Whirlpool inspiruje

Na co zwracać uwagę przy zakupie piekarnika?

Gdyby zapytać ludzi, dla których gotowanie jest pasją i czystą przyjemnością o to, które urządzenie w kuchni jest dla nich najważniejsze, możemy być pewni, że większość z nich bez wahania powie o piekarniku. O ile część prac związanych z gotowaniem (np. w razie awarii miksera, wyciskarki czy blendera) jesteśmy w stanie zrobić ręcznie, o tyle możliwości pieczenia nie zastąpi nam ani najlepsza patelnia, ani najbardziej funkcjonalna kuchenka mikrofalowa.
Na co zwracać uwagę przy zakupie piekarnika?
REKLAMA

Zakup zupełnie nowego piekarnika to inwestycja na lata, dlatego warto przed transakcją poznać wszystkie funkcjonalności urządzenia, jego zalety i wady. Oto krótki poradnik po najbardziej pożądanych cechach piekarników.

Podstawowe parametry
W pierwszej kolejności powinniśmy skupić się na wyborze sposobu zasilania urządzenia. Na rynku wciąż możemy wybierać spośród piekarników gazowych (zasilanych gazem z sieci gazociągowych lub butli) oraz elektrycznych (na prąd - dziś to zdecydowanie najczęstszy wybór klientów, o który oprzemy dalszą część artykułu). Coraz częściej (zwłaszcza podczas gruntownych remontów, budowy lub zakupu domu) decydujemy się również na piekarniki do zabudowy. Poza wyglądem zewnętrznym i wyborem producenta, w skład specyfikacji urządzenia wchodzi szereg innych, bardzo ważnych funkcjonalności.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Klasa energetyczna
Aby użytkowanie piekarnika nie było zmorą dla naszego portfela warto przyjrzeć się oznaczeniom klasy energetycznej. Parametr ten określa ilość zużytej energii elektrycznej przez dane urządzenie w stosunku do standardowego zużycia energii na przestrzeni roku. Oznaczony jest przedziałem alfabetu od A do G, gdzie A oznacza najniższe zużycie energii i najwyższą oszczędność, a G – najwyższą energochłonność. Dodatkowo przy oznaczeniu A pojawiają się plusy (A+, A++, A+++) – taka kwalifikacja gwarantuje największą oszczędność w użytkowaniu piekarnika. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza wtedy, gdy używamy go bardzo często.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Pojemność
Na rynku można przebierać spośród różnych gabarytów piekarników. Najmniejsze liczą około 20-30 litrów pojemności, największe nawet do 90 litrów. Wybór najbardziej optymalnego rozmiaru zależy od ilości domowników i potrzeb wybranej rodziny. Dla standardowego modelu – około 3-5 członków  gospodarstwa domowego wystarczające będzie 40-50 litrów, w przypadku osoby samotnej lub tam, gdzie pasja gotowania raczej nie jest kultywowana, idealnym rozwiązaniem będą małe piekarniki – do 30 litrów.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Funkcje
Na temat technologii, jakie stosuje się obecnie w piekarnikach można byłoby z powodzeniem napisać książkę. Nowoczesne urządzenia nie służą już tylko do wypiekania domowych serników, ale po kolei. Najważniejsze, by w Twoim piekarniku znalazły się podstawowe funkcje i mechanizmy, a wśród nich – termoobieg, grzałki górna i dolna, ruszt (grill), panel sterowania (ekran dotykowy lub klasyczne pokrętła), blacha, ruszt, prowadnice. Producenci cały czas prześcigają się w udoskonalaniu swoich produktów. Elementami, o których warto pomyśleć przed zakupem, są również: system chłodzenia drzwi piekarnika (ważna w przypadku, gdy w domu są małe dzieci), funkcja mikrofali i gotowania na parze, tzw. dual cook, mechanizm termosondy umożliwiający sprawdzenie stopnia wypieczenia potrawy w środku.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Warto zadbać również o dobrą jakość wspomnianych prowadnic – klasyczne, drabinkowe są nieporęczne i niebezpieczne, dlatego warto zdecydować się na prowadnice teleskopowe, które umożliwiają swobodne wyciąganie lub wymianę dań oraz sprawdzenie stopnia ich przygotowania bez ryzyka poparzeń i wydostania się zawartości blach na zewnątrz. Doskonałą funkcją znacznie ułatwiającą eksploatację piekarników jest mechanizm czyszczenia pirolitycznego.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Polega on na rozgrzaniu wnętrza urządzenia do temperatury 500ºC i spaleniu wszystkich zanieczyszczeń na sypki popiół, który następnie można wytrzeć wilgotną gąbką. Zastosowanie funkcji samooczyszczenia znacznie ułatwia codzienne użytkowanie piekarnika. Dodatkowymi udogodnieniami są również blokady drzwi oraz przycisku uruchomienia urządzenia – mamy wtedy pewność, że nikt niepowołany, w szczególności dzieci, nie uruchomi urządzenia.

Szukasz pomysłu na kuchnię? Zainspiruj się, kliknij!

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Na co zwracać uwagę przy zakupie piekarnika?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.