Artykuły
Wielosił błękitny to mało wymagająca bylina, która stanie się doskonałym urozmaiceniem każdego ogrodu. Jej znakiem rozpoznawczym są dzwoneczkowe kwiaty – pojawiają się one na szczycie wzniesionych łodyg i tworzą kwiatostany. Wielosił jest też ceniony za swoje właściwości lecznicze, które znane są w medycynie ludowej od dawna. Sprawdź, jakie wymagania ma wielosił błękitny.
Czytaj artykułMedinilla wspaniała to egzotyczna roślina doniczkowa o wspaniałych dekoracyjnych liściach i niesamowicie efektownych kwiatach. Pochodzi z tropikalnych zakątków Azji Południowo-Wschodniej, a jej naturalnym środowiskiem są wilgotne lasy filipińskie, gdzie występuje jako epifit na drzewach. Nie jest jednak powiedziane, że i w naszym klimacie, a dokładniej w domu, medinilla nie przyjmie się. Jeśli skorzystasz z naszych wskazówek i dokładnie poznasz wymagania rośliny, zyskasz nietuzinkową dekorację - największą dumę swojej uprawy.
Czytaj artykułFormowanie glicynii w drzewko to proces, który wymaga precyzji, cierpliwości i znajomości kluczowych zasad pielęgnacji. Odpowiednie przycinanie, nawożenie i podlewanie nie tylko zapewniają zdrowy wzrost rośliny, ale także pozwalają uzyskać efektowną, zwartą koronę, która zachwyca swoim kwitnieniem. Wyjaśniamy, jak krok po kroku prowadzić glicynię na drzewko i o jakie zabiegi pielęgnacyjne warto zadbać, by osiągnąć imponujący rezultat.
Czytaj artykułChoć z daleka wygląda przyjaźnie i kojarzy się trochę z futerkowym zwierzątkiem domowym, kuna to prawdziwy ogrodowy rozbójnik. Daje się we znaki szczególnie wtedy, gdy szuka miejsc na gniazdo, by w nim urodzić młode. Te przychodzą na świat na wiosnę, dlatego styczniowa aktywność drapieżników na działkach i obok domów to częste zjawisko. Wypłosz kunę z ogrodu, zanim wygryzie izolację domu, zniszczy poszycie dachowe czy uszkodzi systemy alarmowe lub monitorujące posesję. Oto metoda, która dotąd mnie nie zawiodła, parka grasująca koło remontowanego domku uciekła z poddasza i więcej nie weszła na działkę.
Czytaj artykułTiarella to mało znana bylina, która zasługuje na większe rozpowszechnienie. Warto docenić ją za niewielkie wymagania i wyjątkowe walory dekoracyjne. Roślina ta przykuwa uwagę ozdobnymi liśćmi i puszystymi kwiatostanami, które pojawiają się nawet wtedy, gdy uprawiana jest w cieniu. Chcesz dowiedzieć się o niej więcej? Sprawdź, jak uprawiać tiarellę i poznaj jej najpiękniejsze odmiany.
Czytaj artykułSrebrzyste kępy przełamane falami fioletu wydają się obrazem nie do zastąpienia w ogrodzie, jednak nic bardziej mylnego – miniaturowe pole lawendy to wspaniała propozycja, ale tam, gdzie warunki nie pozwalają na jej uprawę, roślinę można zastąpić innymi, bajkowo wyglądającymi gatunkami. Podpowiadamy, co posadzić zamiast lawendy, nadając śródziemnomorski klimat przydomowej przestrzeni. Wybrane przez nas okazy są mniej kapryśne, rosną równie okazale, a przy tym wymagają znacznie mniej pracy od sadzenia po przycinanie.
Czytaj artykułFugi w łazience brudzą się niesłychanie szybko. Łatwo wchłaniają zanieczyszczenia oraz wilgoć, na które są narażone każdego dnia. Często pomijamy je podczas rutynowych porządków, co jest błędem, bo im dłużej zwlekamy z ich czyszczeniem, tym bardziej one czernieją. Czym wyczyścić fugi, by wyglądały jak nowe? Przedstawiamy przepis na domowy środek, który działa lepiej niż chemia ze sklepu.
Czytaj artykułKalina bodnantska to jedna z niewielu roślin, która oczarowuje swoim pięknem wtedy, gdy większość gatunków śpi, a ogród wygląda pusto i ponuro. Choć nie jest jeszcze zbyt popularna w polskich ogrodach, bez wątpienia zasługuje na rozpowszechnienie. Zachwyca widowiskowym, obfitym kwitnieniem i na dodatek roztacza wokół siebie przyjemny zapach. Poznaj wymagania kaliny bodnantskiej, aby móc podziwiać jej piękno w pełni.
Czytaj artykułSrebrna biżuteria jest elegancka i ponadczasowa, co czyni ją doskonałym wyborem na wiele okazji. Niestety z czasem zaczyna czernieć i pokrywać się brzydkim nalotem. Czy świadczy to o jej słabej jakości? Ciemnienie srebra jest procesem naturalnym i nie należy się tym martwić. Zanim użyjesz specjalnych płynów do czyszczenia biżuterii, wypróbuj domowe sposoby, dzięki którym srebro odzyska swój dawny blask. Ciemny nalot szybko zniknie.
Czytaj artykułSkuteczna ochrona drzew owocowych przed chorobami wymaga starannie zaplanowanych działań i odpowiednio dobranych środków. Jednym z najbardziej wszechstronnych preparatów stosowanych w tym celu jest miedzian, którego efektywność zależy od znajomości zasad jego działania i właściwego terminu aplikacji. Wyjaśniamy, jak działa ten środek, kiedy najlepiej wykonać opryski drzew owocowych oraz jakie inne rośliny można skutecznie chronić za jego pomocą.
Czytaj artykułPozbycie się pleśni z zainfekowanej powierzchni ścian i narożników oraz trudno dostępnych zakamarków o pogorszonej cyrkulacji powietrza wymaga użycia odpowiednich środków. Zamiast eksperymentować z ostrą chemią, lepiej sięgać póki czas po naturalne preparaty – o tym, że popularny składnik kosmetyków pochodzący z moich ulubionych owoców działa na grzyby pleśniowe równie dobrze, co gotowe środki, nie miałam pojęcia, dopóki o jego skuteczności nie opowiedziała mi mama. Odtąd używam tylko tego, a po pleśni w szafie i przy grzejnikach nie ma śladu.
Czytaj artykułSkrzydłokwiat, któremu niczego nie brakuje, bujnie rośnie i przyciąga wzrok kwiatami. Wszystko się jednak zmienia, gdy jego potrzeby nie są zaspokojone. Żółknące liście i brak nowych kwiatów to wyraźne sygnały, że roślina wymaga zmian w pielęgnacji. Dlaczego skrzydłokwiat ma żółte liście i nie kwitnie? Poznaj przyczyny i sprawdź, jaka odżywka szybko przywróci mu zdrowie.
Czytaj artykułRabaty kwiatowe z pewnością urozmaicą każdy ogród. Do wyboru mamy mnóstwo roślin, które różnią się między sobą kształtem, kolorem czy wymaganiami. Efektowną, ale rzadko sadzoną byliną jest farbownik lazurowy. Jego kwiaty przypominają nieco niezapominajki i stanowią prawdziwą ozdobę każdego ogrodu. Przyciągają nie tylko wzrok, ale również motyle i pszczoły. Kiedy wysiewać nasiona farbownika lazurowego? Jak pielęgnować tę roślinę? Podpowiadamy.
Czytaj artykułZgłaszanie azbestu to obowiązek każdego właściciela nieruchomości, na której znajduje się ten materiał. Szkodliwy dla ludzkiego zdrowia wciąż zdobi dachy i elewacje wielu polskich domów. Ostateczny termin na zgłoszenie azbestu to koniec stycznia. Po tym terminie urzędy, które wykryją brak odpowiedniego wniosku, mogą nakładać kary grzywny. Wyjaśniamy, kto i jak powinien zgłosić azbest.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 764
- Następna