Porady ogrodnicze

Walka z chwastami to niełatwe zadanie – z jakich środków korzystać?

Decydując się na założenie trawnika w ogrodzie, stworzenie rabat kwiatowych lub uprawę rolną, w której posadzimy np. łubin, musimy wziąć pod uwagę, że na tych terenach mogą pojawić się chwasty. Warto wiedzieć, jak z nimi walczyć oraz jakie środki chwastobójcze działają najlepiej. Które mają dobre opinie, jaka jest ich cena i przeznaczenie? Sprawdzamy!

Walka z chwastami to niełatwe zadanie – z jakich środków korzystać?
fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Podstawowe informacje

Pojawienie się chwastów wśród uprawianych roślin czy na trawnikach oznacza, że jak najszybciej musimy zająć się eliminacją tego problemu. Istnieje kilka sposobów na zwalczenie niechcianych roślin. Można usuwać je mechanicznie, ale nie jest to metoda polecana do stosowania w rolnictwie.

Usuwanie mechaniczne polega na przekopaniu całej powierzchni ziemi. Następnie przystępujemy do bardzo dokładnego wybrania wszystkich części chwastów, w tym korzeni, kłączy, rozłogów i części zielonych. Wybiera się je ręcznie lub za pomocą wideł. Jeśli natomiast nasza działka lub pole jest duże, wtedy takie zwalczanie jest dość ciężkie do wykonania i nieefektywne.

Właśnie z tego powodu wykorzystuje się chemiczne środki chwastobójcze, którymi są właśnie herbicydy. Przeznaczone są one do niszczenia chwastów, którymi są wszystkie rośliny niepożądane w ogrodach i w uprawach. Wykonywanie zabiegu herbicydami dobrze jednak łączyć z ręcznym usuwaniem chwastów.

Zobacz więcej zdjęć

Podział środków do walki z chwastami

Środki chwastobójcze stosowane w rolnictwie, na trawnik czy na inne rośliny, dzielą się na różne typy, między innymi ze względu na selektywność, ale też terminu stosowania. Dlatego tak ważne jest, by odpowiednio dobrać herbicydy do tego, jaki mamy problem i gdzie mają być one stosowane.

Wyróżnia się herbicydy selektywne i nieselektywne. Preparaty selektywne eliminują tylko określone rodzaje chwastów i mogą być stosowane w rolnictwie, bo są bezpieczne dla niektórych uprawnych roślin. Z kolei środki nieselektywne niszczą praktycznie wszystkie gatunki roślin. Stosowane są przeważnie na terenach nieprzeznaczonych pod uprawę rolniczą. Możliwe jest również używanie ich przy produkcji roślin, ale wtedy powinny być aplikowane przed wschodami roślin uprawnych lub być rozmieszczane pasowo.

Ze względu na termin stosowania wyróżnia się herbicydy przedsiewne — które stosuje się przed siewem; a także herbicydy przedwschodowe — z których korzysta się zaraz po siewie, ale przed wschodami; oraz herbicydy powschodowe — stosowane po wzejściu roślin.

Zobacz więcej zdjęć

Podział ze względu na sposób działania

Ze względu na sposób działania środków do zwalczania chwastów, wyróżnia się ich dwa typy. Ważne, by poznać  działanie obu, ponieważ nieumiejętne ich wykorzystanie może wiązać się z poważnym uszkodzeniem roślin, na których uprawie nam zależy.

Pierwszy typ to herbicydy kontaktowe, uszkadzające tylko to miejsce rośliny, którego się dotkną. Należy bardzo dokładnie pokryć nimi chwasty, dzięki czemu uschną one po ok. trzech dniach. Tego rodzaju preparat działa nieselektywnie i niszczy  jedynie część nadziemną, przez co w kolejnym roku chwasty odrastają.

Drugim typem są herbicydy układowe, które wchłaniane są w głąb rośliny. To zaburza procesy życiowe chwastów, przez co one obumierają w przeciągu ok. dwóch miesięcy. Stosuje się je doglebowo oraz dolistnie. Szukasz więcej porad? Sprawdź także ten artykuł o popularnych w ogrodzie herbicydach.

Podział ze względu na sposób stosowania i pobierania przez chwasty

Ze względu na sposób stosowania herbicydów wyróżnia się:

- preparaty dolistne stosowane są przy wschodach roślin i pobierane są przez liście chwastów;

- herbicydy dolistno-glebowe, które mogą być pobierane zarówno przez liście, jak i korzenie oraz pęczniejące nasiona chwastów;

- herbicydy doglebowe, pobierane przez chwasty za pomocą pęczniejących nasion i korzeni. Stosowane są głównie przed wschodami. Jeśli chcemy natomiast ograniczyć zachwaszczenie wtórne, wtedy możemy stosować również herbicydy doglebowe już po wschodach chwastów.

Zobacz więcej zdjęć

Herbicydy - porównanie cen

Ceny środków chwastobójczych różnią się w zależności od pojemności miejsca zakupu. Roundup Klasik PRO o pojemności 1 l, dostępny jet w cenie 270 zł. Natomiast wersja 360 PLUS o takiej samej pojemności, kosztuje tylko około 32 zł.

Cena za Sekator 125OD o pojemności 1 l wynosi około 362 zł, a GOLD 450EC w takiej samej pojemności to koszt 67 zł. Jednym z tańszych rozwiązań jest też HUZAR ACTIV 387OD 1 l, który kosztuje około 135 zł. W podobnej można zakupić preparat PUMA UNIVERSAL BAYER 1 l.

O czym pamiętać przy korzystaniu z herbicydów

Pamiętajmy, że zanim skorzystamy z jakiegokolwiek środka do zwalczania chwastów, musimy dokładnie zapoznać się z ulotką i instrukcją obsługi, która zazwyczaj widnieje na jego opakowaniu. Podczas stosowania środków chwastobójczych, nie zapominajmy także o niezbędnej odzieży ochronnej.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

graga555

A o owadach i pszczołach nie myślicie???

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Walka z chwastami to niełatwe zadanie – z jakich środków korzystać?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.