Ilu Polaków pije kranówkę?
- 46% pije wodę z kranu;
- 28% spożywa wodę nieprzetworzoną;
- 18% filtruje lub przegotowuje kranówkę;
Skład wody kranowej:
- Magnez - poprawia koncentrację i łagodzi stres;
- Potas - dobrze wpływa na regenerację mięśni;
- Wapń i potas — regulują ciśnienie;
- Wapń — działa z korzyścią dla kości;
Picie wody, również kranowej, pomaga w walce z nadwagą. Częste i regularne picie wody przyspiesza metabolizm, łagodzi bóle głowy, poprawia kondycje naszej skóry.
Ile minerałów jest w wodzie butelkowanej, a ile w kranówce?
Woda butelkowana źródlana zawiera:
- 42,69 mg wapnia
- 5,62 mg magnezu
- 9,56 mg sodu
Woda z kranu w trójmieście zawiera:
- 99,8 mg wapnia
- 10 mg magnezu
- 38,4 mg sodu
Naukowcy z Politechniki Łódzkiej sprawdzili skład najlepiej sprzedających się w Polsce wód butelkowanych. Tylko 15% z nich miało lepszą jakość od tej, jaka płynie z większości kranów.
Fakty i mity o wodzie kranowej
- Mit: Woda z kranu nie jest droga.
Fakt: Litr kranówki w Warszawie kosztuje 1 grosz. W tej cenie jest już opłata za odprowadzanie ścieków! W sklepie za tyle wody trzeba zapłacić około 2 złote. W cenie 1,5 l butelki mamy ok. 360 l kranówki.
Na zakup wody w sklepie Polacy wydaja rocznie 3 miliardy złotych. W ciągu 12 miesięcy opróżniamy 4,5 milirada butelek. Tylko nieco ponad 1 miliard trafia do recyklingu.
- Mit: Kranówkę można pic tylko w domu.
Fakt: Główny Inspektor Sanitarny zapewnia, że 99,7% wody, jaka płynie w polskich kranach (restauracjach, centrach handlowych), spełnia europejskie normy bezpieczeństwa.
- Mit: Woda butelkowa jest lepsza od kranówki.
Fakt: W 93% przebadanej wody butelkowanej wykryto mikroplastik. Jakie tworzywa sztuczne mogą występować w wodzie butelkowanej? Polipropylen (54%) Nylon (16%) Polistyren (11%) Politylen (10%) Poliester (6%) Inne (3%).