Wydmuchrzyca piaskowa Leymus arenarius
To masywna trawa o pęknym sinoniebieskim zabarwieniu. Ma dość szerokie liście, sztywne i wzniesione. Kępa liści ma wysokość ok. 60 cm. Jak wszystkie opisane poniżej gatunki, lubi gleby lekkie, piaszczyste. Dodatkowo pH gleby powinno być zasadowe, czyli oscylujące w okolicach 7. Uwaga, nie nadaje się do małych założeń, ponieważ stosunkowo szybko rozrasta się za pomocą rozłóg. Dla małych kompozycji, można zastosować ją, wkopując w ziemie roślinę posadzoną w doniczce.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Fot. Wikipedia
Piaskownica zwyczajna Ammophila arenaria
To wysokości ok. 1 m trawa kępkowa o szarozielonym zabarwieniu i jasnych kłosach. Pięknie wygląda w dużych grupach, jest to gatunek, który ma dobrze rozwinięte układ korzeniowy.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Fot. Wikipedia
Trzcinnik piaskowy Calamagrostis epigejos
Silnie rozrastająca się trawa rozłogowa. Posiada przepiękne, malownicze kwiatostany.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Fot. Wikipedia
Ostnica Stipa sp.
Rośliny rosnące w zbitych, zwartych kępach, bez rozłogów. Liście szczeciniaste. Kwiatostany delikatne, jakby rozmyte.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Fot. Wikipedia
Kostrzewy (niebieskawe, szarozielone i zielone)
Kępiaste rośliny o cienkich, ostrych liściach. Zabarwienie ciekawe, często sinoniebieskie, ale w zależności od odmiany możemy także spotkać kostrzewy w innych odcieniach. W czasie kwitnienia kwiatostany wyraźnie wyższe.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Fot. Kostrzewa sina
Przy nasadzeniach nawiązujących do wydm nadmorskich bardzo dobrze spisuje się także sosna. Stanie się dominującym elementem w ogrodzie, znaczenie wyższym od otaczających traw. Zimozielone igły będą dekoracją także w okresie, gdy reszta roślin utraci swoje żywe, zielone zabarwienie.
Mikołajek nadmorski to kolejna kwitnąca roślina doskonała na stanowiska piaszczyste i słoneczne. Pokrój krzaczasty i nieregularny oraz szarozielone zabarwienie liści i łodyg, nadaje niepowtarzalny wygląd na naszej rabacie.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Fot. Wikipedia
Solanka kolczysta to roślina preferująca podłoża bardziej żyzne, z większą ilością materii organicznej. Ma ciekawy, ażurowy wygląd stwarzający wrażenie lekkości rośliny.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Fot. Wikipedia
Żywe barwy w naszym ogrodzie wprowadzi natomiast żarnowiec miotlasty. Jest to roślina o pokroju kulistym i intensywnie żółtych kwiatach pojawiających się wiosną.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Fot. Wikipedia
Jasną zieleń i delikatnie kwitnący element w naszym ogrodzie wprowadzi także rukwiel nadmorska.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Fot. Wikipedia
Kocanka piaskowa to roślina o szrebrzystozielonym zabarwieniu liści i kontrastowo odcinających się żółtych kwiatach.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Fot. Wikipedia
A teraz trochę praktycznego wykorzystania. Nie każde z wyżej wymienionych traw nadają się na taras, nie wszystkie będą dobrze wyglądać w małym ogrodzie, a niektóre mogą zupełnie zginąć w dużych założeniach. Zatem jak odpowiednio dobrać rośliny do interesującej nas rabaty?
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Pamiętajmy przede wszystkim, że rośliny do małych ogrodów nie mogą być zbyt ekspansywne. Z traw idealnie nadadzą się tutaj kostrzewy lub turzyce niskie. Rośliny kwitnące to rukwiel nadmorska, solanka kolczysta lub kocanka piaskowa.
Do dużych założeń, analogicznie, najlepsze będą rośliny o dużych rozmiarach i dość dobrze rozrastające się. Są to między innymi: ostnica, wydmuchrzyca piaskowa, trzcinnik piaskowy, a także: żarnowiec miotlasty, sosna czarna lub mikołajek nadmorski sadzony w grupach po kilka sztuk.
Na taras i do pojemników ciekawym pomysłem może być posadzenie kostrzewy sinej lub znacznie większej ostnicy. Na balkonie także dobrze spisze się kocanka piaskowa, która oprócz walorów dekoracyjnych jest rośliną leczniczą stosowaną przy zaburzenia trawienia.
Sadząc trawy w pojemnikach warto pamiętać o dopasowaniu stylu donic do rośliny. Rośliny wydmowe bardzo dobrze wyglądają w pojemnikach drewnianych, pobielonych, w donicach glinianych lub kamiennych.
I jeszcze parę pomysłów na urozmaicenie morskiej rabaty. „Wydma” - pierwsze skojarzenie prawdopodobnie wiąże się z górą piasku. W ogrodowej wersji nie zawsze musi tak być. Można zastosować ubite trociny, żwir, czy piasek jako ściółkę, pamiętając przy tym, aby wcześniej na powierzchni ziemi wyłożyć agrowłókninę, która zapobiegnie nieestetycznemu wyrastaniu chwastów między kamykami. Jako elementy dekoracyjne można użyć głazów, fragmentów skalnych, albo oszlifowanych przez morze fragmentów drewna znalezionych przez nas na plaży, ale pamiętajcie, że nadal dominować w takim projekcie mają rośliny. Miłej zabawy!
Trawy ozdobne w ogrodzie. Jak je pielęgnować i gdzie sadzić?
mgr inż. Patrycja Lipiec
Nowalijki z własnej skrzynki. Jak sadzić warzywa na balkonie?