Urządzanie wnętrz

Sprytne triki, które możesz wykorzystać podczas remontu kuchni

To ona najczęściej nazywana jest sercem całego domu. Służy bowiem nie tylko do przygotowywania posiłków. To w kuchni prowadzi się najszczersze rozmowy i spędza najlepsze imprezy. Remont ma poprawić nie tylko wygląd, ale także funkcjonalność tego pomieszczenia. Co zrobić, żeby osiągnąć efekt kuchni idealnej?

REKLAMA

Fot.Remont kuchni to prawdziwe przedsięwzięcie/123rf/picsel

Jak ustawić meble w kuchni?

Remont to okazja do zaplanowania na nowo ustawiania mebli oraz sprzętów. Zawsze denerwujesz się, że nie masz dostatecznej przestrzeni na  produkty wyjmowane z lodówki, a blat jest zbyt mały, żeby ustawić talerze do nakładania posiłków? Remont jest szansą, by wreszcie to zmienić.

Sprzęty we właściwie zaplanowanej kuchni powinny być ustawione w tak zwany ciąg roboczy zgodnie z kolejnością wykonywanych prac. Z brzegu należy ustawić lodówkę, zaraz obok niej powinien być krótki blat na wyjmowane wiktuały, a później zlewozmywak. W następnej kolejności długi blat roboczy, kuchenka oraz krótki blat, na którym można postawić talerze przed nałożeniem posiłków.

Takie ustawienie zapewni nie tylko komfortowe warunki pracy. Masz szansę także zwiększyć przestrzeń na przechowywanie wszystkich potrzebnych rzeczy. Stoły robocze, dodatkowe szafki z pewnością przydadzą się na kolejne garnki czy zapasy suchej żywności.

Jak urządzić kuchnię, żeby była ekologiczna?

Zwiększona ilość miejsca może posłużyć nie tylko do przechowywania kolejnych sprzętów. Przy remoncie kuchni warto wziąć pod uwagę także aspekt ekologiczny. Szafki mogą w końcu pomieścić kilka koszy na śmieci, dzięki temu będziecie mogli w wygodny sposób segregować odpady. Liczne pojemniki będą także schowane, dzięki czemu kuchnia będzie wyglądała bardziej estetycznie.

Warto także zrezygnować z typowego dla polskich domów umieszczenia pojemników pod zlewem, i znaleźć dla nich miejsce pod blatem roboczym. Dzięki temu w wygodny sposób możesz pozbywać się obierków (pojemnik bio) czy ręczników papierowych (odpady zmieszane). Wolne miejsce pod zlewem będzie za to doskonałe na zainstalowanie filtra uzdatniającego wodę do picia. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziesz mieć krystalicznie czystą wodę prosto z kranu, wolną od wszelkich zanieczyszczeń, również bakterii, oraz wyeliminujesz z użycia wodę w plastikowych butelkach. Warto w takim przypadku postawić na urządzenie wysokiej klasy, które jest nie tylko kompaktowe i efektywne, ale także energooszczędne, jak system Aquaphor RO101S Morion. Daje on także gwarancję, że spożywana woda będzie także miała odpowiedni skład. Końcowy etap filtracji ma bowiem na celu wzbogacenie wody w dobroczynne minerały.

Fot. Filtr uzdatniający wodę do picia pozwoli wyeliminować kupowanie wody w plastikowych butelkach / Materiały prasowe

Po co w kuchni są lustra?

Większość z nas posiada w blokach niewielkie kuchnie. Remont to okazja do takiej rearanżacji pomieszczenia, aby je optycznie powiększyć. Przede wszystkim postaw na meble z jasnym frontami, które odbijają światło. Podobnie postępuj w przypadku doboru kafelków – jaśniejsze sprawdzą się dobrze w niewielkiej kuchni.

Lustra kojarzą ci się wyłącznie z łazienką i garderobą? Postaw na te dekorację także w kuchni. Nie musisz decydować się na dużą taflę, równie dobrze możesz wybrać kilka drobnych elementów. Zdecydowanie zyska na tym przestrzeń, która będzie wyglądała na dużo większą niż w rzeczywistości.

Jak wybrać płytki do kuchni?

Z reguły ściany oraz podłoga w kuchni wyłożone są płytkami. Takie rozwiązanie pomaga utrzymać czystość, może być także  ciekawym elementem dekoracyjnym. Wybierając materiał, który pokryje podłogi i ściany w pierwszej kolejności zwracaj uwagę na… parametry! Każda specyfikacja powinna zawierać takie parametry jak: klasa jakości i ścieralności, antypoślizgowość, odporność na wilgoć i wodę, a także wytrzymałość na zginanie. W takim wypadku warto poprosić o pomoc specjalistę w sklepie budowalnym. Z pewnością doradzi odpowiedni produkt w zależności od naszych potrzeb.

Dopiero w drugiej kolejności zwróć uwagę na wzory. Na ścianie możesz położyć nie tylko płytki patchworkowe imitujące wzory znane z marokańskich mozaik, gresowe płytki do tej pory kojarzone z łazienkami. Ciekawym rozwiązaniem są także imitacje cegieł, które sprawdzą się zarówno w dużych loftowych wnętrzach, jak i niewielkich kuchniach.

Czy do remontu kuchni wzywać fachowca?

Niektórym wydaje się, że sprytnym trikiem na oszczędzanie przy remoncie jest samodzielne wykonanie wszystkich prac. Wielu ludzi pokłada bowiem ogromną wiarę w to, że każdy remont wykonają z pomocą szwagra w przeciągu jednego weekendu. Jednak jeżeli żadne z was nie ma doświadczenia w pracach budowlano-remontowych, prace mogą potrwać dużo dłużej i zakończyć się… wzywaniem profesjonalnej ekipy remontowej. A koszty urosną do niebotycznych rozmiarów. Sprytny trik przy remoncie kuchni? Wezwij fachowca do ciężkich prac remontowych.

Generalny remont kuchni wiąże się nie tylko ze skuwaniem płytek. Jeżeli planujesz przesuwanie płyty czy zlewozmywaka w innej miejsce – także z kuciem ścian i przeciąganiem instalacji wodociągowej, elektrycznej lub gazowej. Każda z tych rzeczy wymaga nie tylko odpowiednich umiejętności, ale także uprawnień. Wezwanie fachowców pozwoli ci w ostatecznej perspektywie uniknąć robienia bardzo kosztownych poprawek.

Większe i trudniejsze prace warto więc zlecić komuś, kto ma do tego odpowiednie kwalifikacje. Samodzielnie możesz za to pomalować ściany oraz złożyć zabudowę kuchenną. Proste prace nie wymagają bowiem specjalistycznych umiejętności. Wystarczy umiejętność obsługi wkrętarki, pędzla oraz czytanie ze zrozumieniem instrukcji. 

Artykuł powstał we współpracy z firmą Aquaphor

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Komentowanie tej treści zostało wyłączone.

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Sprytne triki, które możesz wykorzystać podczas remontu kuchni"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.