Świadectwo charakterystyki energetycznej to żadna nowość dla właścicieli domów i mieszkań budowanych po 2009 rok. Od kilkunastu lat nowe budynki muszą posiadać taki dokument. Jednak już za kilka miesięcy czeka nas prawdziwa rewolucja. Prawdopodobnie już wiosną 2023 roku świadectwo charakterystyki energetycznej będą musieli posiadać właściciele starszych domów i mieszkań. Spory wydatek czeka tych, którzy swoją nieruchomość będą chcieli sprzedać lub wynająć.
Czytaj artykułWłasna produkcja pelletu może okazać się prostym remedium na wysokie ceny tego surowca. Okazuje się bowiem, że zrobić pellet z trocin może praktycznie każdy, potrzebne są do tego tylko odpowiednie narzędzia. Te niestety nie są tanie, jednak przy rosnących cenach pelletu inwestycja może się szybko zwrócić. Sprawdzamy więc, jak zrobić pellet z trocin i jak wygląda własna produkcja pelletu.
Czytaj artykułCo grozi za palenie śmieci w piecu? Dając się ponieść fali politycznego populizmu, można odnieść wrażenie, że nic. Rzeczywistość wygląda jednak zupełnie inaczej, a odpowiedzialność za palenie śmieci bierze na siebie właściciel gospodarstwa, a nie polityk. Dlatego sprawdzamy, co grozi za palenie śmieci, jak rozpoznać, że ktoś zanieczyszcza nasze środowisko oraz gdzie zgłosić informacje, że ktoś pali śmieci w piecu.
Czytaj artykułPłyta ceramiczna a indukcyjna: co bardziej się opłaca? Szukając oszczędności w czasach kryzysu energetycznego, trudno nie porównywać dostępnych opcji. Bez wątpienia płyta ceramiczna ma wielu zwolenników, ale czy jest to tańszy wybór? Sprawdzamy więc, ile prądu zużywa płyta ceramiczna i jak oszczędnie gotować na tym palniku.
Czytaj artykułProblem z obliczeniem, ile kosztuje używanie płyty indukcyjnej, polega przede wszystkim na wielu zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. Należy uwzględnić moc i zużycie prądu, a nie bez znaczenia są również używane naczynia oraz sposób gotowania. Niemniej sprawdzamy, ile kosztuje używanie płyty indukcyjnej i co zrobić, aby zmniejszyć rachunki za gotowanie na tym urządzeniu.
Czytaj artykułJeżeli ekogroszek nie spala się całkowicie, przyczyn należy szukać w paliwie lub samym kotle. Jego rosnące ceny sprawiają, że liczy się każdy kilogram, a niedopalony węgiel to wyższe koszty ogrzewania. Dlatego sprawdzamy, dlaczego ekogroszek nie spala się całkowicie oraz co zrobić, by uniknąć podobnych sytuacji.
Czytaj artykułWłaściciele pomp ciepła, po zapowiedzianym zamrożeniu cen prądu, gorączkowo przeglądają swoje rachunki za energię elektryczną. Według różnych szacunków w 2023 roku ta może być droższa nawet trzykrotnie. To ogromny cios dla tych, którzy zdecydowali się na to od lat polecane przez rząd źródło ciepła. Sprawdzamy, ile prądu zużywa pompa ciepła, ile za prąd zapłacą ich właściciele oraz czy ci mogą liczyć na zamrożenie cen prądu.
Czytaj artykułPrzygotowanie okien na zimę to sprawdzony sposób na niższe rachunki za ogrzewanie. Według różnych szacunków nieszczelne okna odpowiadają za 25 procent straty ciepła w domu. To powinna być wystarczająca motywacja, aby zainteresować się stolarką w swoim domu. A my podpowiadamy, jak przygotować okna na zimę i jak je ustawić, aby nie tracić cennego na wagę złota ciepła.
Czytaj artykułDostawa węgla do domu to drugi etap bardzo trudnego zakupu surowca z PGG. Szczęśliwcy, którym się to udało, muszą teraz wybrać dostawcę. Spółka wprowadziła kwalifikowanych dostawców, co ma znacznie ułatwić odbiór kupionego węgla i usunąć po drodze pośredników, którzy podnoszą ceny transportu. Sprawdzamy, ile kosztuje dostawa węgla do domu i na jakie ewentualne trudności można się natknąć.
Czytaj artykułPompa ciepła powietrze – woda to sposób na uzyskanie ciepła z powietrza. Urządzenie pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania domu i pozyskania ciepłej wody użytkowej. Czy to oznacza, że nie ma wad? Sprawdzamy, jak działa pompa ciepła powietrze – woda, ile kosztuje i ile prądu zużywa ta pompa.
Czytaj artykułDopłata do gazu to szansa na obniżenie kosztów ogrzewania. Rosnące ceny tego surowca na rynkach światowych sprawiają, że Polacy z niepokojem sprawdzają rachunki. Uspokoić nerwy mają dopłaty do gazu. Pierwsza to dodatek osłonowy, który działa od stycznia, druga dopłata to dodatek jak w przypadku węgla. Sprawdzamy, kto może dostać dodatek do gazu, ile wynosi oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.
Czytaj artykułJak kupować węgiel na stronie internetowej PGG? Zbliża się czwartek, co oznacza, że setki tysięcy Polaków będą próbowały zdobyć paliwo po niezwykle atrakcyjnej cenie. Niestety internetowe zapasy błyskawicznie się kończą, dlatego zakup uda się tylko nielicznym. Mimo to warto próbować, a my podpowiadamy, jak kupować węgiel na stronie PGG krok po kroku. Sprawdzamy również, jak odebrać zamówiony towar i jakie są aktualne ceny węgla.
Czytaj artykułPompa ciepła w mieszkaniu to coraz częściej spotykane rozwiązanie w zabudowie wielorodzinnej. Choć jej montaż wydaje się bardziej skomplikowany niż w przypadku domów, to na osiedlach mieszkaniowych pojawiają się charakterystyczne urządzenia. Ile kosztuje pompa ciepła do mieszkania i jaką wybrać?
Czytaj artykułRosnące ceny energii elektrycznej zmuszają inwestorów do poszukiwania tańszych rozwiązań. Na rynku wyrasta nowy konkurent dla pompy ciepła. Mowa o piecu indukcyjnym, który jest znacznie tańszy niż pompa. Co nie oznacza, że tanim. Co więc wybrać? Pompa ciepła czy piec indukcyjny – sprawdzamy koszty oraz wady i zalety obu rozwiązań.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 9
- Następna