Porady ogrodnicze

TOP10 Kwitnących krzewów ogrodowych

Poniżej znajdziecie propozycję krzewów, które zachwycają kwiatami. To subiektywne top 10 moich ulubionych i sprawdzonych gatunków, których umiejętne zastosowanie w ogrodzie, ożywi każdy zakątek i przyciągnie wzrok obserwatora.
TOP10 Kwitnących krzewów ogrodowych

Kwitnące krzewy są wdzięcznym materiałem do ogrodu – większość z nich dość szybko przyrasta – a co za tym idzie, szybko zapełnia ogrodowe luki. Ich przewaga nad bylinami jest znacząca – gdyż przez cały rok są w ogrodzie widoczne – nawet późną jesienią i zimą, kiedy to większość bylin zanika z powierzchni gruntu, w stanie bezlistnym – wciąż widać pędy krzewów. Ich zmienność w ciągu roku – czyli stan bezlistny, później młode listki, kwitnienie i przebarwienie jesienne – to natomiast duża zaleta w porównaniu do właściwie bardzo statycznych przez cały rok, pod względem wyglądu - roślin iglastych.

PIGWOWIEC Chaenomeles Sp.
Ten wdzięczny krzew zakwita wczesną wiosną w stanie bezlistnym, obsypując gęsto swe pędy pięciopłatkowymi kwiatami w kolorze czerwonym, różowym, łososiowym lub białym. W czasie kwitnienia jest intensywną dominantą barwną w ogrodzie. Jego pędy są cierniste, krzew jest gęsto ugałęziony i charakteryzuje się dość silnym wzrostem. Jest mało wymagający - jeśli chodzi o warunki uprawy i łatwo się adaptuje, rzadko choruje i raczej nie atakują go szkodniki. Dla obfitego kwitnienia dobrze jest go posadzić w pełnym słońcu i przepuszczalnej glebie.  Dobrze znosi cięcie, w związku z tym sprawdza się w roli żywopłotu formowanego, ale posadzony w szpalerze i niecięty – świetnie jako żywopłot nieformowany. Jesienią na pędach pojawiają się kuliste, około 7-centymetrowe, żółto – zielone jadalne owoce.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!ŻARNOWIEC syn. SZCZODRZENIEC Cytisus sp.
To roślina z rodziny motylkowatych. Kwitnie wiosną i początkiem lata, okrywając się mnóstwem małych motylkowatych kwiatów w odcieniach żółtego, pomarańczu, czerwieni lub kremu. Rodzaj ten obejmuje rośliny o zróżnicowanym pokroju, od płożących, poprzez małe i średniej wielkości krzewy o charakterystycznych wyprostowanych sztywnych pędach. Liście są delikatne, bardzo drobne. Żarnowiec najlepiej rośnie w silnym słońcu, na ubogiej piaszczystej glebie – dlatego jest to świetna roślina na problematyczne miejsca w ogrodzie – np. pod okapem dachu i pełnym słońcu. Rośliny te nie chorują i właściwie nie mają żadnych szkodników.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!MIGDAŁEK TRÓJKLAPOWY Prunus triloba
Kwitnie w pierwszej połowie wiosny, oblepiając swoje wyprostowane  pędy różowo-białymi pełnymi kwiatami o średnicy do 3,5 cm. Jest to krzew średniej wielkości, często prowadzony jako małe drzewko szczepione na pniu. Pędy są charakterystyczne sztywne i wyprostowane. Nie ma dużych wymagań siedliskowych i pielęgnacyjnych – lepiej rośnie w słońcu. To urokliwa roślina, która wczesną wiosną wprowadza jasną barwną plamę kolorystyczną.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


LILAK  syn. Bez Syringa vulgaris
To roślina z rodziny oliwkowatych, bez której nie wyobrażamy sobie maja. Kwiatostany lilaka są zbudowane z drobniutkich rurkowatych kwiatów, ale ich ilość sprawia, że zebrane w duże pachnące kiście – to największa ozdoba tego krzewu. Kolorystyka jest skupiona wokół odcieni różu, fioletu, niektóre odmiany są także białe. Są to krzewy łatwe w uprawie, mało wymagające, nadają się do miast. Aby obfite kwitnąć – wolą rosnąć w słońcu. Nadają się na nieformowane żywopłoty lub osłony.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!TAMARYSZEK Tamarix sp.
Ten krzew w miesiącach późno wiosennych pokrywa się chmurą delikatnych drobniutkich różowych kwiatów, zebranych w pierzaste wąskie grona ułożone równolegle na gałązkach lub tworząc wiechowate kwiatostany. Małe, łuskowate lub igiełkowate liście wyrastają na smukłych, chwiejących się i wiotkich gałązkach. Taka morfologiczna budowa rośliny, sprawia, że tamaryszek jest gatunkiem bardzo malowniczym i romantycznym, jakby zamglonym. Roślina ta znosi suszę, lubi rosnąć w pełnym słońcu a poprzez swoją budowę jest świetnie przygotowana do trudnych warunków środowiska. Tamaryszki nie lubią ciężkiej gleby.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!RÓŻANECZNIK, AZALIA  Rhododendron sp.
Rhododendron to bardzo cenny rodzaj roślin, który obejmuje dwie grupy krzewów – zimozielone różaneczniki i o opadających na zimę liściach – azalie. To zróżnicowana grupa roślin, którą można uprawiać na glebie kwaśnej. Skupiska dużych  kwiatów o intensywnych kolorach pojawiają się na przełomie wiosny i lata,  na roślinie bardzo licznie. Kolorystyka kwiatów jest pełną paletą barw – nie znajdziemy w niej jedynie koloru niebieskiego. Aby pobudzać rośliny do jeszcze bardziej obfitego kwitnienia i zapobiegać tworzeniu się nasion, zaleca się systematyczne obrywanie przekwitniętych kwiatów. Rośliny te są wymagające, jeśli chodzi o podłoże i warunki uprawy. Ph powinno być kwaśne, gleba wilgotna, ale przepuszczalna, bogata w próchnicę.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Azalie wielkokwiatowe – królowe maja. Kliknij!

Najlepsze dla nich są warunki leśne, gleby torfowo-piaszczyste. System korzeniowy roślin jest bardzo płytki – dzięki temu łatwiej przesadzać nawet duże rośliny, ale są one przez to niestety wrażliwe na przesuszenie. Rośliny te w większości przypadków są wrażliwe na niskie temperatury, dlatego poleca się okrywanie ich na zimę agrowłókniną – szczególnie jeśli są narażone na ostre podmuchy wiatru.  Miejsce, w którym rosną powinno, być wyeksponowane, nie powinny rosnąć w skupiskach z innymi krzewami, które mogłyby konkurować z nimi o wodę i składniki pokarmowe. Rośliny te mają także wiele szkodników, są również wrażliwe na choroby grzybowe. Pomimo tych trudności w uprawie, zjednują sobie one wielu zwolenników, a kto już raz zakocha się w rododendronach- zawsze będzie miał je w swoim ogrodzie.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!DEREŃ KWIECISTY Cornus florida
To powoli rosnący krzew, który późna wiosną lub wczesnym latem wytwarza małe główki zielonych kwiatów, otoczonych dużymi białymi lub różowymi podsadkami – co daje efekt niczym duże białe pojedyncze kwiaty na tle ciemnej zieleni liści. Kwitnienie rozpoczyna się, gdy krzew ma około 7 lat, ale jest ono obfite, szczególnie wtedy, kiedy roślina rośnie na glebach obojętnych do kwaśnych. Jesienią liście tej rośliny przebarwiają się efektownie na czerwono lub fioletowo, a kwiaty przekształcają się w owoce podobne do truskawek. To mniej znana roślina w ogrodach, ale na pewno warta uwagi i polecenia.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


BUDDLEJA Buddleja sp.
Roślina ta zachwyca drobnymi, licznymi, zebranymi w wiechowate, stożkowate kwiatostany o długości 15-40 cm, z aromatycznymi kwiatami, które wabią motyle. Dlatego jest też nazywana motylim krzewem – po zastosowanie jej w ogrodzie sprawi, że owady te będą częstym w nim gościem. Barwa kwiatów to zazwyczaj odcienie fioletu, zdarzają się także odmiany o kwiatach czerwonych, wpadających w pomarańcz lub żółty, a także białe. Buddleja to szybko rosnący krzew, o przewieszających się wiotkich pędach, które częściowo przemarzają zimą. Jednak po przycięciu nisko przy ziemi, roślina łatwo odbija od korzenia. Roślinę tę poleca się sadzić w miejscach osłoniętych i słonecznych, w przepuszczalnej glebie.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
HIBISKUS OGRODOWY Hibiscus syriacus
Inaczej róża chińska jest rodzajem bezkolczastego krzewu i wyrasta najwyżej do 2 m wysokości. Jego największą ozdobą są okazałe kwiaty w kolorze białym, różowym, niebieskim, pomarańczowym i fioletowym, pojawiające się na roślinie od lipca do jesieni.  Dekorację stanowią również jego ciemnozielone, błyszczące i ząbkowate liście. Hibiskus jest rośliną dość trudną w uprawie, ponieważ jest to gatunek pochodzenia międzyzwrotnikowego, który potrzebuje dużo słońca. W Polsce zaleca się go uprawiać w rejonach o cieplejszym klimacie, na glebach żyznych, ale raczej suchych i lżejszych.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!HORTENSJA Hydrangea sp.
To grupa wielu gatunków kwitnących  latem i jesienią krzewów, które co prawda łatwe w uprawie nie są, ale na pewno są warte uwagi. Roślina ta ma spore wymagania, co do gleby, preferuje tą  przepuszczalną, próchniczną i wilgotną. Źle natomiast  rośnie na glebach gliniastych i  ciężkich. Preferuje stanowiska od słonecznych do pół cienistych, przy czym stanowiskach pół cienistych będzie lepiej się rozwijać, lecz to słońce będzie sprzyjało lepszemu kwitnieniu. Najbardziej dekoracyjnym gatunkiem ze względu na kwiaty jest hortensja ogrodowa,  która wytwarza duże, kuliste kwiatostany.

Paleta barw kwiatów jest dość szeroka, od białego poprzez różne odcienie różu, czerwieni aż do najbardziej pożądanej barwy niebieskiej do fioletowej. I tu ciekawostka – kwiaty zmieniają  kolor w zależności od odczynu podłoża oraz zawartości żelaza i glinu w glebie. Niebieskie są w bardziej kwaśnym podłożu – tj 4,5-5,0 a różowe w podłożu o pH od 5,5. Hortensje ogrodowe zawiązują pąki kwiatowe w drugiej połowie lata, a kwitną latem następnego roku na starych pędach. Jeśli pąki przemarzną w zimie lub jeśli przytniemy pędy hortensja nie zakwitnie. 

mgr inż. Patrycja Lipiec
Lipcowe Ogrody

OGRÓDEK NA BALKONIE: KIEŁKI

OGRÓDEK NA BALKONIE: TRUSKAWKI I POMIDORKI

OGRÓDEK NA BALKONIE: SAŁATA

OGRÓDEK NA BALKONIE: RZODKIEWKI

OGRÓDEK NA BALKONIE: PAPRYKA

OGRÓDEK NA BALKONIE: CEBULA

Przeczytaj także:

Pierwsze kwiaty na balkonie

Nowalijki z własnej skrzynki. Jak sadzić warzywa na balkonie?

Wiosenny balkon – jakie kwiaty wybrać?

Wiosną obudź swój trawnik do życia

Te rośliny odrosną z resztek

Szukasz pomysłu na aranżację tarasu

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.