Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Jak pielęgnować paprocie?

Paprocie to jedne z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Niegdyś nie kojarzyły się najlepiej, na fali popularności na duże, wyraziste gatunki zieleni pokojowej, znów wróciły do łask. Które paprocie można uprawiać w domu?
Jak pielęgnować paprocie?

Roślina, którą zwyczajowo określamy mianem "paprotki doniczkowej" to tak naprawdę nefrolepis wyniosły (łac. Nephrolepis exaltata). W naturze występuje na terenach Ameryki Południowej i południowej części Ameryki Północnej. Nie tworzy kwiatów, rozmnaża się przez zarodniki. Jest rośliną kłączową, o liściach pojedynczo lub dwustronnie pierzastych, które w warunkach domowych dorastają do ok. 80 cm długości. To właśnie one są największym wizualnym atutem rośliny.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Fot. 123RF/PICSELL

W zależności od odmiany, w domu uprawiać możemy 'Rooseveltii' (o liściach karbowanych) 'Plumosa' (błyszczące, ciemne liście), 'Whitmanni (listki drobne, silnie mierzwione), równie ciekawie prezentuje się też 'Can can'. O ile zapewnimy im odpowiednie warunki, nie będą sprawiały żadnych trudności w utrzymaniu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię


Fot. 123RF/PICSELL

Pielegnacja paprotki
Odpowiednie stanowisko nefrolepis to miejsce zacienione, np. parapecie północnego okna. Młode okazy, którym zapewnimy właśnie takie warunki, będą rozrastać się bardzo szybko. Preferuje on glebę lekko kwaśną, próchniczną, torfową i gliniastą. Do domowej uprawy najlepiej wybrać specjalną ziemię dla paproci - zwykłą zimię doniczkową trzeba wzbogacić torfem.
Temperatura dla efektywnej uprawy paprotki zimą wynosi ok. 12-15 st. C, latem natomiast powinna oscylować między 16 a 20 st. C. Należy jej również zapewnić wysoką wilgotność powietrza, co wiąże się z koniecznością codziennego zraszania rośliny letnią wodą. Nie można dopuścić do wysuszenia podłoża — już jednodniowa zwłoka w podlewaniu spowodować może jej obumarcie. Ziemia w pojemniku powinna być stale lekko wilgotna. Przegotowaną, miękką wodę podajemy ok. 2- 3 razy w tygodniu, zimą odstępy między kolejnym podlewaniami mogą się wydłużyć.


Fot. Paprotki nie lubią przesadzania. Im mniejsza doniczka tym lepiej.

Ponieważ gatunek źle znosi przesadzanie (po zmianie miejsca gubią liście i wolniej rosną), zabieg ten wykonujemy dopiero po przerośnięciu pojemnika przez bryłę korzeniową. Częste dolegliwości trapiące paprotkę wynikają z niespełnienia wymagań gatunku. Pożółknięte, przeschnięte na końcach listki to objaw przesuszenia podłoża. O ile nie zbrązowiały i nie przykurczyły się, obcinamy jedynie ich końcówki. W drugim przypadku musimy usunąć całe liście. W okresie wegetacyjnym regularnie nawozimy roślinę dedykowanym nawozem lub biohumusem. Unikamy stosowania preparatów zawierających wapń (dotyczy to również skorupek jaj), który niekorzystnie wpływa na kondycję rośliny.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Ciemnotka
W naturze występuje na obszarze Nowej Zelandii. Odznacza się ciemnozielonymi, okrągłymi, skórzastymi listkami, dorasta jednie do 30 cm wysokości. Jej pielęgnacja diametralnie różni się od pielęgnacji nefrolepisu. Gatunek ten dobrze znosi nasłonecznienie, nie wymaga również utrzymywania wysokiej wilgotności powietrza. Podobnie rzecz ma się z podlewaniem — ciemnotka nie toleruje nadmiaru wody, z tego względu podlewa się ją rzadziej: przynajmniej raz w tygodniu lub kiedy wierzchnia warstwa ziemi w pojemniku wyschnie. Preferuje glebę wapienną lub o odczynie obojętnym.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię


Fot. 123RF/PICSELL

Niekropień
Niekropień, zwany też adiantum charakteryzuje się drobną budową i niewielkimi, jasnozielonymi listkami. Bardzo szybko się rozrasta, bywa jednak kłopotliwy w uprawie. Niedoświadczonych amatorów roślin domowych zniechęcić może skłonność rośliny do więdnięcia po zmianie miejsca — gatunek ten wymaga długiego okresu aklimatyzacji w nowych warunkach. Jeśli na skutek adaptacji liście wysychają, należy przyciąć je tuż przy ziemi. Tak jak w przypadku nefrolepsis, tak i niekropień wymaga stale lekko zwilżonego podłoża i zacienionego stanowiska. Nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne sprawia, że ozdobne liście rośliny bledną.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię


Fot. 123RF/PICSELL

Znakocica gniazdowa
Przypadnie do gustu zwolennikom roślin o potężnych liściach — w przypadku tego gatunku dorastają one do ok. 1 metra. Występują w kilku odmianach, różniących się głównie ukształtowaniem krawędzi liści. Decydując się na jej uprawę, pamiętać należy o stosowaniu odpowiedniej techniki podlewania — wodę należy kierować do wewnątrz rośliny. Podobnie jak inne przedstawicielki paproci, niedobrze znosi przenosiny do nowego miejsca.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Fot. 123RF/PICSELL


Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj rówież:

Jak pielęgnować cyklameny?

Jak pielęgnować cyklamen perski?

Jak pielęgnować skrzydłokwiat?

Skrzydłokwiat - jak go pielęgnować?

Jak pielęgnować monsterę?

Roślinny hit internetu - Monstera deliciosa

Jak pielęgnować schefflerę?

Schefflera – jak ją pielęgnować?

Dlaczego storczyki nie kwitną?

Dlaczego storczyki w domu nie kwitną?

Jakie rośliny urosna z pestki?

Jakie rośliny urosną z pestki?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.