Zakup zupełnie nowego piekarnika to inwestycja na lata, dlatego warto przed transakcją poznać wszystkie funkcjonalności urządzenia, jego zalety i wady. Oto krótki poradnik po najbardziej pożądanych cechach piekarników.
Podstawowe parametry
W pierwszej kolejności powinniśmy skupić się na wyborze sposobu zasilania urządzenia. Na rynku wciąż możemy wybierać spośród piekarników gazowych (zasilanych gazem z sieci gazociągowych lub butli) oraz elektrycznych (na prąd - dziś to zdecydowanie najczęstszy wybór klientów, o który oprzemy dalszą część artykułu). Coraz częściej (zwłaszcza podczas gruntownych remontów, budowy lub zakupu domu) decydujemy się również na piekarniki do zabudowy. Poza wyglądem zewnętrznym i wyborem producenta, w skład specyfikacji urządzenia wchodzi szereg innych, bardzo ważnych funkcjonalności.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Klasa energetyczna
Aby użytkowanie piekarnika nie było zmorą dla naszego portfela warto przyjrzeć się oznaczeniom klasy energetycznej. Parametr ten określa ilość zużytej energii elektrycznej przez dane urządzenie w stosunku do standardowego zużycia energii na przestrzeni roku. Oznaczony jest przedziałem alfabetu od A do G, gdzie A oznacza najniższe zużycie energii i najwyższą oszczędność, a G – najwyższą energochłonność. Dodatkowo przy oznaczeniu A pojawiają się plusy (A+, A++, A+++) – taka kwalifikacja gwarantuje największą oszczędność w użytkowaniu piekarnika. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza wtedy, gdy używamy go bardzo często.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Pojemność
Na rynku można przebierać spośród różnych gabarytów piekarników. Najmniejsze liczą około 20-30 litrów pojemności, największe nawet do 90 litrów. Wybór najbardziej optymalnego rozmiaru zależy od ilości domowników i potrzeb wybranej rodziny. Dla standardowego modelu – około 3-5 członków gospodarstwa domowego wystarczające będzie 40-50 litrów, w przypadku osoby samotnej lub tam, gdzie pasja gotowania raczej nie jest kultywowana, idealnym rozwiązaniem będą małe piekarniki – do 30 litrów.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Funkcje
Na temat technologii, jakie stosuje się obecnie w piekarnikach można byłoby z powodzeniem napisać książkę. Nowoczesne urządzenia nie służą już tylko do wypiekania domowych serników, ale po kolei. Najważniejsze, by w Twoim piekarniku znalazły się podstawowe funkcje i mechanizmy, a wśród nich – termoobieg, grzałki górna i dolna, ruszt (grill), panel sterowania (ekran dotykowy lub klasyczne pokrętła), blacha, ruszt, prowadnice. Producenci cały czas prześcigają się w udoskonalaniu swoich produktów. Elementami, o których warto pomyśleć przed zakupem, są również: system chłodzenia drzwi piekarnika (ważna w przypadku, gdy w domu są małe dzieci), funkcja mikrofali i gotowania na parze, tzw. dual cook, mechanizm termosondy umożliwiający sprawdzenie stopnia wypieczenia potrawy w środku.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Warto zadbać również o dobrą jakość wspomnianych prowadnic – klasyczne, drabinkowe są nieporęczne i niebezpieczne, dlatego warto zdecydować się na prowadnice teleskopowe, które umożliwiają swobodne wyciąganie lub wymianę dań oraz sprawdzenie stopnia ich przygotowania bez ryzyka poparzeń i wydostania się zawartości blach na zewnątrz. Doskonałą funkcją znacznie ułatwiającą eksploatację piekarników jest mechanizm czyszczenia pirolitycznego.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Polega on na rozgrzaniu wnętrza urządzenia do temperatury 500ºC i spaleniu wszystkich zanieczyszczeń na sypki popiół, który następnie można wytrzeć wilgotną gąbką. Zastosowanie funkcji samooczyszczenia znacznie ułatwia codzienne użytkowanie piekarnika. Dodatkowymi udogodnieniami są również blokady drzwi oraz przycisku uruchomienia urządzenia – mamy wtedy pewność, że nikt niepowołany, w szczególności dzieci, nie uruchomi urządzenia.
Szukasz pomysłu na kuchnię? Zainspiruj się, kliknij!
Deccoria.pl
Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL