwiosnki, skalnice.
Krzewy na miejsca słoneczne: karłowe odmiany świerków, kosodrzewina, szczodrzeniec położony, pięciornik krzewiasty.

Krzewy znoszące zacienienie: karłowe odmiany jodeł, irga pozioma i karłowa, karłowe berberysy i cyprysiki, tawuły japońskie. 

Deccoria.pl

Przeczytaj również:

Kwiaty na tarasie. Jak je pielęgnować?
Trawy ozdobne w ogrodzie. Jak je pielęgnować i gdzie sadzić?
Azalie wielkokwiatowe – królowe maja
Jak pielęgnować hortensję ogrodową?
Pierwsze, wiosenne kwiaty na balkon? Ekspert radzi jakie wybrać!
TOP 3 najbardziej kreatywnych sposobów uprawy roślin
Nowalijki z własnej skrzynki. Jak sadzić warzywa na balkonie?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

butterfly31

A ja polecam jednak skorzystanie z oferty fachowców. W każdym mieście takowi są. Wykaz firm zajmujących się projektowaniem i zakładaniem ogrodów można znaleźć w serwisie Planujemy Ogród.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Ogród skalny. Jak go zbudować?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.