Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Jak wyhodować ananasa w domu?

Domowa hodowla ananasów jest bardzo prosta. Wystarczy kupić owoc w sklepie i w odpowiedni sposób go ukorzenić. Roślina wygląda bardzo atrakcyjnie, więc nawet zanim pojawią się pierwsze owoce, z pewnością będzie wspaniałą ozdobą domu.
Jak wyhodować ananasa w domu?

Owoce ananasa można kupić wraz z rozetą liściową znajdującą się na szczycie owocu. Tą właśnie rozetę w prosty sposób możemy ukorzenić i z niej wyhodować ananasa.

Zakup ananasa
Wybierając ananasa w sklepie, zwróćmy uwagę, czy ma pełną rozetę liści wraz ze środkiem (bo środek często jest usuwany). Należy wybrać okaz dojrzały i zdrowy, o ładnie wybarwionych, zielonych liściach. Roślina nie powinna mieć brunatniejących wierzchołków. Z rozety ananasa powinien wystawać pęd kwiatowy – to da nam gwarancję, że roślina zakwitnie.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Jak ukorzenić ananasa
Odcinamy rozetę (tzw. pióropusz liści) u góry owocu, pozostawiając 1-2 cm plasterek owocu przy rozecie. Fragment owocu obieramy z łusek skóry ananasa i kształtujemy nożem na lekko zaokrągloną piętkę. Następnie zdejmujemy (również przy użyciu noża) cały miąższ - tak, aby pozostała tylko twardsza, włóknista część. To ważne, aby przed wsadzeniem sadzonki do ziemi usunąć cały miąższ i nie była wilgotna, inaczej zgnije.

Od dołu rozety, na fragmencie około 2 cm, odrywamy liście. Aby nie uszkodzić wyrastających spod liści korzeni, należy odrywać je ciągnąć prostopadle do trzonu rozety. Na niektórych ananasach, po usunięciu liści możemy zauważyć już małe korzonki.

Tak przygotowaną sadzonkę zanurzamy w wodzie do połowy fragmentu oberwanych liści. Po około 1-2 tygodniach zaczną wyrastać korzonki. Gdy korzonki osiągną długość kilku centymetrów, wyjmujemy sadzonkę z wody i kładziemy na papierowym ręczniku. Pozostawiamy ją do osuszenia na 2-3h. Sadzonkę po osuszeniu sadzimy w ziemi przeznaczonej do uprawy palm. Ziemia w doniczce powinna być lekko wilgotna. Zakopujemy cały fragment trzonu, bez liści.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Fot.Wykop.pl

Doniczka powinna być na tyle duża, że po posadzeniu sadzonki, wokół rośliny pozostaje ok. 2 centymetrowy brzeg. Zazwyczaj zaczyna się od doniczek o średnicy od 12 do 14 centymetrów. Gdy po środku rozety pojawią się nowe liście oznacza to, że ananas się dobrze ukorzenił i zaczyna rosnąć. Wtedy należy przestawić doniczkę w najbardziej słonecznym miejscu w mieszkaniu. Ananasa przesadzamy raz na rok, na początku lata. Pamiętajmy o zachowaniu w nowej doniczce marginesu 2 centymetrów między rośliną, a końcem doniczki. 

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Gleba: w sklepach ogrodniczych, w łatwością dostaniemy mieszkankę ziemi przygotowanej dla palm.
Kwitnienie: pierwsze kwiaty zaczynają się pojawiać po ok. 1,5 - 2 lat po posadzeniu. W bardzo nasłonecznionych miejscach z kwiatów rozwiną się również owoce.
Temperatura: ananasy dobrze czują się w temperaturze pokojowej - 25 °C w lecie, 20 °C w zimie.
Podlewanie:ananasy nie potrzebują stale wilgotnej gleby. Wystarczy je podlewać dwa razy w tygodniu w lecie i raz w tygodniu w zimie.

Objawy chorobowe rośliny
Blade liście: To oznacza, że roślina ma za mało światła. Należy ją przenieść na jaśniejsze stanowisko.

Brak kwitnienia: Trzeba roślinie trochę pomóc. Możemy to zrobić przy pomocy jabłka. Kroimy jabłko na pół. Jedną połowę owocu kładziemy płasko na ziemi (częścią odciętą do gleby). Druga połówkę kładziemy na rozecie liściowej. Całą roślinę przykrywamy workiem foliowym i pozostawiamy na 2 - 4 tygodnie. W tym czasie jabłko zacznie uwalniać etylen, który przenikając do korzeni rośliny, pobudzi ją do wypuszczenia kwiatów. Gdy zauważymy pierwsze kwiaty, koniecznie zdejmijmy folię i usuńmy kawałki jabłka.

Dolne liście podsychają, marszczą się i skręcają: To oznacza, że roślina stoi w przeciągu. Należy przenieść ją na bardziej osłonięte stanowisko.

Kurz na liściach: Liście należy przetrzeć mokrą szmatką (bez nabłyszczacza).

Liście marszczą się i obumierają: Dzieje się tak zawsze po owocowaniu. Ananas po wydaniu owoców obumiera, ale z odrostów możemy już uprawiać nowe rośliny.

Powolny wzrost: To oznacza brak witamin w glebie. Roślinę należy wspomóc nawozem do roślin kwitnących.

Usychające liście: To oznacza, że roślina stoi w zbyt gorącym i suchym miejsc. Roślinę należy podlać i przenieść w chłodniejsze miejsce.

Żółte plamki na liściach: To oznacza, że roślinę zaatakowały tarczniki. Na spodniej części liści i na łodydze zaczną pojawiać się brunatne, brązowe „tarcze”. Tarczniki usuwamy wacikami lub patyczkami do uszu, zamoczonymi w mydle.

Właściwości lecznicze ananasów
Najwięcej witamin mają świeże owoce – te z puszki, podczas obróbki, tracą swoje dobroczynne właściwości. Ananas jest świetnym owocem dla osób będących na diecie, ponieważ zawiera dużo błonnika. Błonnik przyśpiesza trawienie i usuwa toksyczne produkty przemiany materii.  

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Bromelaina zawarta w ananasach wspomaga odchudzanie, ale działa również przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i przeciwbólowo. Zapobiega powstawaniu zakrzepów i rozkłada białka. 

Ananasy stosuje się pomocniczo w chorobach wieńcowych, przy zapaleniach stawów i innych stanach zapalnych. Ananasy mają działanie odkażające i zdolność do usuwania martwych tkanek - nie uszkadzając przy tym nowych. Są stosowane przy gojeniu ran, leczeniu oparzeń, ukąszeń, opuchnięć i siniaków. Pomocniczo można je używać przy leczeniu alergii i chorób dróg oddechowych, oraz przy problemach trawiennych.

Ananasy wykorzystuje się również w kosmetyce. Witamina C, zawarta w owocach, likwiduje przebarwienia i rozjaśnia skórę. Dodatkowo wzmacnia naczynia krwionośne. Zawarte w owocach kwasy organiczne i bromelaina delikatnie złuszczają martwy naskórek, a minerały odżywiają skórę. Ananasy szczególnie poleca się osobom z przebarwieniami skórnymi i trądzikiem.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Źródło: YouTube.com

Barbara Machalska - Cyran Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również:

Te rosliny odrosna z resztek
Jakie rośliny urosna z pestki?
Jak wyhodować awokado z pestki?
Egzotyczne rośłiny w domu. Które wybrać?


Rośliny w domu. Zobacz, najpiękniejsze inspiracje Użytkowników Deccoria.pl (Kliknij w zdjęcie)

  

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.