Porady ogrodnicze

Szerszeń azjatycki (Vespa velutina nigrithorax). Te owady są niebezpieczne!

Szerszeń azjatycki to największy i najgroźniejszy gatunek szerszenia na świecie. Jego użądlenie może być śmiertelne. Zaobserwowano go niedawno w środkowych Niemczech. Wcześniej dotarł do Francji, Belgii i Wielkiej Brytanii. Jak go rozpoznać? Sprawdźcie!

Szerszeń azjatycki (Vespa velutina nigrithorax). Te owady są niebezpieczne!

Szerszeń azjatycki w Polsce niesie śmiertelne zagrożenie. Jest potężny, a jego jad może zabić człowieka! 

Szerszenie azjatyckie dotarły na nasz kontynent najprawdopodobniej wraz z transportem chińskiej porcelany lub owoców w 2004 r. Kilka królowych pojawiło się na południu Francji. Tam powstały pierwsze kolonie. Panujące sprzyjające warunki klimatyczne sprawiają, że zabójcze owady szybko się rozmnażają.

Jest ich już tak dużo (w każdym roku powiększają swój zasięg o 100 km), że z pewnością nie uda się intruzów wypędzić z Europy. Dane za 2018 r. dowodzą, że szerszeni azjatyckich jest coraz więcej i są coraz bliżej Polski [portal „Teraz środowisko”].

Jak wygląda szerszeń azjatycki?

Obszarem naturalnym występowania szerszeni azjatyckich jest Rosja (region Primorski Krai), Azji Południowej i Południowo-Wschodniej. Tworzą gniazda pod ziemią i żywią się pszczołami miodnymi. Długość jego ciała wynosi od 2,5 do 4,5 cm, a żądło około 1 cm. Rozpiętość skrzydeł natomiast sięga 7,6 cm. Są czarne z charakterystycznymi pomarańczowo-żółtymi pasami. Królowe są największe. 


Źródło: Wikipedia Commons/CC BY-SA 3.0/GFDL,Creative Commons Attribution ShareAlike 2.1 Japan License

Szerszenie azjatyckie – zagrożenie na ekosystemu

Szerszenie azjatyckie polują głównie w pasiekach. Niszczą pszczele roje. Są zagrożeniem dla przemysłu pszczelarskiego, ekosystemu i bioróżnorodności. Denis Thiéry, kierownik badań we francuskim Narodowym Instytucie Badań Agronomicznych (INRA) na łamach portalu teraz-srodowisko.pl wyjaśnia: „Jeden szerszeń może wykonać 10 lotów w ciągu dnia, za każdym razem atakując jedną pszczołę. Widzimy więc, że jeśli mamy 30 szerszeni, które to robią, 300 pszczół ginie każdego dnia”. Każdego roku jedno gniazdo agresywnego owada jest w stanie zlikwidować 20 tysięcy pszczół.

Zobacz filmik: Szerszeń azjatycki - groźny gatunek inwazyjny


Źródło: YouTube.com/ Teraz Środowisko

Jak walczyć z szerszeniem azjatyckim?

To gatunek uznawany za agresywny. Jak podają media, jego użądlenia zabijają co roku w samej Japonii około 40 osób [Zmasowany atak szerszeni azjatyckich na chińską prowincji Shaanxi odebrał w samym tylko 2013 r. życie 41 osobom]. Użądlenie człowieka z alergią jest zabójcze. Zdrowy człowiek także narażony jest na poważne niebezpieczeństwo z powodu działania neurotoksyny zwanej mandarotoksyną (MDTX), która niszczy układ nerwowy. Jeśli ilość wstrzykniętego jadu jest wystarczająca, może zabić w kilka sekund! Entomolog Masato Ono z uniwersytetu w Tamagawie porównał użądlenie do gorącego gwoździa wbijanego w nogę.

Naukowcy z Francji przeprowadzają badania mające na celu ustalenie sposobu na ograniczanie ekspansji szerszeni azjatyckich. Jedną z najbardziej efektywnych i jednocześnie najprostszych metod redukowania populacji owada jest niszczenie ich gniazd przez środki owadobójcze. Trzeba również wiedzieć, że mają one swoich naturalnych wrogów: trzmielojady, sikory oraz kury gołoszyjne. Z szerszeniami dobrze radzą sobie też pasożyty muchówki oraz nicienie.

Szerszeń azjatycki /EuroPics /East News
Źródło: EuroPics/East News

Ciekawostka! Pszczoły z naturalnego obszaru występowania szerszenia azjatyckiego wypracowały sobie swój sposób na obronę przed agresywnymi napastnikami. Polega on na wpuszczeniu owada do gniazda, wskutek czego wiele pszczół ginie, jednak te, które przeżywają, możliwie szczelnie zamykają szerszenia w kuli ze swoich ciał i wtedy zaczynają synchronicznie brzęczeć. 

Wytworzone w ten sposób drgania dają efekt taki, jak w mikrofalówce: temperatura wewnątrz kuli osiąga nawet 50 st C. Szerszeń zostaje "ugotowany". Wiele pszczół z wnętrza kuli też, ale rój zostaje uratowany. Pszczoły europejskie są niestety bezbronne, nie potrafią stosować tej strategii.

Zobacz filmik: ** SZERSZEŃ AZJATYCKI

Źródło: YouTube.com/ JACEK W.04

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF.com

Przeczytaj również: Jak usunąć gniazdo szerszeni?

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.