Porady ogrodnicze

Subiektywnym okiem - ulubione rośliny wczesnej wiosny

Wiosna jest niewątpliwie jedną z najpiękniejszych pór roku. Wszyscy na nią czekali i oto po długich, zimowych miesiącach nareszcie nadchodzi. Choć nadal jest chłodno, a słońce rzadko wyłania się zza chmur, w przyrodzie można dostrzec rosnące ożywienie. Na niebie widać klucze ptaków, powracających do nas z południa. Spod śniegu i błota wyrastają krokusy i przebiśniegi. Dla ogrodników to znak, że rozpoczyna się czas wzmożonej aktywności. Wiosna. Jest tyle do zrobienia!

REKLAMA

Budząca się do życia roślinność, pierwsze kwiaty, napawają nas optymizmem i dają nowe chęci do działania. Przełom kwietnia i marca to czas kiedy w ogrodzie spotkać można  w kwitnącym stanie kilka z moich ulubionych roślin: epimedium,  cebulię syberyjską i szachownicę cesarską.

Rodzaj epimedium Epimedium z rodziny berberysowatych od dawna i nie bez przyczyny wzbudzał duże zainteresowanie, czego wyrazem są liczne i bardzo obrazowe nazwy zwyczajowe, pod jakimi roślina ta znana jest za granicą: skrzydła wróżki, rogate ziele czy kapelusz biskupa.
 
Największą ozdobą epimedium są pierzaste, „grzecznie ułożone” liście – od wiosny do jesieni zdobią rabaty kobiercem zielonych, za młodu często bordowo nabiegłych listków. Na tle cienistych rabat, w których epimedium najlepiej się czuje, odcinają się jasnym odcieniem zieleni, ciemniejącej latem i jesienią.
  
Barwa kwiatów może być purpurowa i fioletowa w różnych odcieniach, ale także żółta lub biała. Kwiaty zebrane są w luźne grona pojawiające się wczesną wiosną przed lub razem z rozwijającymi się liśćmi.
 
Epimedium najlepiej czuje się w miejscach półcienistych. Na świeżej, lekko wilgotnej i próchnicznej glebie większość gatunków poradzi sobie nawet w głębszym cieniu, np. pod koronami drzew – wówczas mogą tylko słabiej się rozrastać.
 
Na odpowiednich stanowiskach większość gatunków epimedium to długowieczne byliny rozrastające się za pomocą kłączy. Niektóre, jak epimedium wielkokwiatowe i alpejskie, tworzą zwarte kępy, inne, jak epimedium pstre, rozrastają się intensywnie, szybko zajmując sporą powierzchnię.
 
Niezależnie od typu wzrostu, epimedium pięknie komponują się z bodziszkami, funkiami i innymi roślinami okrywowymi, na przykład ciemnozielonym kopytnikiem, tawułkami czy przylaszczką. Wspaniale sprawdzają się również w towarzystwie kwitnących wiosną roślin cebulowych lub zanikających na lato serduszek, bo zakrywają latem opuszczone przez nie miejsca.
 
Kwiat.
Fot: epimedium 
 
Cebulica syberyjska należy do rodziny liliowatych Liliaceae. Nazwa rośliny pochodzi od greckiego słowa skilla, które oznacza zraniony. Starożytni Grecy i Rzymianie określali tą nazwą inną roślinę cebulową, tzw. cebulę morską (Urginea maritima), która wspomaga proces gojenia się ran. Sam rodzaj był różnie określany. 

Cebulica syberyjska należy do niskich roślin, o wysokości 10−20 cm. Rozkwita w marcu (kwitnie do końca kwietnia), tworząc niebieskie, z lśniącym odcieniem, kwiaty w formie dzwonków

Cebulice nie sprawiają dużych problemów w uprawie i pielęgnacji. Najlepszym dla nich podłożem jest gleba próchnicza, dobrze przepuszczalna i lekko wilgotna. Cebule rośliny wysadza się do gruntu w sierpniu na głębokość 5−8 cm, zachowując odstęp 10 cm pomiędzy poszczególnymi egzemplarzami. Ziemię pod cebulice można wymieszać z kompostem.

Kwiaty.
Fot: cebulica syberyjska 

Korzystne dla ich uprawy będzie stanowisko w półcieniu. Cebulica może też rosnąć na słonecznym miejscu, jeżeli zapewni się jej odpowiednią ilość wody. Po przekwitnieniu warto ściąć pędy kwiatowe, ponieważ wtedy roślina nie marnuje swojej energii oraz składników pokarmowych na nieużyteczne już kwiaty. W okresie mroźnych zim posadzone cebulki wymagają przykrycia warstwą liści lub mchu. Cebulica potrzebuje od czasu do czasu zmiany stanowiska uprawy, mniej więcej co 3−4 lata.

Roślina dobrze się sprawdzi jako element rabat i ogródków skalnych, a także przed skupiskami krzewów czy pod wysokimi drzewami. Może również rosnąć w sąsiedztwie wiosennych kwiatów. Warto uprawiać ją wśród roślin okrywowych, które po jej przekwitnieniu będą stanowić ozdobę dla jej ulistnionych pędów. Cebulica najlepiej prezentuje się kiedy posadzona jest w grupach, ze względu na jej niewielkie rozmiary i delikatność. Może być uprawiana również jako roślina doniczkowa. Z powodzeniem nadaje się też do kompozycji bukietowej, dodając jej subtelności i wdzięku.

Łąka.
Fot: cebulica syberyjska 

Szachownice Fritillaria to niezwykle ciekawe byliny cebulowe o przepięknych dzwonkowatych kwiatach, występujących w ogromnej gamie barw, często cętkowanych lub w kratkę. Takie piękności jak szachownica cesarska (Fritillaria imperialis), zwana też koroną cesarską, warto mieć w ogrodzie nie tylko ze względu na walory ozdobne ale też aby odstraszały niektóre szkodniki roślin.

Należący ona do rodziny liliowatych Liliaceae, liczącej ponad 100 gatunków, występujących w Europie, Azji, Afryce i Ameryce Północnej. Łacińska nazwa rodzaju Fritillaria oznacza kubek do gry w kości, odzwierciedlając kształt kwiatów tych roślin. Z kolei nazwa polska "szachownica" odnosi się do szachownicy kostkowatej (Fritillaria meleagris), jedynego gatunku, występującego dziko na terenie naszego kraju i objętego ścisłą ochroną. Jej kwiaty są zabarwione w kratkę, przypominającą planszę do gry w szachy.

Kwiaty.
Fot.: szachownica 
 
Szachownica cesarska może osiągać ponad 1,5 m wysokości. Na szczycie potężnej, sztywnej łodygi szachownicy cesarskiej znajduje się imponujący kwiatostan, złożony z pierścienia dużych, dzwonkowatych kwiatów, które wieńczy korona ze sterczących liści przykwiatowych. Te, niezwykle ozdobne kwiatostany sprawiają, że w handlu znajdziemy największy wybór odmian ogrodowych właśnie wśród szachownic cesarskich. Kwiaty są zazwyczaj ciemnopomarańczowe, jak u odmiany 'Aurora', czerwone, jak u odmiany 'Rubra Maxima' lub żółte, jak u odmian 'Black Stam' i 'Lutea'.
 
Poza posiadaniem walorów ozdobnych, szachownice cesarskie wydzielają zapach odstraszający nornice i inne gryzonie, które mogą wyrządzać szkody w ogrodzie. To kolejny powód, dla którego warto posadzić te rośliny na ogrodowych rabatach.
 
Kwiat.
Fot.: szachownica cesarska 
 
A jakie wymagania uprawowe mają szachownice? Większość z nich w środowisku   naturalnym rośnie na terenach stepowych i kamienistych wzgórzach. W uprawie ogrodowej wymagają zatem gleb przepuszczalnych i dużo słońca. Wyjątek stanowi, wymieniona już wcześniej, szachownica kostkowata, preferująca gleby wilgotne.
 
Cebule sadzi się pod koniec sierpnia lub na początku września. Przed sadzeniem, pod cebule szachownicy cesarskiej i perskiej warto przygotować 2-3 cm warstwę drenażu z grubego piasku lub żwiru. Cebule tych roślin dość łatwo gniją i drenaż zabezpieczy je przed nadmiarem wilgoci. Przed nadejściem zimy, miejsce sadzenia warto okryć ściółką z kory lub liści, a także obłożyć gałązkami świerkowymi. 
 
W czerwcu część nadziemna roślin zasycha, wówczas należy ograniczyć podlewanie. Wykopywanie cebul nie jest konieczne, mogą one na jednym miejscu spędzić kilka lat.
 
Raz na 3-4 lata cebule można wykopać i przeprowadzić rozmnażanie. Podział cebul jest podstawową metodą rozmnażania szachownic w uprawie amatorskiej. Wykopane cebule trzeba przez kilka dni podsuszyć, a następnie oczyścić z resztek ziemi, zaschniętych korzeni i pozostałości pędu. Następnie oddziela się cebule przybyszowe. Na nowe miejsce można je posadzić od razu lub, okryte trocinami albo torfem, przechować do sierpnia w suchym, przewiewnym pomieszczeniu.
 
mgr inż. Patrycja Lipiec
 
Skorzystaj z bezpłatnej porady Naszego eksperta! Zadaj pytanie w komentarzu pod tym artykułem. Koniecznie dołącz galerię zdjęć na Deccorii, która ilustruje Twój problem!
 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Subiektywnym okiem - ulubione rośliny wczesnej wiosny"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.