Rośliny domowe

Jak jesienią i zimą dbać o kwiaty doniczkowe?

Jesienna aura nie tylko ludziom daje się we znaki. W tym okresie część swojej uwagi powinniśmy poświęcić uprawianym roślinom doniczkowym. Im również doskwiera brak naturalnego światła i spadki temperatury. Jak pielęgnować kwiaty doniczkowe jesienią?
Jak jesienią i zimą dbać o kwiaty doniczkowe?
REKLAMA

Początek listopada to pora na wprowadzenie pewnych ograniczeń w pielęgnacji zieleni doniczkowej. Należy dopasować ją do ulegających sezonowym zmianom warunków w bezpośrednim otoczeniu roślin domowych. Dni stają się coraz krótsze, słońce słabiej operuje, a w mieszkaniach rozpoczyna się sezon grzewczy. Niedostosowanie do nowych okoliczności może doprowadzić do osłabienia i chorób roślin, ich marnienia, a nawet całkowitego obumarcia. O czym zatem należy pamiętać?

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Jak pielęgnować rośliny doniczkowe jesienią?

1. Podlewanie
W okresie od jesieni do zimy większość gatunków roślin popularnie uprawianych w polskich domach przechodzi w stan spoczynku (trwający mniej więcej do marca). W tym czasie procesy życiowe roślin zostają zahamowane. W związku z malejącym zapotrzebowaniem na wodę i składniki odżywcze jesienią i zimą należy ograniczyć podlewanie. Dostarczamy im wody raz na ok. dwa tygodnie lub dopiero wtedy, kiedy ziemia w doniczce wyschnie, nie dopuszczając jednak, by uprawiane okazy uschły. Zasada ta nie dotyczy roślin, których okres wegetacyjny przypada na miesiące zimowe.

Wybrane dla Ciebie:

     

2. Nawożenie
W miesiącach jesienno-zimowych z tych samych przyczyn co w przypadku podlewania, raczej zaprzestajemy nawożenia. W budynkach ciężko jest jednak zapewnić roślinom optymalne warunki do spoczynku. Z tego powodu niektórzy specjaliści, mając na względzie sztucznie i nierzadko mimowolnie podtrzymywaną wegetację, zalecają nawożenie, jednak niezbyt częste i nieintensywne. Używać można nawozów płynnych i o przedłużonym działaniu. Działania pielęgnacyjne powinniśmy dostosować do posiadanych gatunków, ich wymagań oraz aktualnego stanu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

3. Światło
Podczas krótkich, jesiennych i zimowych dni do naszych mieszkań, a więc i roślin dociera mniej naturalnego światła. Niedobór ten w miarę możliwości powinniśmy im rekompensować. Gatunkom narażonym na brak wystarczającej ilości oświetlenia grozi utrata liści, a nawet obumarcie. Zapewnijmy im miejsce w pobliżu okna, najlepiej takiego, wystawionego na południowo-wschodnią stronę. Postarajmy się nie przysłaniać go firanami i zasłonami.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Dbając o dostarczenie okazom właściwiej ilości światła, warto zwrócić uwagę na pośrednie czynniki, ograniczające jego dopływ. Jest to np. kurz osiadający na liściach. Pamiętajmy zatem o regularnym oczyszczaniu uprawianych gatunków. Doniczkom niesprawiającym problemów w transporcie zafundujmy letni prysznic w wannie lub brodziku. Pozostałe delikatnie przecierajmy zwilżoną ściereczką.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

4. Temperatura
Temperaturę powietrza dostosowuje się do ilości światła, jakie dociera do roślin. W miesiącach zimowych dociera go mniej, tak więc temperatura powinna ulec obniżeniu – do ok. 16 -18 st. C. Jeśli nie dysponujemy chłodniejszą przestrzenią, gdzie moglibyśmy umieścić doniczki, najwygodniej będzie postawić je na parapecie (pod którym nie ma grzejnika!).

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Przeczytaj: Suche powietrze szkodliwe dla zdrowia? Jak nawilżać powietrze w sezonie grzewczym

5. Wilgotność
Na skutek intensywnego ogrzewania mieszkań, poziom wilgotności spada poniżej optymalnego zapotrzebowania roślin. Aby je uregulować, można np. powiesić pojemniki z wodą na kaloryferach, suszyć pranie w pomieszczeniach z roślinami lub umieścić doniczki w specjalnych podstawkach z kamyczkami, do których wcześniej wlana woda stopniowo parowałaby. Niektóre gatunki dobrze znoszą zraszanie wodę ze spryskiwacza.

Nadmierne wysuszenie powietrza może sprawić, że szkodniki takie jak czerwce i przędziorki zaatakują nasze okazy.

Wybrane dla Ciebie:

Deccoria.pl

Przeczytaj także:

Doniczki nie muszą być nudne

Oryginalne, jesienne dekoracje z dynii

Jak zimą chorują domowe rośliny

Jak przygotować oczko wodne na zimę


 WSPOMINAMY LATO
KLIKNIJ I ZOBACZ NASZE INSPIRACJE!

 



Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak jesienią i zimą dbać o kwiaty doniczkowe?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.