Rośliny domowe

Życiodajne rośliny w biurze

Czy w biurze jest miejsce na kwiaty doniczkowe? Absolutnie tak! Rośliny poprawiają samopoczucie, uspokajają, zwiększają koncentrację i kreatywność pracujących w biurach osób, tłumią hałas, stabilizują klimat, pochłaniają nadmierne ciepło, pomagają utrzymać odpowiednią wilgotność powietrza. Ponadto, wzbudzają poczucie bezpieczeństwa, zwiększają wrażenie przytulności i ocieplają wnętrze.
Życiodajne rośliny w biurze
REKLAMA

Kwiaty do biur to temat na pozór prosty, ale jest kilka zasad, którymi dobrze jest się kierować podczas ich doboru, tak aby biuro nie zamieniło się w gąszcz nieuporządkowanych, zaniedbanych i niepasujących do siebie roślin, lecz było eleganckim i miłym, a także zdrowym miejscem pracy.

STYLISTYKA
Rośliny należy wybierać w taki sposób, aby stylistycznie pasowały do rodzaju przestrzeni – we wnętrzach minimalistycznych i surowych zastosujemy np. nolinę, dracenę. Inne gatunki znajdą się w nowoczesnym kobiecym biurze – tam można na przykład zastosować storczyki albo drzewko szczęścia. W tradycyjnym i komfortowym biurze prezesa świetnie odnajdą się fikus bonsai albo pachira z plecionym pniem. Wielką rolę odgrywa tu też oczywiście odpowiedni dobór doniczki, która  podkreśli równocześnie charakter wnętrza i piękno rośliny.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!WARUNKI UPRAWY I STANOWISKO

To rzecz oczywista, że roślinę dobieramy do miejsca, w którym ma rosnąć. W słońcu świetnie poradzą sobie sukulenty, kaktusy, pachira, nolina, juka, w rozproszonym świetle najlepiej radzą sobie storczyki, fikus beniamina, draceny, kordylina, szeflera i cykas. W głębokim cieniu wybierajmy wśród roślin tj. zamiokulkas, sanseweria, skrzydłokwiat, aglaonema, monstera.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!ROŚLINA NA MEDAL
Rośliny do biur powinny charakteryzować się: dużą odpornością na choroby i szkodniki – tak, aby nie sprawiać problemów związanych z ich pielęgnacją, małą zmiennością jeżeli chodzi o wzrost, małymi wymaganiami pielęgnacyjnymi – powinny znosić wiele błędów pielęgnacyjnych, a przelanie lub delikatne przesuszenie nie powinno robić im większych szkód. Kwiaty biurowe powinny się zawsze ładnie prezentować, wyglądać zdrowo, mieć błyszczące liście i atrakcyjny pokrój. Oprócz walorów dekoracyjnych, świetnie jeśli tak dobierzemy gatunki, aby wpływały korzystnie na nasze zdrowie i niwelowały szkodliwe działanie urządzeń biurowych.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!ROŚLINY NAS CHRONIĄ
Zanieczyszczenie powietrza to w obecnych czasach jedno z największych wyzwań, z którymi mierzy się człowiek. Ale czy wiecie o tym,  że powietrze wewnątrz naszych domów i biur też jest zanieczyszczone – niekiedy nawet bardziej niż na zewnątrz? Szkodliwe substancje chemiczne są wydzielane w sposób ciągły przez materiały budowlane, farby, meble i okleiny meblowe, wykładziny. W biurach natomiast dodatkowym ich źródłem  są  przede wszystkim drukarki i komputery oraz inne urządzenia biurowe. Ponadto, w wielu nowoczesnych budynkach nie można otworzyć okien i wpuścić świeżego powietrza (choć w wielu polskich miastach ta świeżość jest jedynie pozorna) – a nawet jeżeli jest to możliwe. Tak naprawdę jedynym trwałym i skutecznym środkiem zaradczym jest: roślina.

              Oczyszczanie domowego powietrza za pomocą roślin. Kliknij!

Promieniowanie elektromagnetyczne
Komputer emituje promienie, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Codzienna duża dawka promieniowania może wywoływać bóle głowy, kłopoty ze wzrokiem, trudności w koncentracji, bezsenność, a nawet depresję – znajome prawda? Szkodliwe promieniowanie emitowane jest z całego urządzenia, zwłaszcza zaś z tylnych i bocznych części monitora. Sposobem na neutralizowanie tego promieniowania to zwiększenie wilgotności powietrza – a najprostsza do tego droga – to ustawienie doniczek z roślinami na parapecie. Absolutnie minimum w pomieszczeniu biurowym to jedna roślina na 10m2, pozwala to utrzymać wilgotność na poziomie  (50-60%),  zwykle potencjał elektrostatyczny jest wtedy znacznie ograniczony, przez co znacznie mniej szkodliwy dla zdrowia.
Dodatkowo komputery i drukarki, w szczególności laserowe, wydzielają dodatkowo szkodliwe bezwonne gazy takie jak furany, benzen, styren i dwufenol i różnego rodzaju tlenki – związki te są zaliczane do najgroźniejszych trucizn i mają działanie rakotwórcze. Produktem ubocznym ich pracy jest również ozon – który w wysokim stężeniu podrażnienie  śluzówki i drogi oddechowe.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Wszystkie rośliny, poprzez reakcje jakie w nich zachodzą są swoistymi filtrami i absorbują dwutlenek węgla z powietrza, zamieniając go na tlen w procesie fotosyntezy, jest jednak kilkanaście gatunków, które są znacznie bardziej pracowite niż inne - możliwość absorpcji przez nie  szkodliwych substancji z powietrza jest znacznie większa, i to właśnie one są szczególnie polecane jako naturalne filtry powietrza.

Dracena wonna – absorbuje m.in. benzen i formaldehydy
Nefrolepis – oprócz oczyszczania powietrza, doskonale je nawilża
Skrzydłokwiat - posiada zdolność do oczyszczania powietrza z substancji toksycznych wydzielanych m. in. przez meble, wykładziny oraz plastikowe obudowy sprzętów
Figowiec sprężysty i Aglaonema – redukują szkodliwe promieniowanie ze sprzętów elektronicznych
Epipremnum, Szeflera, Monstera, Sanseweria, Ficus beniamina, Zielistka   - Wytwarzają one bardzo dużo tlenu. Ponadto sansewieria wytwarza tlen nawet w nocy, co jeszcze bardziej zwiększa jej skuteczność.Fot. Od lewej: skrzydłokwiat, nefrolepsis, zielistka, Epipremnum

W usuwaniu z powietrza związków takich jak np. formaldehyd, pomocne są palmy. Niektóre odmiany wraz ze wzrostem rośliny, pochłaniają coraz więcej niebezpiecznych związków. Odmiany palm, które radzą sobie z toksynami najlepiej to: Rhapis Excela, areka, daktylowiec niski.

Jak to się dzieje, że kwiaty oczyszczają powietrze? Naukowcy odkryli, że ten  proces w 90% odbywa się w korzeniach roślin. Aby to umożliwić należy je napowietrzać. Innymi słowy: w tradycyjnej uprawie doniczkowej roślin, potencjał  jaki oferują rośliny wykorzystywany jest  zaledwie w niewielkiej części. Na rynku ogrodniczym pojawiła się natomiast godna uwagi nowinka, która radzi sobie z tym problemem doskonale. Są to specjalne doniczki  które wentylują system korzeniowy i zamieniają  roślinę w 100% skuteczny filtr powietrza. Według producenta jedna doniczka może zneutralizować około 75% najbardziej niebezpiecznych toksyn środowiskowych w pokoju 16 mkw w zaledwie 24 godziny, żeby to zrobić za pomocą tradycyjnie uprawianych roślin – potrzeba by ich aż 8 sztuk.

mgr inż. Patrycja Lipiec
Lipcowe Ogrody

Przeczytaj także:

Pierwsze kwiaty na balkonie >>>

Nowalijki z własnej skrzynki. Jak sadzić warzywa na balkonie? >>>

Wiosenny balkon – jakie kwiaty wybrać? >>>

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

janina48

super art.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Życiodajne rośliny w biurze"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.