Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Andrzej Zasadni

Andrzej Zasadni

Dziennikarz z wieloletnim doświadczeniem w pracy w radiu i telewizji, obecnie skupiony na tworzeniu unikalnych treści dla czytelników w Internecie. Miłośnik dobrych reportaży i muzyki, fanatyk Arsenalu oraz fan Premier League. Wypoczywa podczas biegania, przemierzania górskich szlaków oraz każdej sportowej aktywności od wspinaczki skalnej po narciarstwo. Swoją przygodę z profesjonalnym dziennikarstwem rozpoczął jeszcze przed ukończeniem studiów z filozofii.

Ile wynosi abonament rtv 2023 to pytanie, którego w Polsce nie zadaje sobie nawet milion abonentów. Jak dowodzą statystki, to jeden z najbardziej nielubianych podatków. Tylko w 2020 roku uregulowało go niewiele ponad 680 tys. osób z niemal 13,5 mln deklarujących posiadanie telewizora. Niestety za brak abonamentu rtv czekają kary, a o czym w ubiegłym roku przekonało się ponad 120 tys. właścicieli gospodarstw. Sprawdzamy więc, ile wynosi abonament rtv 2023, kto go nie musi płacić oraz czy kupując telewizor, trzeba go rejestrować?

Czytaj artykuł 

Krzywa grzewcza pompy ciepła to gwarancja niższych rachunków oraz komfortu cieplnego w mieszkaniu. Nowoczesne rozwiązania sprawiają, że systemy grzewcze działają bez naszej ingerencji. Jedynym zadaniem właściciela gospodarstwa jest wprowadzenie odpowiednich parametrów. Bodaj najważniejszych jest krzywa grzewcza pompy ciepła. Sprawdzamy więc, jak właściwie ustawić krzywą grzewczą oraz co się dzieje, gdy ta jest źle ustawiona.

Czytaj artykuł 

Już wkrótce ciepłomierze lub podzielniki kosztów ciepła będą musiały pojawić się w mieszkaniach w zabudowie wielorodzinnej. Na spełnienie obowiązku został niecały miesiąc. Montaż urządzeń ma sprawić, że podział kosztów za energię cieplną ma być bardziej sprawiedliwy. Nie brakuje bowiem sytuacji, kiedy jeden lokator wykorzystuje ciepło przenikające przez przegrody budowlane z sąsiednich pomieszczeń. Montaż ciepłomierzy lub podzielników ciepła ma być sposobem na walkę z tymi nadużyciami. Sprawdzamy, w jakich sytuacjach podzielniki ciepła i ciepłomierze są obowiązkowe oraz do kiedy trzeba je zamontować.

Czytaj artykuł 

W 2023 roku do naszych domów wejdą kominiarze, inspektorzy i urzędnicy. Będą sprawdzać, czym ogrzewamy dom i jakie są jego parametry. Czy urzędnik może wejść do domu?

Czytaj artykuł 

W jakich godzinach najlepiej korzystać z urządzeń elektrycznych? Wiele zależy od naszej umowy z dostawcą prądu. Warto je dokładnie czytać oraz wybierać te, które w ciągu dnia oferują znacznie niższe stawki za kWh energii. A to oszczędności, które mogą sięgnąć od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie. Sprawdzamy, w jakich godzinach najlepiej prać, prasować i włączać zmywarkę, by zaoszczędzić. To jedna z zalet, bo korzystanie z urządzeń w konkretnych porach wpływa także na bezpieczeństwo naszego systemu energetycznego.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Dopłaty od państwa to długa lista możliwości finansowego wsparcia. W obecnym roku liderują dodatki do ogrzewania. Trudno się dziwić, skoro, o ile wierzyć zapewnieniom płynącym z rządu, podwyżki w sezonie grzewczym 2022 i 2023 dla odbiorców końcowych wyniosą do 40%. Jednak dopłaty do ogrzewania to nie jedyne wsparcie, z którego można skorzystać. Sprawdzamy, jakie są dopłaty od państwa oraz ostateczne terminy składania wniosków.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Wysiew i sadzenie przed zimą to szansa, aby wiosną na kuchennym stole pojawiły się świeże warzywa. Listopad to idealny miesiąc, aby posiać i posadzić niektóre z nich. Spóźnialscy w przypadku konkretnych warzyw zdążą na wysiew ozimy jeszcze w grudniu. Sprawdzamy, jakie są wymagania co do sadzenia i siewu warzyw ozimych oraz jak zwiększyć szanse na to, by ozimy wysiew okazał się sukcesem.

Czytaj artykuł 

Zmiennych determinujących to, od czego zależy wydajność pompy ciepła, jest kilka. Dobra informacja jest taka, że poznając te warunki, można zwiększyć efektywność działania urządzenia. W czasie trwającego kryzysu energetycznego warto również dowiedzieć się, jak oszczędzić na użytkowaniu pompy ciepła. Przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów.

Czytaj artykuł 

Regularne czyszczenie rynien to gwarancja właściwego odprowadzania deszczówki. Choć są firmy, które zajmują się tym profesjonalnie, to niewielki wysiłek wystarczy, by skutecznie zrobić to samemu. Sprawdzamy więc, jak wygląda prawidłowe czyszczenie rynien oraz jak często to robić. Odpowiadamy również, co jeszcze jest ważne oprócz czyszczenia rynien.

Czytaj artykuł 

Węgiel kostka to jeden z ulubionych wyborów Polaków, którzy domy ogrzewają tym paliwem. Trudno się temu dziwić, bo ten rodzaj węgla kamiennego wytwarza dużą ilość ciepła. Za tym jednak idzie relatywnie wysoka cena za tonę tego surowca. Ile kosztuje węgiel kostka? Cena w niektórych miejscach zwala z nóg, co ma związek z trwającym kryzysem energetycznym. Sprawdzamy zalety i wady węgla kostki oraz porównujemy go do równie popularnego orzecha.

Czytaj artykuł 

Jak zabezpieczyć truskawki na zimę? Najprościej owoce przykryć odpowiednim materiałem, dzięki czemu unikniemy groźnych dla truskawek wahań temperatur. To jednak nie wszystko, ponieważ rośliny wymagają również dodatkowej pielęgnacji przed zbliżającym się mrozem. Sprawdzamy więc, jak zabezpieczyć truskawki na zimę oraz czego unikać.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Świadectwo charakterystyki energetycznej to żadna nowość dla właścicieli domów i mieszkań budowanych po 2009 rok. Od kilkunastu lat nowe budynki muszą posiadać taki dokument. Jednak już za kilka miesięcy czeka nas prawdziwa rewolucja. Prawdopodobnie już wiosną 2023 roku świadectwo charakterystyki energetycznej będą musieli posiadać właściciele starszych domów i mieszkań. Spory wydatek czeka tych, którzy swoją nieruchomość będą chcieli sprzedać lub wynająć.

Czytaj artykuł 

Własna produkcja pelletu może okazać się prostym remedium na wysokie ceny tego surowca. Okazuje się bowiem, że zrobić pellet z trocin może praktycznie każdy, potrzebne są do tego tylko odpowiednie narzędzia. Te niestety nie są tanie, jednak przy rosnących cenach pelletu inwestycja może się szybko zwrócić. Sprawdzamy więc, jak zrobić pellet z trocin i jak wygląda własna produkcja pelletu.

Czytaj artykuł 

Co grozi za palenie śmieci w piecu? Dając się ponieść fali politycznego populizmu, można odnieść wrażenie, że nic. Rzeczywistość wygląda jednak zupełnie inaczej, a odpowiedzialność za palenie śmieci bierze na siebie właściciel gospodarstwa, a nie polityk. Dlatego sprawdzamy, co grozi za palenie śmieci, jak rozpoznać, że ktoś zanieczyszcza nasze środowisko oraz gdzie zgłosić informacje, że ktoś pali śmieci w piecu.

Czytaj artykuł 

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.