Spis treści:
- Od czego zależy kolor hortensji?
- Kiedy najlepiej zmienić kolor hortensji?
- Jak zmienić kolor hortensji na różowy?
- Jak zmienić kolor hortensji na niebieski?
Od czego zależy kolor hortensji?
Hortensja to krzew ozdobny pochodzący z Azji. Cechą charakterystyczną tych roślin są niezwykłe, wierzchotkowate kwiatostany, które nierzadko przybierają prawie kuliste formy. Z całą pewnością ogród pełen kwitnących hortensji zapiera dech w piersiach. Uprawa owych krzewów nie jest skomplikowana. Z tego względu zaopatrują się w nie również początkujący ogrodnicy.
Od czego zależy kolor kwiatów hortensji? Okazuje się, że barwę kwiatostanów w głównej mierze determinuje pH gleby. Istotny jest poziom glinu oraz żelaza w podłożu. Warto jednak wiedzieć, że nie dotyczy to hortensji w kolorze białym. W ich przypadku zmiana warunków glebowych nie spowoduje przybrania innej barwy.
Przeczytaj również: Jak zmienić kolor kwiatów hortensji ogrodowej? Poznaj skuteczne sposoby
Kiedy najlepiej zmienić kolor hortensji?
Wiedząc, od czego zależy kolor hortensji, można spróbować zmienić barwę kwiatów rzeczonej rośliny. Wystarczy wpłynąć na odczyn podłoża poprzez zastosowanie odpowiednich metod. Hiszpańscy ogrodnicy stosują między innymi wapno czy siarczan glinu.
Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań, warto wiedzieć, kiedy najlepiej zmienić kolor hortensji. Okazuje się, że cały proces powinien odbyć się co najmniej 2 miesiące przed kwitnieniem. Dobrze jest zaplanować rozpoczęcie przebarwiania jeszcze wcześniej, choćby w marcu.
Co zrobić, żeby hortensje miały intensywnie niebieski kolor? Fot. paprikaworks/CanvaPro
Trzeba pamiętać o tym, że lepiej jest unikać przebarwiania młodych hortensji. Mowa tu o roślinach jednorocznych i dwuletnich. Starsze krzewy można bez przeszkód poddawać tego rodzaju zabiegowi.
Przeczytaj również: Sposoby na intensywne kolory hortensji. Te nawozy zmieniają kolor kwiatów i odżywiają ziemię
Jak zmienić kolor hortensji na różowy?
Żeby zmienić kolor hortensji na różowy, należy zapewnić roślinie podłoże zasadowe, a zatem takie z wyższym pH. Do tego celu należy użyć specyfików, które pomogą w podniesieniu odczynu. Mowa tu między innymi o nawozach zawierających wapń.
Przy tego rodzaju zabiegach, należy zachować ostrożność. W przypadku hortensji zbyt wysoki odczyn gleby może doprowadzić do zwiększenia podatności na niektóre choroby. Skutkiem tego nierzadko okazuje się zaburzony rozwój rośliny. Aby do tego nie dopuścić, warto używać papierków lakmusowych, które pomogą w monitorowaniu pH gleby i utrzymaniu jej odczynu w odpowiednim przedziale.
Z pomocą nawozu z wapniem można sprawić, że hortensja przybierze intensywnie niebieski kolor. Fot. Iryna Khudoliy/123RF.com
Jak zmienić kolor hortensji na niebieski?
W przypadku chęci zmiany koloru hortensji na niebieski należy zakwasić glebę. Do tego celu nada się siarczan glinu, którego używają między innymi hiszpańscy ogrodnicy. Ów specyfik pomoże zmniejszyć odczyn gleby.
Innym sposobem na zakwaszenie podłoża, jest użycie roztworu octu z wodą, w proporcji 1:10. Tego rodzaju domowej roboty preparat sprawi, że gleba zmniejszy swój odczyn, a hortensje zakwitną na niebiesko.
Źródło: deccoria.pl, elmueble.com
Przeczytaj również:
Hortensja ogrodowa ma dużo liści, ale nie kwitnie. Jak pobudzić hortensje do kwitnienia?
Co posadzić obok hortensji? Jakiego sąsiedztwa hortensja nie zniesie?
12 najpiękniejszych odmian hortensji ogrodowej. Przewodnik po zasadach uprawy hortensji